הכלכלן הראשי: זינוק במכירת דירות; חברות גדולות מתחילות להוריד מחירים

לפי דו"ח שפירסם הכלכלן הראשי באוצר, במאי חלה עלייה של 8% במספר הדירות שנמכרו במחירי שוק חופשי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ועלייה של 10% במספר העסקות הכולל, ובהן דירות מחיר למשתכן ■ חלקם של המשקיעים בשוק נותר נמוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב הכרמל ברחובות

9,200 דירות שנרכשו במאי השנה הן מספר הדירות החודשי הגדול ביותר שנרכש מאז ינואר 2017, אם כי ביוני שנה שעברה היה מספר זהה - כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר על ענף הנדל"ן למגורים במאי.

זהו גידול של כ-10% במספר העסקות לעומת מאי שנה שעברה, ושל 48% יחסית לאפריל השנה, שבו נמכרה כמספר נמוך במיוחד של דירות עקב חופשת חג הפסח. "בכך נבלם רצף הירידה המתמשך במספר העסקות (כל חודש לעומת המקביל לו בשנה קודמת) שנמשך מאז אוגוסט 2016", נכתב בסקירת האוצר. 

מהסקירה עולה כי הזוגות הצעירים ממשיכים לככב בשוק. כמעט מחצית מהדירות שנמכרו במאי - 4,500 - נרכשו על ידי זוגות צעירים. זו אחת מהנתונים החודשיים הגבוהים ביותר בשנים האחרונות. מבצע מחיר למשתכן הוא רק חלק קטן ברכישות הצעירים. במאי נמכרו 660 דירות במסגרת המבצע הממשלתי - כלומר 15% מסך רכישות הזוגות הצעירים - ויתרת הדירות נרכשה על ידם במסגרת השוק החופשי.

"בהשוואה למאי אשתקד זו עלייה של 12% ברכישות הצעירים 'במחירי שוק'", נכתב בסקירת הכלכלן הראשי. "הגידול ברכישות הזוגות הצעירים בולט במיוחד באזור רחובות ובאזור ירושלים, שבחלקו מוסבר בגידול משמעותי במכירות המשקיעים או משפרי הדיור באזורים אלה". עם זאת, באזור חיפה היתה ירידה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים, עקב סגירת מכרזים של מחיר למשתכן, הגורמים לצעירים להמתין עד היוודע תוצאות ההגרלות לאותם פרויקטים.

משפרי הדיור מגבירים אף הם את קצב הרכישות שלהם. על פי החודשיים הראשונים של הרבעון השני של השנה, מספר הרכישות הרבעוני שלהם עשוי להיות אחת הגבוהים מאז תחילת 2017. זאת, לאחר שברבעון הראשון של השנה כבר ניכרה התאוששות לעומת שלושת הרבעונים האחרונים של שנה שעברה. באגף הכלכלן הראשי רואים קשר בין הגדלת הרכישות של משפרי הדיור לבין הגדלת העסקות שמבצעים הזוגות הצעירים בשוק החופשי, שרובן מתבצעות אל מול משפרי הדיור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם, מצבם של משפרי הדיור אינו דומה בכל אזורי המדינה. בדיקה שערך הכלכלן הראשי לגבי מלאי הדירות בהמתנה יכולה לרמוז כי בפריפריה הצפונית מתחילה להתהוות מצוקה. דירות בהמתנה הן אותן דירות שנמצאות בידי משפרי דיור, שהקדימו את רכישת הדירות החדשות שלהם למכירת הדירות הקודמות. כשמספר זה עולה יש להעריך כי בעליהן מתקשים למוכרן.

על פי הבדיקה, באזור הגליל העליון מספר הדירות בהמתנה עלתה במאי בכ-8%; בגליל התחתון היא עלתה בכ-1%; ואילו באזור חיפה היא עלתה בכ-1.5% - יחסית לנתון שנמצא באפריל השנה. ביתר האזורים מספר הדירות בהמתנה ירד במהלך מאי. הדבר תואם את מגמת הקטנת העסקות בפריפריה הצפונית, לצד הצפת חלקים מהצפון בפרויקטים חדשים במסגרת מחיר למשתכן.

עם זאת, בעוד בגליל כולו מספר הדירות בהמתנה הגיע במאי לפחות מ-1,000, במחוז המרכז הוא הסתכם בכ-2,500 - כך שחלק ניכר מאותן דירות ממוקמות באזורי הביקוש.

האם הנתונים מעידים על שינוי במגמות השוק?

המשקיעים ממשיכים בעיקר למכור דירות. במאי הם מכרו 1,900 דירות ורכשו רק 1,300 - כלומר מלאי הדירות להשכרה ירד ב-600 דירות באותו חודש, ובסך הכל בכ-11 אלף מאז אפריל 2016. העובדה שדמי השכירות מגיבים בצורה מתונה לנתונים האלה יכולה להעיד על עודפי היצע של דירות להשכרה שנוצרו באזורים שונים בארץ, עקב רכישה נמהרת על ידי משקיעים, בעיקר בפריפריה.

2,500 דירות חדשות נמכרו במאי, מהן כאמור 660 במסגרת מחיר למשתכן. הכלכלן הראשי ביצע פילוח גיאוגרפי עבור הדירות שנמכרו על ידי קבלנים במחירי השוק, ומצא כי הגידול בולט באזור המרכז ובאזור השפלה (רחובות, ראשון לציון, מודיעין ונס ציונה).

לפי האוצר, בעוד באזור המרכז הגידול במכירות הקבלנים מתפרש על פני מספר רחב של קבלנים ששיווקו דירות בפרויקטים שונים, באזור השפלה מתרכזת תנופת המכירות על ידי חברה קבלנית אחת. מנתוני רשות המסים עולה כי מספר גדול של עסקות בוצעו במערב רחובות, באזור רחוב דרך הימים, בפרויקטים של חברת גינדי, לצד פרויקט של קבוצת ים סוף בשליטת אלי פופשדו.

הכלכלן הראשי באוצר אף ציין כי "אם עד לאחרונה החברות הגדולות, שנהנו מהגאות בשוק הנדל"ן בעשור האחרון, נמנעו מלהוריד מחיר - ובכך ספגו פגיעה קשה יותר במכירותיהן, עשויים ממצאים אלה להעיד כי לפחות אצל חלק מהחברות הגדולות הצורך בתזרים מזומנים מתחיל לתת אותותיו בקביעת רמות המחירים".

האם הנתונים של מאי, שעיקרם הגדלת כמות העסקות, מבשרים על שינוי במגמות השוק? התשובה שלילית. ממצאי חודש אחד אינם יכולים להעיד על שינויי מגמה כלשהם, מה גם שאפריל היה חלש במיוחד, וסביר שנתוני מאי כוללים גם תיקון טכני. בנוסף, הכלכלן הראשי דיווח כי נתונים ראשוניים ליוני מצביעים על ירידה במספר העסקות, כך שככל הנראה השוק ממשיך באותה מגמה מהתקופה האחרונה - של הגדלת מספר העסקות על ידי זוגות צעירים, תוך הקטנת חלקם של המשקיעים ומשפרי הדיור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker