והדרת פני סרבן: החוק שדואג לדיירים הקשישים בתמ"א 38

ועדת הרפורמות אישרה היום את חוק פינוי-בינוי הקובע כי דייר מבוגר לא יוכל להתנגד לפרויקט בבניין מגוריו על בסיס גילו בלבד ■ דיירים מבוגרים יוכלו לבחור בין כמה חלופות, ובהן מכירת הדירה ליזם בפטור ממע"מ

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט פינוי-בינוי בתל אביב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ועדת הרפורמות, בראשות ח"כ רחל עזריה, אישרה היום (רביעי) את הצעת החוק לעידוד מיזמי פינוי-בינוי, והוא צפוי לעלות כבר בשבוע הבא לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. הצעת החוק עוסקת בעיקר במעמדם של דיירים קשישים, שביכולתם לסרב לפרויקט, ובתמורות שיכול להציע להם יזם כדי לעודד אותם לא לסרב לפרויקט.

ועדת הרפורמות דנה זה שנה וחצי בנושא דיירים סרבנים, ובדגש על קשישים המתגוררים בבניינים, מכיוון שבמקרים רבים האוכלוסייה המבוגרת נמנית עם הסרבנים שאינם מאפשרים או מעכבים את קידום הפרויקטים. הצעת החוק נועדה להסדיר את היחסים בין היזמים לדיירים, אבל עוררה התנגדויות רבות מצד אוכלוסיית הקשישים, שטענו כי תחול הרעה באיכות חייהם, וכי ההצעה מאפשרת למעשה להדיר אותם מבתיהם; ומצד יזמים שטענו לפגיעה בכדאיות הכלכלית של הפרויקטים.

לפי ההצעה, בעל דירה המסרב לפינוי-בינוי בגין גילו המבוגר, לא יוכל שעילת גילו לבדה תהיה עילה לסירוב, אם הוצעו לו על ידי היזם מלוא החלופות המותאמות לצרכיו. התיקון למעשה קובע את החלופות שיוכל להציע היזם מעבר לעסקה הרגילה שבה יקבל היזם דירה בבניין החדש. החלופות שאליהן מתייחס החוק הן אפשרות מעבר לדיור מוגן, דירה קטנה בתוספת מזומן, שתי דירות קטנות בתמורה למכירת ביתו של הקשיש ליזם, או קבלת תמורה כספית בגין הנכס לפני היציאה לפרויקט.

בנוסף, ובתיאום עם רשות המסים, נקבע פטור ממס וממס רכישה לקשישים מעל גיל 70 שימכרו את דירתם ליזם או לצד ג' כדי לאפשר התקדמות פרויקטים של פינוי בינוי. יזם שירכוש את הדירה מהקשיש, יוכל למכור את הדירה בפטור ממע"מ, למעט מע"מ על הרווח שהיזם יפיק מהעסקה. הפטור ממס יינתן גם לחלופות אחרות מותאמות שיוצעו לקשישים.

עם זאת, להצעה במתכונתה הנוכחית לא צורף מסמך כדאיות כלכלית הבוחן את העלויות וההשלכות ואפשרויות המימוש בשוק של הנוסח המוצע. ההצעה עוררה התנגדויות רבות - מחד, ארגונים חברתיים טוענים כי זו פגיעה באוכלוסייה מוחלשת; ומנגד, הקבלנים והיזמים בתחום ההתחדשות העירונית טוענים כי הפתרונות המוצעים אינם ישימים, וכי מצב זה יתקע פרויקטים וייתן פתח לסרבנים, שמנצלים את המצב כדי לסחוט את הקבלנים ולהגדיל את תמורותיהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סוף ל"הפרד ומשול" של יזמי פינוי-בינוי

רחל עזריהצילום: אמיל סלמן

בנוסף, הצעת החוק מבקשת לתקן ולהסדיר את הליך גיבוש הדיירים לקראת היציאה לפרויקט פינוי-בינוי. לפי ההצעה, כדי למנוע את הנוהל הנפוץ של החתמת דיירים מדלת לדלת, בשיטת "הפרד ומשול", וכדי להגביר את האמון בין הדיירים ליזמים, היזם יחויב לכנס את דיירי הבניין ולהציג את פרטי העסקה בפומבי בפני כל הדיירים. היזם יהיה מחויב למסור לבעלי הדירות מסמך, שבו יפורטו עיקרי הצעה, הבטוחות שהוא מציע לבעלי הדירות, וכן פרטים על ניסיונו המקצועי. לפי ההצעה, המסמך ייכתב בשפה נהירה ולא משפטית המובנת לכל דייר, ובמידת הצורך המסמך יתורגם לשפתו של הדייר.

אם היזם לא יכנס אסיפה או לא ימסור את פרטי ההצעה, הדיירים יוכלו לבטל את העסקה כל עוד לא חתמו עליה 40% מבעלי הדירות. סנקציה נוספת המוצעת היא מתן סמכות לממונה על הדיירים ברשות להתחדשות עירונית לבטל עסקות שנחתמו בשפה שאינה מובנת לדיירים.

עו"ד ישי איציקוביץ, מנהל מחלקת עסקות והתחדשות עירונית במשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות', שמלווה את התחום זה כ-15 שנה וליווה את הליכי החקיקה, מציין כי "השאלה הגדולה היא כיצד בחלוף הזמן השוק יישם ויעכל את הוראות החוק וההסדרים שנקבעו בו, שבחלקם בעלי תחולה אקטיבית על חוזים שנחתמו לפני כניסתו לתוקף של החוק.

"יש גם לזכור שפרויקט של התחדשות עירונית אינו מתמצה רק במישור היחסים בין יזם לבעלי הדירות, אלא גם בין בעלי הדירות לבין עצמם - כך שמניעה או עיכוב משפיעים באופן ישיר גם על בעלי הדירות המעוניינים בפרויקט".

ח"כ עזריה אמרה כי "אנחנו משנים את כל תפישת הפינוי-בינוי בהתחדשות עירונית. הצעת החוק הגיעה לוועדה בשיטה אחרת לגמרי, שאומרת ש'אם יש לנו דייר סרבן - בואו נראה איך נלחמים בו'. שינינו את כל השיטה כדי לא להילחם בדיירים, אלא לקדם פרויקטים ולדאוג להקל על הדיירים לשתף פעולה. יש לנו פרויקט לאומי של פינוי-בינוי והתחדשות עירונית. אנחנו חייבים לצופף את הערים, אבל בדרך טובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker