קיבוץ מעגן מיכאל קיבל פטור מהיטל השבחה בסך 1.6 מיליון שקל

ועדת הערער של משרד הפנים קבעה: קיבוצים שיתופיים שיבנו דירות למגורים על קרקע חקלאית שעברה שינוי ייעוד לא יחויבו בהיטל

עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קיבוצים מסורתיים (שיתופיים) שיבנו דירות למגורים לחבריהם על קרקע חקלאית שעברה הליך שינוי ייעוד לבנייה למגורים, לא יחויבו בהיטל השבחה, כך קבעה ועדת הערער של משרד הפנים במחוז חיפה, על פי דיווח מקומון הקיבוצים "הזמן הירוק".

בעקבות גידול מספר חברי קיבוץ מעגן מיכאל בגין ריבוי טבעי, ביקש הקיבוץ, מהגדולים בארץ, לשנות ייעוד לחלקת קרקע חקלאית, שהוא חוכר מהמינהל מחקלאי למגורים כדי להקים עליה שכונות מגורים חדשה. לפי התכנון, תכלול השכונה החדשה 16 דירות בנות 138 מ"ר כל אחת במבנים דו משפחתיים. בפברואר 2010 לאחר שאושר שינוי הייעוד ואושרו הליכי תכנון השכונה החדשה, קבעה ועדת התכנון המקומית "חוף הכרמל" כי שווי הקרקע בשינוי יעוד גדל ב-3.2 מיליון שקל והטילה על הקיבוץ לשלם היטל השבחה בסך 1.6 מיליון שקל.

הקיבוץ הגיש ערעור על חיובו בהיטל והערעור נידון בוועדת הערער של משרד הפנים במחוז חיפה, שפסקה בשבוע שעבר כי יש לפטור את הקיבוץ מתשלום ההיטל. הוועדה קיבלה בהחלטתה את נימוקי הקיבוץ, שהוא זכאי לפטור, מפני שהקיבוץ הוא בעל הדירות ולא חברי הקיבוץ שיתגוררו בהם, שמעמדם המשפטי בדירות יהיה של "בר רשות" בלבד.

הוועדה פסקה כי קיבוץ המייעד דירות שבבעלותו למגורי חבריו בלבד ואינו מקנה להם זכויות קנייניות בנכסים, אינו חייב בהיטל השבחה והכלל הזה מעוגן במשפט הישראלי ובפסיקת בית המשפט העליון והיות והקיבוץ אינו מתכוון לשנות בשנים הקרובות את אורחות חייו, יהיה פטור מתשלום ההיטל. מהחלטת ועדת הערער משתמע כי קיבוץ מתחדש (מופרט) המקנה לחבריו זכויות קניין חלקיות או מלאות בנכסיו, כולל בדירות בהן הם מתגוררים, לא יהיה זכאי לפטור מהיטל השבחה.

נימוק נוסף של הוועדה לאישור הפטור היה כי תושבי הישובים העירוניים הסמוכים למעגן מיכאל, בהם טירת הכרמל וקיסריה, פטורים מהיטל עד לשטח דירה של 140 מ"ר ואין הצדקה שקיבוץ יחייב בהיטל החל מהמ"ר הראשון, בעוד שבישובים העירוניים באותו מרחב התכנון יינתנו פטורים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ועדת הערער העמידה בהחלטתה כמה סייגים לפטור והחשוב בהם הוא כי מספר הפטורים להם זכאי הקיבוץ לא יעלה על מספר בתי האב שהיו בקיבוץ ערב אישור שינוי הייעוד. סייג נוסף שהעמידה הוועדה קבע כי הפטור יהפוך למוחלט אם בתוך 4 שנים מגמר הבנייה הקיבוץ ימשיך להיות שיתופי ובאותן דירות יתגוררו במהלך ארבע השנים הללו רק חברי קיבוץ ותיקים שלא יהיו בעלי זכויות קניין בדירות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker