מדד מאן: היצע המשרדים בתל אביב והרצליה הצטמצם - ודמי השכירות עלו

דמי השכירות הממוצעים למשרדים בתל אביב עלו ב-2010 ב-10% ומגיעים ל-88 שקל למ"ר; בהרצליה זינקו דמי השכירות ב-26% - ל-82 שקל למ"ר

רז סמולסקי

>> היצע המשרדים באזור תל אביב והרצליה מתחיל להצטמצם ורמות דמי השכירות עולות - כך עולה מסקר שערכה מאן נכסים, חברת התיווך, הייעוץ וניהול הנכסים המניבים. על פי הסקר, דמי שכירות ממוצעים למשרדים בתל אביב מגיעים ל-88 שקל למ"ר, ובהרצליה - ל-82 שקל למ"ר - מה שמשקף עליות מחירים של 10% בתל אביב ו-26% בהרצליה. עם זאת, המחירים נמוכים מהשיא של סוף 2008.

על פי הסקר, לפני המשבר, בתחילת 2008, רמות המחיר בשתי הערים היו כמעט זהות ועמדו על 93 שקל למ"ר בהרצליה ו-94 שקל למ"ר בתל אביב. המשבר יצר פערים משמעותיים ברמות דמי השכירות בין שתי הערים, ובסוף 2009 דמי השכירות הממוצעים בהרצליה היו 65 שקל למ"ר - כ-15 שקל פחות מאשר בתל אביב.

"יש מחסור בנכסים איכותיים במרכז הארץ"

צילום: קינן דן

בראייה לאחור, המשבר הגלובלי השפיע באופן קשה על שוק המשרדים. מחירי המשרדים בהרצליה צנחו ב-30% בעת המשבר של סוף 2008 ותחילת 2009, ועלו מאז בחזרה ב-26% מסוף 2009 ועד סוף 2010. דמי השכירות בתל אביב ירדו באותו זמן ב-20% ל-75 שקל למ"ר, ומאז הם עלו ב-17% בשנתיים, אבל עדיין הם נמוכים בכ-%7 מהשיא של 94 שקל למ"ר.

ג'קי מוקמל, יו"ר ומנכ"ל משותף של מאן נכסים, מסביר כי ההיצע הוא הגורם שמבדל את הרצליה ותל אביב מערים אחרות, כמו נתניה וחיפה, שם קיימים עודפי היצע של שטחי משרדים ולכן לא תיתכן עליית מחירים מסחררת. "בחיפה אמנם יש ביקוש משמעותי של חברות גדולות, אבל יש מספיק שטחים שנותנים את המענה המתאים לביקוש, ולכן לא צפוי שנראה שם עליות מחירים בעתיד. זה בניגוד לאזורים כמו הרצליה, רמת החייל ותל אביב, שם יש שטחים מתמעטים והולכים, שיכולים לענות לביקוש שגדל והולך".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מוקמל מוסיף כי "לריבית במשק יש השפעה גדולה על שוק המשרדים. כשהריבית עולה, קטן המרווח של המשקיעים בין הריבית שהם משלמים לשכר הדירה שהם מקבלים, ולכן העסקות פחות אטרקטיביות, המרווחים מצטמצמים והתשואה נשחקת. כיום מדברים על תשואה של 7%-8% בריבית של 5.5%, לעומת הריבית בעבר שהיתה 3.5%. יש מחסור בנכסים איכותיים המושכרים לשוכרים איתנים במרכז הארץ, עלויות המימון גבוהות ולקונים יש אלטרנטיבות מעבר לים, ולכן הם מתחילים לחשוב שהמחירים המבוקשים על נכסים כיום גבוהים מדי".

צילום: TheMarker

תל אביב היא העיר המובילה ברמות המחיר לרכישה של נכסים מניבים, שם המחיר הממוצע הוא 14,080 שקל למ"ר. ברמת גן המחיר הוא 12,360 שקל למ"ר ובהרצליה 13,184 שקל למ"ר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker