חברי קבוצת רכישה יפצו את המארגנים ואת חברת השמאות פז כלכלה ב–700 אלף שקל

חברי קבוצת הרכישה טענו כי נפלו פגמים בניהול פרויקט בבניין ברחוב עין הקורא בתל אביב, אולם השופט קבע כי לא נפל פגם בהתנהלות החברה - וקבע כי על התובעים לפצות אותה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאלה פז ארז
דניאלה פז ארזצילום: אייל טואג

22 חברי קבוצת רכישה בתל אביב ייאלצו לשלם כ–700 אלף שקל למארגני קבוצת הרכישה ולחברת פז כלכלה והנדסה, שבבעלות דניאלה פז ארז, לאחר תביעות כספיות הדדיות סביב הקמת בניין מגורים ברחוב עין הקורא 13 בתל אביב — כך פסק שלשום שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודה פרגו.

בתביעה טענו חברי הקבוצה כי היו כשלים בניהול הפרויקט, שגרמו להם הפסדים כספיים. התביעה הוגשה נגד מארגני הקבוצה — חברת גיאות אפיקי נדל"ן, עמי פליישר ומשה כהן — וחברת פז כלכלה הנדסה נכללה כצד שלישי בתביעה, מכיוון שאחת הטענות של התובעים נגעה לחישוב עלויות הבנייה בדו"ח האפס שאותו ערכה החברה. המארגנים הגישו תביעה נגדית נגד חברי הקבוצה.

השופט דחה את כל טענות חברי הקבוצה, וקבע כי "לא נפל פגם כלשהו בהתנהלות הנתבעים ובמצגים השונים שהוצגו בפני קבוצת הרכישה. נהפוך הוא: הוכח בפני שהנתבעים פעלו ותרמו רבות לקידום הפרויקט".

במסגרת הדיונים מינה בית המשפט המחוזי שלושה מומחים מטעמו — האדריכל נחום כהן, אינג'ינר נתן גרשוני והשמאי ד"ר בועז ברזילי — שבדקו את טענות התובעים. בעקבות הבדיקות, דחה השופט פרגו את טענות חברי קבוצת הרכישה נגד פז כלכלה והנדסה לגבי נכונות דו"ח האפס שהכינה החברה, וקבע כי "פז כלכלה פעלה במקצועיות והנתונים שהופיעו בדו"ח האפס היו מבוססים ונכונים לעת מתן הדו"ח ב–2009".

עוד קבע השופט כי בניגוד לטענתם, חברי קבוצת הרכישה נהנו מרווח של 21.5% מעלות ההשקעה הכוללת, ולא הפסידו: "הוכח בפני שבסיכום הכללי, הרוויחו התובעים בפרויקט זה, הגם שציפו לרווח גדול יותר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי פסק הדין, הבניין נבנה בסופו של דבר בעלויות גבוהות מהמתוכנן בשל נסיבות שלא היו יכולות להיות מובאות בחשבון בעת הכנת הדו"ח — ובהן פער של שנתיים מהוצאת הדו"ח ועד תחילת הביצוע; עליית מחירים בשוק המקרקעין ובעלויות הבנייה באותה תקופה; שינוי מהותי במפרט הטכני של הבניין; וקבלן ביצוע שגבה עלויות בנייה גבוהות יותר למ"ר מהמקובל בענף בבנייה מסוג זה. לכן קבע השופט כי "לחברת פז כלכלה אין כל אחריות או אשם להתייקרות עלות הבנייה". השופט קיבל את התביעה הנגדית בחלקה, והטיל על חברי הקבוצה התובעים לשלם למארגנים ולחברת השמאות 32 אלף שקל כל אחד.

את פז כלכלה ייצגו עוה"ד דורון אריאל ואלעד בן יורם ממשרד דורון אריאל ושות' וכן עו"ד גלעד ניצן ממשרד תגר ושות'. את התובעים יצגו עוה"ד יניב גבע ואליהו שגב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker