ועדת רוטקופף: גם המושבים תובעים "חכירה לדורות" ל-196 שנים

לפי הדרישה, בשטחים החקלאיים יתאפשרו שימושי קרקע לפרויקטים שונים ללא צורך בשינוי יעוד הקרקע

עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תנועת המושבים, ארגון המושבים הגדול ביותר בישראל, הגישה אתמול לוועדה הציבורית לניהול קרקע חקלאית בראשות מנכ"ל משרד המשפטים גיא רוטקופף, מסמך עמדות ותביעות המיועד להסדרת מעמדם בקרקעות המדינה. את התייחסות המושבים הציג בוועדה יו"ר אגף הקרקעות בתנועה עו"ד עמית יפרח.

בדומה לקיבוצים, תנועת המושבים עומדת במסמך שהגישה על הצורך בעיגון זכויות החקלאים בקרקע באמצעות חתימה עם המינהל על חוזי "חכירה לדורות", המקנים לחקלאים זכויות קניין רבות בקרקע, לתקופה של 196 שנים. המושבים תובעים כי חוזי החכירה ינוסחו בשיתוף נציגי המושבים והקיבוצים. עוד גורסים המושבים כי יעודי הקרקע בחלקות המגורים במושבים יהיו כפופים לחוקי התכנון והבנייה בלבד ללא מערבות רשות מקרקעי ישראל, ויחולו עליהם הסדרי ההיוון החלים על חוכרים ותיקים במגזר העירוני (היוון המגרשים במושבים ב-3.75% משוויים השמאי לעומת 33% כיום).

צילום: גיל אליהו

עוד מבקשים המושבים במסמך כי חוכרי הקרקע יהיו האגודות השיתופית (המושבים) ולא חברי המושבים שהאגודה תאציל להם זכויות עיבוד; כי לחוכרים תהייה זכות ייזום פעילויות לא חקלאיות מגוונות בחלקות המגורים במושב, באופן מידתי וכפרנסה משלימה; וכי בשטחים החקלאיים של הנחלה יתאפשרו שימושי קרקע לפרויקטים כגון תיירות חקלאית, עיבוד ראשוני של תוצרת חקלאית, הקמת יקבים ובתי בד, משתלות ואורוות ושימושים דומים ללא צורך בשינוי ייעוד הקרקע או בתשלום נוסף למינהל מקרקעי ישראל.

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, כותב בפנייה ליו"ר הוועדה, כי נקודת המוצא של המושבים בישראל היא שההתיישבות החקלאית פועלת מאז הקמתה לטובת המדינה וגם היום היא כלי מדיני, חברתי, כלכלי, ביטחוני וסביבתי של מדינת ישראל. מאידך, אין לראות את ההתיישבות החקלאית מזווית ראייה צרה של משרתי המדינה, לטענתו, ללא התחשבות בצרכיהם וזכויותיהם כאזרחים שווי מעמד וזכויות לסקטורים אחרים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker