מלכוד שדה דב: מהנדס עיריית תל אביב מקדם את התוכנית ומתנגד לה במקביל

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל אביב קיימה הבוקר ישיבה בנוגע לתוכנית של רשות מקרקעי ישראל לפינוי שדה דב ■ מהנדס עיריית תל אביב עסק בהכנת התוכנית המדוברת - אך באותה עת תומך בעמדה המנוגדת שמקדם ראש העיר

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביב
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר

הבוקר (ב') התקיימה ישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל אביב, ובמרכזה הדיון על עתיד רובע שדה דב. בישיבה נידונה התוכנית שמקדמת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בשיתוף עיריית תל אביב, המחייבת את פינוי שדה התעופה האזרחי, מול החלופה שמקדם באחרונה ראש העיר רון חולדאי - התומכת בהשארת שדה התעופה האזרחי פעיל.

החלופה של חולדאי סותרת חלק מהעקרונות המהותיים של התוכנית שהוצגה היום בפני הוועדה המחוזית על ידי רמ"י, ובהם רק כ-8,000 יחידות דיור במקום 16 אלף וויתור על שטחים נרחבים של רצועת חוף פתוחה לציבור.

בין השותפים להרכבת התוכנית שהוצגה היום על ידי רמ"י, נמצא מהנדס עיריית תל אביב האדריכל עודד גבולי. גבולי שימש חבר בוועדת ההיגוי לתוכנית ובמהלך הישיבה הביע את תמיכתו בתוכנית - המנוגדת לחלופה של חולדאי.

עם זאת, במהלך הדיון הצהיר גבולי כי הוא לא מכיר את התוכנית החלופית שמקדם את חולדאי ולא השתתף מעולם בדיון שנערך בה. למעשה, גם בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדה המקומית ובנכוחות ראש העיר, יצא גבולי מהדיון ונמנע מלהצביע לגבי התוכנית - בטענה שהוא מעורב בקידום תוכנית מקבילה. גבולי מסר בנושא כי "בדיון בוועדה המחוזית ציינתי שעסקתי בתוכנית אחת שהוגשה לוועדה, ועל כן אני מנוע בשל ניגוד העניינים לדון גם בתוכנית החלופית".

ואולם עיריית תל אביב מסרה כי "מהנדס העיר, האדריכל עודד גבולי, תומך בהשארת שדה דב בשל אינטרסים עירוניים ולאומיים". בכך מעידה העירייה על הפלונטר אליו נקלע גבולי, כמשל למצב שבו נמצאת העירייה כולה:  מצד אחר, אנשי המקצוע בעירייה היו שותפים לקידום התוכנית ולבניית התוכנית של רמ"י בהליך מורכב שנמשך יותר מארבע שנים. מנגד, חולדאי לקח על עצמו את הובלת המאבק על השארתו של שדה תעופה אזרחי נוסף באזור המרכז, מאבק שיוצא מקנה מידה מקומי ונדרש להכרעה ברמה הלאומית זה שנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
עודד גבוליצילום: אייל טואג

החלטה חסרת אחריות שגורמת לאי-ודאות

חולדאי חשוף בימים אלה לטענות מצד בעלי הקרקעות באזור ותושבי העיר שמבקשים לשמור על האינטרס שלהם בקרקע. נטען נגדו כי הוא מקדם את האינטרסים של חברות התעופה, אבל הוא עומד על המלצתו להשאיר את השדה פתוח, בחזית משותפת עם ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי ועם שר התיירות יריב לוין.

דניאלה פוסק, יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, אמרה במהלך הדיון כי "הסמכות של הוועדה כיום היא לדון בתוכניות שהוגשו אליה בלבד, ולא בתוכניות שטרם הוגשו. השאלה של פינוי שדה דב היא לא בתחום סמכות הוועדה המחוזית, אלא של המועצה הארצית. אנו דנים היום בשאלה אחת בלבד, והיא מהו התכנון המיטבי, בהתייחס לעובדות שאותן קובעת לנו הממשלה". בכך מתייחסת פוסק להחלטות קודמות של בתי המשפט והממשלה על פינוי קרקעות שדה דב, והסדרים אליהם הגיעה המדינה עם בעלי הקרקעות הפרטיות עליהן יושב שדה התעופה.

עו"ד מרים דונין, המייצגת עשרות בעלי קרקעות פרטיים במתחם הגוש הגדול, שאליו נוגעות התוכניות, השתתפה גם כן בישיבה. לדבריה, "החלטתה של העירייה לצאת בהליך מקביל ולהשאיר את שדה התעופה האזרחי היא חסרת אחריות וגורמת לאי-ודאות מיותרת. מאז 2007, שבה הוסכם על פינוי השדה בתמורה לכך שרמ"י תקבל כמחצית הזכויות, אנחנו הולכים צעד קדימה ושבעה אחורה.

"הציפייה שלנו היא שהוועדה המחוזית תמשיך בתכנון כרגיל, בלי להתייחס לרעשי הרקע - או שתתקבל החלטה להפקיע ובהתאם לכך לשלם פיצויים לבעלי הקרקעות בגין ההחלטה להשאיר את שדה דב. הדחיות בפינוי השדה לא שימשו את הרשויות כדי להיערך לפינוי ולמצוא פתרונות - אלא כדי לתכנן תכניות במקביל על חשבון בעלי הקרקעות הפרטיים. לא ברור איך יכול ראש העיר ביד אחת לקדם את התכנון, וביש השנייה להצהיר בפומבי שאסור לפנות".

בתום הדיון בוועדה המחוזית הוחלט כי ייקבעו דיוני המשך בנושא בכדי להמשיך ולדון בפרטי התכנית.

מעיריית תל אביב יפו נמסר כי "ראש העירייה רון חולדאי הבהיר כי שתי התוכניות לשדה דב טובות והעירייה הובילה את הכנתן באמצעות צוותים שונים, כדי להשפיע על איכות התכנון העתידי. הסוגיה אינה איזו תוכנית טובה יותר, אלא נחיצותו של שדה דב ועצירת האיוולת שבסגירתו ללא חלופה ראויה. סגירה שתחסל את התעופה האזרחית הפנימית בישראל, תפגע קשות במטרופולין תל אביב-יפו וכן בערי הפריפריה.

"נתב"ג אינו יכול להוות חלופה ראויה לשדה דב וכך גם סבורים כל אנשי המקצוע שעוסקים בנושא. העירייה תכבד את ההחלטות בנושא שיתקבלו על ידי הממשלה, אך עם זאת בכוונתה להמשיך לפעול לשכנע בנחיצות השדה. על כן, הוכנה תוכנית מפורטת שאושרה על ידי הוועדה המקומית המאפשרת את המשך פעילות השדה ושיפור השירות בו, עד מציאת חלופה ראויה, וכן את פיצוי בעלי הקרקעות הפרטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker