רנית נחום-הלוי

>> סגן מהנדס עיריית תל אביב, האדריכל עודד גבולי, יוצא נגד המתנגדים להליכי התכנון של מגדלים בתל אביב, שלדבריו מתנהלים במקצועיות רבה. בדיון שהתקיים בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב על פרויקט להקמת מגדלים באזור נווה צדק בעיר תקף גבולי את המתנגדים לפרויקט, והותיר את הרושם שהוא רואה בהתנגדויות שלהם התערבות בעניינים פנימיים של עיריית תל אביב.

גבולי דיבר בדיון בהתנגדויות שהוגשו נגד פרויקט לשני מגדלים בני 40 קומות ברחוב יצחק אלחנן בתל אביב. את עיקר ההתנגדויות הציג עו"ד יחיאל שמיר ממשרד ד"ר רענן הר זהב ושות', המייצג את עמותת נווה צדק וקבוצת הורים המתגוררים בנווה צדק, המתנגדות לתוכנית. שמיר התנגד להגדלה נוספת של זכויות בנייה ליזמים שאינה מלווה בהגדלת שטחי הציבור בסביבה.

גבולי, שהשיב לדברים מטעם עיריית תל אביב והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, נראה זועם לנוכח מה שהוא רואה כהתערבות במדיניות העירייה. "התוכנית אושרה בוועדה המקומית תל אביב לאחר דיון מקצועי וברמה מאוד גבוהה, מקצועית ועניינית", הסביר גבולי בראשית דבריו. "אני חושב שככה בונים עיר. ישנה השאלה האינסופית שאין לה תשובות חד-משמעיות, מה זה מגדל ומה מגדל עושה לעיר. אפשר לבוא ולומר: זה עוצר את הרוח והאוויר, אבל זה לא בהכרח אומר שצריך לעצור את המגדלים. אני לא אומר שלא נעשו טעויות, לא אומר שמגדל נווה צדק זו לא טעות, אבל את ההמשך צריך לעשות יותר נכון ממה שעשו".

הדמיה - פרויקט המגדלים ברחוב יצחק אלחנן בתל אביב

לטענתו, העירייה והתושבים ירוויחו מהתוכנית הנוכחית, והוא אף סבור שמצוקות התנועה שעליהן מתריעים התושבים ייפתרו בעקבות הפרויקט: "אנחנו מקבלים שדרה שיורדת לים ומרחב ציבורי יוצא דופן. יש ארקדות שיוצרות מרחב שלם, מרחב ציבורי, ואם מסתכלים על ההדמיות רואים שיוצרים פה מקום אחר לגמרי, עם הרבה מאוד איכויות וכל מיני חיבורים נסתרים - גם ליד הבניין לשימור. אפילו ברמת התנועה הדברים פה נפתרים מהרבה סיבות, בטח שנקבל איכות טובה יותר של בנייה, למרות הסקפטיים שבינינו".

"לנו יש תשובות טובות"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גבולי הוסיף ואמר כי היטלי ההשבחה מתוכניות המגדלים אינם מספיקים לצרכים העירוניים. "אם לא נגדיל ליזם (זכויות בנייה - רנ"ה), מה לעשות, לא נצא מזה. בלי שיטת המטלות (שבה מחייבת העירייה את היזם לפתח שטחי ציבור - רנ"ה) לא נתקדם לשום מקום. אם נוציא מכרז על כל דבר קטן, שום דבר לא יקודם. אני לא אוהב שנכנסים לקרביים שלי, ואומרים לי אם כן להוציא מכרז או לא להוציא מכרז. זה קו כחול (גבול התוכנית - רנ"ה), זה חוקי. מי שיש לו טענות, שיפנה למבקר המדינה. לנו יש תשובות טובות", אמר.

לקראת סיום הדיון הגיב גבולי על פסק דין של בית המשפט העליון מלפני חמש שנים שהוצג בוועדה, ובו נקבע סדר היררכי של קידום תוכניות, החל בקידום תוכנית מתאר ארצית, תוכנית מתאר מחוזית, תוכנית מקומית וכלה בתוכנית בניין עיר מפורטת נקודתית - זאת בניגוד לנוהג של עיריית תל אביב לערוך תוכנית נקודתית למגדלים, שיש להם השפעה סביבתית נרחבת.

"אני מבין את הטענה נגד תוכניות נקודתיות", אמר גבולי, "אני לא צריך את ביניש שתגיד לי איך מתכננים מגדלים ואיך לעשות תוכנית מתאר".

יוזמי התוכנית, חברת צמח המרמן ונחמיה דוידי, מסרו בתגובה כי "התוכנית מעניקה שטחי ציבור רבים, בהם בית כנסת, מועדון, גן ילדים, שדרה חדשה שתתחבר לטיילת החוף, בית ספר חדש לשכונה והרחבת צירי התנועה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker