הוועדה המקומית תל אביב-יפו נתנה אור ירוק לתוכנית של חולדאי לשדה דב

חולדאי: "20 שנה אני מעלה את הצורך בשדה תעופה בים אבל המדינה מתמהמת" ■ מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת: "סגירת שדה דב תביא גזר דין מוות לעיר" ■ רמ"י: "החלופה שמקדם חולדאי נשענת על הצעה של חברת ארקיע שיש לה אינטרס כלכלי"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב ת"א
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו נתנה אור ירוק לתוכנית של ראש העיר, רון חולדאי לשדה התעופה שדה דב. התוכנית עברה ברוב של שבעה תומכים נגד שני מתנגדים.

בדיון בחלופות לאזור שדה התעופה שדה דב, שהתקיים היום (ד') הציג חולדאי, תוכנית המבקשת להמשיך להפעיל את שדה התעופה האזרחי ולבנות באזור כ-8,000 יחידות דיור. היא מוצגת כחלופה לפינוי שדה התעופה והקמה של כ-16 אלף יחידות דיור במקום.

חולדאי הביע את התנגדותו הנחרצת להפסקת פעילותו של שדה התעופה ופינויו, "אנחנו לא צריכים להסתכל דרך הגרוש, אלא דרך ראייה תכנונית, אחראית ורחבה. חבל שבעלי הקרקעות באזור שדה דב מפעילים לחץ על הממשלה ודוחקים את המדינה לפינה רק כדי שהיא תפעל עבורם, בלי שיקבלו החלטות אחראיות בשיקול דעת. העניין העגום הוא שמי שהיה אמור לקבל את ההחלטות, שר התחבורה, לא נמצא פה".

חולדאי הוסיף שאין בין שתי התוכניות שעומדות כרגע להצבעה הצעה שהיא ראויה יותר או פחות. "לשתי התוכניות יש יתרונות וחסרונות. הוויכוח במהותו הוא על פינוי שדה התעופה הקיים ואני חושב שלצד שיקולי NIMBY (התנגדות תושבים להקמת מיזם בסמוך לאיזור מגוריהם) לא נכון יהיה לחסל את התעופה הפנים ארצי. שדה תעופה לעיר תל אביב הוא עניין חיוני. אם בלונדון על שפת נהר התמזה מתקיים שדה תעופה פעיל, זה יעבוד גם בתל אביב, בלי לפגוע באיכות החיים של התושבים".

לדברי חולדאי, הכרעת ההחלטה על שדה תעופה אזרחי לא נמצאת בידי העיר, אך תל אביב יכולה להפעיל מנועי לחץ על מקבלי ההחלטות ולעודד תכנית עתידית להקמת שדה תעופה על אי בים. "20 שנה אני מעלה את הצורך בשדה תעופה בים אבל המדינה מתמהמת. מחובתנו להראות שאפשר להשאיר את שדה דב כאופציה שתהיה מונחת לפני מקבלי ההחלטות. באפשרותה של ההחלטה שתתקבל היום להפעיל מנוע לחץ שיראה שאפשר וצריך שדה תעופה, ואולי אף על הים. נתב"ג אינו חלופה לשדה דב. כל גופי התעופה ממליצים להשאיר את השדה פתוח".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, הגיע גם הוא לדיון במטרה לתמוך בעמדת חולדאי ולהציג את ההכרח להפעלת השדה. "הטענה ששדה התעופה בן-גוריון יכול להוות חלופה הגיונית לשדה דב, היא שקר במצח נחושה", אמר יצחק הלוי. "שדה התעופה בן-גוריון נמצא בכאוס ולא יכול להיות פתרון לתעופה הפנים ארצית. מי שטוען כך - טועה ומטעה. גם ועדת הפנים וגם גופי התעופה תומכים בתפישה של השארת שדה התעופה בחיים. מה גם ששדה התעופה הוא צורך חיים בסיסי לאילת, סגירתו היא גזר דין מוות לעיר. זה אומר להפוך את אילת לעיר סגורה ומנותקת".

מתן אוריין, יועץ תעופתי לתוכנית שמקדם חולדאי, הסביר כי, "נתב"ג לא בנוי להפעיל את כל טיסות הפנים - רק 600 אלף נוסעים בשנה מנתב"ג לעומת 800 אלף משדה דב בשנה. התוכנית למעשה ממירה את השטח הצבאי שיתפנה ביולי 2019 לטובת שימושים אזרחיים (ותאפשר את הרחבת הפעילות; ג"מ) . כמו כן, התוכנית החדשה תגמיש את תבנית ההפעלה של השדה, באופן שאפשר לווסת את הרעש בשכונות הסובבות את השדה על ידי שינוי כיווני ההמראה".

בתוך כך, התרעמו נציגי השכונות הסובבות את השדה ובעלי הזכויות על הקרקע על הפגיעה בזכותם לדיור ואיכות חיים ראויה. אלה טענו כי בתי הספר וגני הילדים באזור סובלים מזיהומי אוויר ומפגעי רעש.

רמ"י: "חלופת שדה דב לא עומדת בסטנדרט של העירייה עצמה"

צחי דוד, מנהל מחוז תל אביב של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), תקף את תוכניתו של חולדאי. לדבריו, "החלופה שמקדם חולדאי נשענת על הצעה של חברת ארקיע שיש לה אינטרס כלכלי להמשיך ולהפעיל את השדה בגלל פעילותה. זאת תוכנית מאד בעייתית שלא כוללת שטחים פתוחים ודיור ציבורי, ולא עומדת בסטנדרט התכנוני של עיריית תל אביב בעצמה.

"גופי התכנון עבדו על התוכנית רק ארבעה חודשים, ללא ידיעת הממשלה, ויצרו עובדות שלא יהיה ניתן לתקן. היא בוסרית, לא מגובשת ולא תואמת תוכניות אחרות באזור. לשדה דב אין שום תוקף תכנוני והתוכנית החדשה למעשה פורצת תוכנית חופית ארצית. עיריית תל אביב פורצת תוכנית מתאר, ולמה שאחריה לא יבואו ערים אחרות ויעשו אותו דבר על חשבון החופים של כולנו".

דוד הזכיר כי ביום שני הקרוב תעמוד התוכנית שמקדמת רמ"י לדיון לפני הפקדה בוועדה המקומית, אחרי חמש שנות תכנון. גילי טסלר מתכננת מחוז ת"א של רמ"י, שמובילה את החלופה של המדינה בשיתוף העירייה בשנים האחרונות, הניחה במרכז החדר מזוודה ובה כל התוכניות והתסקירים הרלוונטים לתוכנית שמקדמת רמ"י. זאת, בהשוואה לחוברת דלה שהחזיקה בידה ובה תוכנית הבזק החלופית שהציגה העירייה.

דוד אמר כי "אתם העירייה, יזמים של תוכנית שמפקיעה את הקרקע מבעליה - זה הימור של מיליארדי שקלים. התוכנית הזאת מקודמת בלי גיבוי ממשלתי ומכיס העירייה, גם בעניין הפיצויים והתמורות. אתם גורמים למדינה להפר את ההסכם בין בעלי הקרקע לבין המדינה ואתם צריכים לקחת את זה בחשבון. מה שהעירייה הציגה היום לא עומד אפילו בסטנדרט התכנוני של עצמה. אין פה שטחים פתוחים מספיקים ואין פה את כמות יחידות הדיוק הראויה.

"תל אביב סוף סוף יכולה לתקן את צפון העיר עם החלופה המושקעת שעמלנו עליה, ועלולה לפספס את ההזדמנות. אתם מוותרים על 2 וחצי ק"מ של שדה תעופה. שדה תעופה ל-2 מיליון נוסעים ייצר תכנון פחות טוב. הקביעה של מספר יחידות הדיור בתוכנית הזאת של חולדאי נועדה לפצות בעלי קרקע ולוותר על איכויות בעיר. המדינה צריכה להכריע האם פותרים בעיה של שדה תעופה ושל בעלי קרקעות או האם פותרים תכנון וצרכים של עיר. אם התכנית הזאת תעבור - העירייה תאבד שליטה על שטחיה. עיריית תל אביב בעצם תגיד לתושביה: אתם תשלמו את המחיר".

עו"ד משה ליפקה, מי שמייצג את קבוצת בעלי הקרקעות בגוש הגדול, אמר כי "אנחנו חשים מרומים לחלוטין. עיריית תל אביב הוליכה אותנו שולל אחרי שעבדנו איתה במשך שנים על תכנון מפורט וראוי. ראש העיר זורק מיליונים לפח אחרי שנים של תכנון ואומר - כל מה שהיה לא קיים. 9 שנים אנחנו מנסים לפגוש את ראש העיר בנושא ולא מצליחים, אבל אינטרסנטים עוברים בדלת. בג"ץ אישר את סגירת שדה דב. התוכנית שלכם תעלה לציבור 18 מיליארד שקל. אל תזלזלו בזה". 

גם גיורא רובינשטיין, בעלי חברת הירקון המחזיקה בעלות על קרקעות בשטח מזה 50 שנה, התרעם על התוכנית והיעדר שיתוף הציבור בה. לדבריו, "התוכנית המקודמת מבטלת את הפיצויים שמגיעים למי שקרקעותיהם הופקעו לטובת הפעלת שדה התעופה. לא נסכים למצב של הפקעת הקרקע".

סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה מיטל להבי העלתה שאלות לגבי החלופה המוצעת, תוך שהיא מגנה את איכות הבדיקות הסביבתיות והתחבורתיות שנעשו בה. לדבריה, מהתוכנית עולה כי אין מענה הולם לאזורי תפעול, לעורף לאזורי המסחר וניכר מחסור בשטחים ציבוריים שיש בהם תועלת ציבורית של ממש. להבי הציגה תוכנית אחרת שהיא מקדמת, שלפיה יוקם מסלול נחיתה והמראה בתוך הים ושטח תפעולי לשדה שיהיה על היבשה. חולדאי בתגובה עקץ את להבי, ואמר "אני שמח שאת מאמצת עכשיו את הצעתי הקודמת ודומותיה שעומדות על הפרק כבר 20 שנה והמדינה לא מכריעה לגביהם. ההכרעה צריכה להיות לגבי המשך הפעלת השדה". 

סיגל ויצמן, תושבת שכונת הצפון נופי ים, עלתה לדבר ופנתה לחולדאי: "אני מריחה אדי דלק מחוץ לבית ולא יכולה לשבת עם הילדים שלי בגינה הציבורית. למה לא היה שיתוף ציבור לתוכנית? למה אין נתונים על איכות האוויר? למה אתה לא דואג לתושבים שלך? למה ראש העיר של אילת דואג להוציא את השדה שלו מתוך העיר ואת מכניס לנו אותו בכוח?  אנחנו צריכים לקבל את המידע על התוכנית מפוסט בפייסבוק? שדה דב יעבור להיות שדה בינלאומי על הראש שלנו. הבטחתם שהשדה יתפנה והבטחתם כסף לבעלי קרקעות. זה לא מעניין אותי. קנינו את הדירות בידיעה שהשדה מתפנה ואתם צוחקים לנו בפנים. תקבלו החלטה אמיצה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker