העליון: עיריית ראשון לציון קידמה את הקמת סניף איקאה בעיר בניגוד לחוק

שופטי העליון ביקרו את התנהלות העירייה וחברת הנכסים של קבוצת ברונפמן-פישר בעת הזכייה במכרז על הקרקע ובעת מתן ההיתרים לשימושי מסחר, בניגוד לתוכנית המאושרת באותה תקופה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> עיריית ראשון לציון רצתה שבעיר יפעל סניף של איקאה, והיתה מוכנה לכופף תנאי מכרז על קרקע ואת חוק התכנון והבנייה כדי להשיג זאת - כך סיכם אתמול פסק הדין של בית המשפט העליון את פרשת איקאה.

הפרשה, כתבה השופטת אילה פרוקצ'יה, "כורכת עמה פגמים מהותיים בהליך זכייתה של אירוס הגלבוע (חברת הנכסים של קבוצת ברונפמן-פישר, זכיינית איקאה - א"מ) במכרז לחכירת מתחם המקרקעין במעוין שורק; היא כורכת פגמים עמוקים בהליך התכנוני, שאיפשר קבלת היתר לשימוש חורג לצורך הפעלת מרכז מסחרי אדיר ממדים בניגוד למצב התכנוני ששרר במקום". פסק הדין שהתקבל הוא עקרוני, ואין לו השלכות קונקרטיות מלבד חיוב עיריית ראשל"צ ואירוס הגלבוע בהוצאות שכר טרחה גבוהות.

בפברואר 2006 זכתה אירוס הגלבוע במכרז מינהל מקרקעי ישראל על המתחם, עם הצעה של 109 מיליון שקל על הקרקע. טרם השתתפותה במכרז נערכה פגישה בין ראש העירייה דאז, מאיר ניצן, ונציגים נוספים בעירייה, בחברה הכלכלית ובהנהלת אירוס הגלבוע, וסוכם שהעירייה תעשה מאמץ לאחד כמה מגרשים לחטיבה אחת, לקצר את לוחות הזמנים למכרז, להעניק למתחם שימוש חורג למסחר לעשר שנים, לאשר הוצאת לאיקאה רישיון עסק במהירות ועוד. לאחר מכן הביא ניצן החלטה למועצת העיר להקטנת תעריפי ארנונה למבני מסחר שגדולים מ-21 אלף מ"ר, והגיש בקשה למינהל להחכיר 100 דונם מהקרקע ללא מכרז, אך המינהל סירב. לאחר הזכייה במכרז נתנה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ראשון לציון היתר לשימוש חורג למסחר, כפי שסוכם בישיבה.

קבוצת בעלי עסקים מראשון לציון שיוצגו על ידי עוה"ד נעמי וייל, אלימלך קריסטל, אבי שרף ואחרים עתרו נגד הליכי המכרז על הקרקע ונגד מתן ההיתר לשימוש חורג, וטענו כי מדובר במכרז שנתפר לצרכים של אירוס הגלבוע ואיקאה, כפי שבא לידי ביטוי במסמך ההסכמות שנחתם בין נציגי החברה לבין נציגי העירייה. כמו כן טענו שמתן היתר לשימוש חורג על שטח מסחרי כה גדול מנוגד לחוק ולהלכות משפטיות קודמות.

שופטת ביהמ"ש לעניינים מינהליים בתל אביב, נורית אחיטוב, קיבלה את העתירות, ואירוס הגלבוע ועיריית ראשון לציון עירערו על החלטתה לבית המשפט העליון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בינתיים הוכשרו הפגמים - במכרז חוזר על השטח זכתה שוב אירוס הגלבוע, ואושרה תוכנית שקבעה שמדובר בשטח מסחרי. לפיכך ביקשו אירוס הגלבוע ועיריית ראשל"צ למחוק את ערעוריהן. בצעד יוצא דופן הודיעו שופטי העליון שדנו בתיק, פרוקצ'יה, חנן מלצר ואשר גרוניס, על דחיית הבקשה.

"נוכח חשיבות הצבתן של הנורמות הראויות בתחומי דיני המכרזים והתכנון והבנייה, סברתי כי אין מקום לקבל את בקשות המערערים למחוק את ערעוריהם ונדרש לפרוש את היריעה כולה, בשים לב לחשיבות הלקחים הנורמטיביים שיש להפיק מפרשה זו לימים יבואו", כתבה פרוקצ'יה בפסק הדין, והשופט גרוניס הוסיף כי תמך בהחלטה "לאור הנסיבות החריגות של העניין, במיוחד מבחינת התנהלותן של הרשויות הציבוריות".

ואכן, השופטים החליטו לדחות את הערעורים, אף שבסופו של דבר הוכשר הכל. "המציאות בשטח גברה על אילוצי הדין והביאה להתאמת המצב המשפטי למהלכים התכנוניים שעיריית ראשון לציון חפצה בהם, ואירוס הגלבוע היתה שותפה להם", כתבה השופטת פרוקצ'יה. "אכן, גם אם בדרך חתחתים, קם במקום מרכז קניות ענק, העומד כיום על תלו 'מוכשר למהדרין'".

על עיריית ראשל"צ והוועדה המקומית לתכנון ובנייה ראשל"צ כתבה השופטת: "בלהט הרצון לקדם את מה שנחזה כמיטיב עם האינטרס הציבורי, חרגו הרשויות מסמכויותיהן ופעלו בניגוד לדין - הן בתחום המכרזים והן בתחום התכנון והבנייה"; על אירוס הגלבוע כתבה כי עליה לשאת בהוצאות מתאימות כלפי המדינה בגין חלקה בהליכים הפגומים. השופטים חייבו את אירוס הגלבוע ב-150 אלף שקל שכר טרחת עוה"ד מטעם המדינה, וגם להשתתף עם עיריית ראשל"צ והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בשכר טרחת עוה"ד ב-150 אלף שקל.

מאירוס הגלבוע נמסר: "החברה מקבלת את פסיקת העליון. אירוס הגלבוע פעלה בשקיפות ציבורית מלאה מראשית התהליך ועד סופו, כפי שיזם סביר אמור לפעול".

צילום: יובל תבול

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker