הוועדה המחוזית ירושלים: תקודם תוכנית מתאר חדשה למתחם הולילנד

התוכנית תאפשר ביטול בניינים שטרם נבנו והפיכתם לשטחים פתוחים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
רנית נחום-הלוי

בהחלטה יוצאת דופן קבעה היום הוועדה המחוזית בראשות הממונה על מחוז ירושלים במשרד הפנים, רות יוסף, כי יש להכין תוכנית מתאר מפורטת חדשה למתחם הולילנד. הוועדה קבעה כי התוכנית - אשר תוכן על ידי האדריכל חתן פרס ישראל יעקב יער - תאפשר לבטל חלק מהבניינים המתוכננים שטרם נבנו ולהפכם לשטחים פתוחים ומבני ציבור. כמו כן, הוועדה קבעה כי יש לבחון חלופות למגרשים שטרם נבנו ושינוי תצורת הבנייה, מה שישפר את המצב התכנוני במקום.

ההחלטה התקבלה לאחר שהוועדה בחנה את המצב התכנוני התקף במתחם. במהלך הדיון הצביעה הוועדה על מגוון בעיות תכנוניות, ביניהן - היעדר שטחים ציבוריים ושטחים פתוחים במתחם. בתוך כך, החליטה הוועדה על הגבלת הוצאת היתרי בנייה חדשים במתחם, גם לפרויקטים שכבר אושרו בעבר.

הדיון התקיים היום בוועדה בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ובעקבות סיום החקירה הפלילית בהקשר למתחם הולילנד. במכתב שהוציא ביולי 2010 היועץ המשפטי לממשלה הוא הנחה את מוסדות התכנון לבחון שינוי של תוכנית בניין עיר במתחם.

במכתב שהוציא היועמ"ש לממשלה בזמנו נכתב כי " באשר לוועדה המחוזית, נראה כי מתבקש שהתוכניות המאושרות הנזכרות ייבחנו על ידי לשכת התכנון המחוזית. בתום הבחינה הראשונית, ניתן יהיה לבחון מהם הצעדים שיש לנקוט בהם ובכלל זה האפשרות להורות על הכנתה של תוכנית חדשה על המתחם ולקבוע תנאים להוצאת היתרי בנייה בו".


מתחם הולילנד בדרום מערב ירושלים משתרע על שטח של כ-162 דונם. את פרויקט הולילנד הקימה חברת הולילנד פארק, שאותה הקימו חברת פולאר השקעות וקרדן נדל"ן, לאחר שרכשו קרקע בשטח של 121 דונם הכולל בנייה של 9 בנייני מגורים בני 14-17 קומות ושני מגדלים בני 32 קומות. נכון למארס 2010 הושלמה בנייתם של שמונה מהבניינים, הכוללים 642 דירות. עוד שלושה בניינים נמצאים בשלבי תכנון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי


את הזכויות במקרקעין רכשו החברות ב-1999 מהלל צ'רני בעסקת קומבינציה, כאשר 52 מיליון דולר שולמו במזומן והיתר בעסקת קומבינציה. השכונה תוכננה לכלול 969 יחידות דיור ופרויקט מלונאי בשטח של 13,700 מ"ר בנוי.

מתחם הבנייה המסיבי החליף למעשה מתחם תיירותי ששכן במקום וכלל את מלון הולילנד ודגם של ירושלים מימי בית שני. הפרויקט הענק גרר ביקורות קשות שהופנו בעיקר לראש עיריית ירושלים דאז, אהוד אולמרט, שכיהן בתפקיד בשנים 1993-2003 ואישר את הפרויקט. האישור ניתן לבסוף ב-1996 על ידי הוועדה המקומית.


בינואר 2006 מכר צ'רני קרקע במתחם, בשטח של כ-10 דונם, לאלי ויינשטיין, מבעלי חברת לייקווד אינווסטמנטס הולדינגס. המתווך בעסקה היה מאיר רבין. באוגוסט 2006 מכר ויינשטיין את הקרקע לחברה הציבורית נידר שבבעלות משפחת רחמין בעסקת קומבינציה.

החברה החזיקה בקרקע עד תחילת 2010, אז מכרה אותה לאיש העסקים רמי לוי ולחברת נהור תמורת 145.5 מיליון שקל, על רקע צו הקפאת הליכים שהוצא נגדה בשל קשיים תזרימים שאליהם נקלעה. על הקרקע ניתן להקים 264 דירות ופרויקט מסחרי בשטח של 1,600 מ"ר בנוי. לוי ונהור מבקשים היום מבית המשפט לבטל את העסקה בעקבות החקירה הפלילית שנפתחה.

פרויקט הולילנדצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker