שאלה בשבוע

מהו צו מבנה מסוכן?

אם מבנה נמצא במצב פיזי רעוע או מהווה סכנה בריאותית מסיבה אחרת, העירייה יכולה להוציא צו שמורה על צעדים שיחזירו אותו למצב תקין ■ מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים: "נכון להיום, בתל אביב קיימים כ–500 מבנים המוגדרים כמסוכנים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
מבנה מסוכן בראשון לציון
מבנה מסוכן בראשון לציוןצילום: אלכס שוורץ

החוק קובע כי על בעלי בניין להחזיקו במצב המבטיח את שלום הבעלים, הציבור והמבנים הסמוכים. במקרה של מבנה הנחשד כמסוכן, תבצע העירייה בדיקות במבנה ובמידה ותוצאות הבדיקה יגדירו את המבנה כמבנה מסוכן — יוצא צו "מבנים מסוכנים" על ידי מחלקת ההנדסה האזרחית של העירייה המקומית.

הגדרת מבנה מסוכן נמצאת בחוקי העזר העירוניים, והיא קשורה בדרך כלל למצבו הפיזי של המבנה. במקרים נדירים של מפגעים בריאותיים או זיהומיים, ניתן להוציא צו כזה גם למבנים תקינים פיזית. מרגע שיוצא צו מסוג זה, האחריות על כל הפעולות מוטלת על הדיירים בבניין. עליהם לאתר את הסיבות להגדרת המבנה כמסוכן, ולהגיש לעירייה הצעת תוכנית שיפוץ מפורטת. אם הטיפול בבניין על ידי הבעלים מתעכב, העירייה רשאית לבצע בעצמה את התיקונים הנדרשים, ולתבוע מהבעלים את הוצאות הביצוע.

במקרים של סכנה מיידית, רשאית העירייה לאטום את המבנה או אפילו להורות על הריסתו המוחלטת. הטיפול בסוג כזה של מבנה יבוצע אך ורק על ידי קבלן מאושר ומקצועי עם תוכנית מפורטת לכלל הבעיות במבנה. רק לאחר סיום כל הפעולות, על דיירי הבניין לקבל אישור סופי ממהנדס הקונסטרוקציה שחתם על תיקון כל הפגמים. לאחר מכן יש לפנות אל מהנדס העירייה ולבקש שיבחן שוב את הבניין על כל הליקויים שנמצאו בו קודם לכן, ולוודא ביצוע אמיתי של תיקון הליקויים.

הבעיות שמלוות תיקון של מבנים כאלה הן כלכליות בעיקרן, משום שעלויות חיזוק מבנים מסוכנים גבוהות, ולא תמיד יש לדיירים את ההון הנדרש. יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים, מספר כי "נכון להיום, בתל אביב קיימים כ–500 מבנים המוגדרים כמסוכנים. לעתים מגיעים אלינו דיירים בבקשת סיוע מיידי לאחר שחיכו לשווא לאורך זמן ולא תיקנו את הליקויים. בשלב זה הדיירים מעדיפים לעתים תכופות לבצע תהליך תמ"א 38 מלא כדי לנסות ולייצר רווח מהסיטואציה. אנחנו תמיד מפצירים בדיירים לא לחכות לרגע האמת, אלא לבצע את התיקונים מבעוד מועד ובכך לחסוך לעצמם בעלויות ובסיכון בנפש, שהוא הראשון במעלה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker