הדירות נרכשות – אך המכרז של עמידר פקע לפני יותר מחודשיים

ההסכם שמאפשר לעמידר לקנות דירות לדיור הציבורי ולנכים רתוק הסתיים לפני חודשיים, ומאז רוכשת החברה דירות רק מתקציב האג"ח שגייסה ■ במשרד הבינוי והשיכון החליטו לא לצאת למכרז חדש, אלא להמשיך את ההתקשרות עם עמידר בפטור ממכרז ■ במשרד האוצר מעכבים את אישור הבקשה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיכוני עמידר בבית שאן
שיכוני עמידר בבית שאןצילום: יובל טבול

אחרי שנים של קיפאון ברכש הדירות לדיור הציבורי וביקורת על כך שקרן הדיור הציבורי תפחה, אך לא נעשה רכש מהתקבולים - בשנים האחרונות חל שינוי כיוון של ממש. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק, והשר יואב גלנט עוררו מחדש את מערכת הדיור הציבורי, ומשש דירות שנרכשו ב-2014 זינק המספר ל-625 ב-2016.

עמידר, המשמשת מאז קום המדינה החברה המשכנת הממשלתית, חתמה לפני כשנה על הסכם נרחב בשווי מאות מיליוני שקלים, המגדיר אותה הזרוע הביצועית של משרד הבינוי והשיכון, לאחר שעברה תהליך מיתוג מחדש. בהחלטה אחרת של המשרד, שמטרתה היתה לעודד את התחרותיות ולהניע את רכש הדירות לדיור הציבורי, חברת מטרופוליס החלה לנשוף בעורפה כמתחרה - ומספר הדירות שנרכשות עלה בעשרות אחוזים, בהשוואה לשיתוק שאיפיין את מערכת הדיור הציבורי בתחילת העשור האחרון.

עם זאת, עיכובים קלים שחלים בשבועות האחרונים ברכש דירות לנכים רתוקים חשפו כי עמידר פועלת לרכש דירות, ללא הסכם התקשרות מתאים המאפשר לה לעשות שימוש בכספי קרן הדיור הציבורי – אלא רק בהישען על האג"ח שגייסה.

חברת מטרופוליס, שנבחרה על ידי משרד הבינוי והשיכון לרכש דירות ונכנסה לתפקיד ב-2015, היא בעלת ההרשאה היחידה לשימוש בתקציבי קרן הדיור הציבורי. מה הבעיה? שבמשרד הבינוי והשיכון מודים שההסכם עם עמידר כדאי יותר כלכלית למדינה ואיכותי יותר.

הדבר נכתב אפילו בנימוקי בקשת משרד הבינוי והשיכון מהאוצר ומהחשב הכללי לקבלת פטור ממכרז שיבטיח את המשך הרכש על ידי עמידר. "בחישוב שנעשה במשרד נמצא כי העלות המשוקללת הסופית של רכש הדירות באמצעות עמידר נמוכה יותר מאשר החלופה הצפויה בשוק החופשי. בנוסף, על פי הסכם הניהול החדש שנחתם בין המשרד לעמידר, מחצית מההכנסות של החברה מועברות לטובת דיור ציבורי, וזאת להבדיל מכל נותן שירותים פרטי שיזכה במכרז".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

למרות זאת, הובא לידי TheMarker כי ההסכם עם מטרופוליס הוארך באחרונה בשנתיים נוספות, כך שיהיו שתי חברות שיבצעו רכש במקביל. זאת, על אף ביקורת שנשמעת על איכות הדירות שרוכשת מטרופוליס והתאמתן לצורכי דיירי הדיור הציבורי – שכן חלק מהדירות שרכשו עומדות ריקות בשל סירוב הזכאים להתגורר בהם.

איך קרה שלא נערכו לקראת מכרז חדש?

המכרז שבמסגרתו רכשה עמידר דירות עד אפריל האחרון התקיים ב-2011 והוגדר מכרז לקבלת הצעות לשירותי רכישת דירות עבור זכאים לשיכון בדיור הציבורי. הדירות נועדו להגדלת המלאי עבור זכאים, ובעיקר עבור נכים מרותקים לכסאות גלגלים. בתמורה נקבעה עמלה ונוסחה לחישוב תמורה בגין הישגים על הפחתת המחיר הנדרש בהתמחרות מול בעל הדירה. העמלה מסתכמת בכ–8,000 שקל שמקבלת עמידר על כל עסקה לרכישת דירה, בנוסף ל-1% דמי תיווך ממחיר הדירה.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנטצילום: מרק ישראל סלם

מטרופוליס בהשוואה, נהנית מתנאים טובים בהרבה. על כל דירה שנרכשת היא מקבלת כ-40 אלף שקל, שהם  כ–4% מדירה ששווייה מיליון שקל – שווי ממוצע של דירת דיור ציבורי, וכשדמי תיווך רגילים בשוק הם 2%. מכאן, שברוב גורף של המקרים, רכישה דרך עמידר ולא דרך מטרופוליס כדאית יותר למדינה. במיוחד במקרים של רכישת דירות לנכים מרותקים המאתרים את הדירה המתאימה לצרכיהם בעצמם ונעזרים בשירותים של מתווך מטעמם, בכפוף להליך שמתיר משרד הבינוי והשיכון עבור נכים שנמצאו זכאים.

חוזה השירותים של עמידר היה מיועד לשנה עם אפשרות הארכה עד לשש שנים במצטבר. למרבה ההפתעה, הן חלפו באפריל האחרון, אבל במשרד הבינוי והשיכון לא היו מוטרדים במיוחד מלוחות הזמנים בשל תהליך האיגוח שנעשה בתחילת השנה – ונתן לעמידר אשראי לגיוס וניהול תקציב של כ-900 מיליון שקל מאג"ח ממשלתיות, שהוגדרו כמיועדות לטובת רכישת דירות למלאי הדיור הציבורי.

עולה השאלה מדוע נמנע משרד הבינוי והשיכון לצאת במכרז חדש, שאמור היה להיערך עם סיום מועד ההתקשרות עם עמידר כדי להבטיח כדאיות כלכלית ויעילות בהגדלת משאב הדיור הציבורי. השאלה מתחזקת בצל התוכנית החדשה שהשיק לפני כשבועיים השר גלנט, שזכתה לשם לגור בכבוד - תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח להצלת הדיור הציבורי בישראל. לפי התוכנית, יתווספו 7,200 דירות לדיור הציבורי בכל שנה וכ-73 אלף דירות בעשור הקרוב.

אנשי המקצוע במשרד השיכון והבינוי מסבירים כי עמידר עומדת ביעדיה ועושה את עבודת הרכש במקצועיות ועל בסיס הניסיון שצברה בהבנת צרכיהם של הזכאים – מה שמקנה לה יתרון משמעותי על חברות אחרות המתעסקות ברכישת נכסים. לכן העדיפו להשאיר את הסמכויות בידיהן – הן ברכש מכספי האג"ח והן בקידום הליך של פטור ממכרז עבור שימוש בכספי הקרן והגדלת מלאי הנכסים ובהם דירות לנכים.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "כידוע, עמידר מבצעת רכש מאסיבי של דירות בכספי האג"ח. במסגרת זאת, היא רוכשת מיומנות רבה, ויש היגיון להפקיד בידה גם את ביצוע הרכש שמעבר לכספי האג"ח. לעמידר יש יתרון בכך שהיא החברה המטפלת באכלוס הזכאים (להבדיל ממטרופוליס; ג"מ) ומתוקף זה מכירה היטב את היישובים שבהם היא פועלת ויכולה לבצע רכש דירות אפקטיבי התואם את צורכי הזכאים ביישוב. בנוסף, העלות המשוקללת הסופית כדאית יותר מהמחיר בשוק החופשי, ולפי הסכם הניהול החדש שנחתם בין המשרד לעמידר, מחצית מההכנסות החברה מועברות לדיור ציבורי, להבדיל מכל נותן שירותים פרטי שיזכה במכרז".

עוד נמסר כי "המכרז המתיר לעמידר, הזרוע הביצועית של המשרד, סמכות לקנות נכסי רכישה, ובהם דירות לנכים רתוקים, הסתיים באפריל 2018. משרד הבינוי והשיכון נמצא כעת בהליך הסדרת ההתקשרות עם עמידר לצורך המשך הרכישות ואנו ממתינים בימים אלו לקבלת אישור מנהלי לאחריו ניתן יהיה להמשיך בהליך הרכישה המואצת והמוגברת של דירות לנכים רתוקים. רק בשלושת השנים באחרונות רכש המשרד יותר מ-200 דירות מותאמות לנכים בהשקעה של יותר מ-270 מיליון שקל. משרד הבינוי והשיכון שם לעצמו למטרה עליונה לטפל בסוגיית הדיור הציבורי, ומשקיע מאמצים ומשאבים רבים על מנת להגדיל את מלאי הדירות בדיור הציבורי במדינת ישראל, ולסייע ככל הניתן במיצוי זכויות זכאים במסגרת הסיוע בדיור".

ממשרד האוצר והחשב הכללי, האמון על ההתקשרויות בפטור המכרז ובמכרז, נמסר כי "בקשת משרד הבינוי והשיכון לתיקון ההסכם עם חברת עמידר התקבלה לפני כשלושה שבועות, ומבדיקתה הועלה כי נדרשות כמה הבהרות מטעם המשרד, בעיקרן הבהרות משפטיות".

מעמידר אישרו כי בימים אלה הם פועלים לחידוש ההתקשרות שתוקפה נגמרה. מהחברה נמסר כי "החברה פועלת לרכישת דירות בכפוף להתקשרות מטעם משרד הבינוי והשיכון. אכן חל עיכוב זמני, למשך כמה ימים בלבד, בקצב רכישת הדירות – וזאת לצורך הסדרה תקציבית. רכישת דירות לנכים רתוקים נמשכת כסדרה לטובת רכש רציף עבור זכאי הדיור הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker