יו"ר ועדת הפנים: "חייבים להפעיל טרמינל בשדה דב; האוצר פעל בניגוד לחוק"

מחר תדון הוועדה המקומית בתוכניתו של ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, לסגור את השדה ולהקים אלפי יחידות דיור בשטחו - בניגוד לתוכניות של גופי התכנון ■ ראש עיריית אילת: "לא ייתכן שהעיר הפריפריאלית ביותר במדינה תיוותר ללא מענה תחבורתי זמין"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שדה דב
שדה דבצילום: מוטי מילרוד

הצעתו של ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לסגור את שדה התעופה שדה דב ולבנות בשטחו 16 אלף יחידות דיור - עמדה המנוגדת לתוכניות שמקדמים גופי התכנון בשנים האחרונות כמו גם לכוונותיו של שר האוצר, משה כחלון - מעוררת סערה מחודשת.

אף שחוק שדה דב מורה על סגירת שדה התעופה האזרחי בכפוף לסגירת שדה התעופה הצבאי, בימים האחרונים קמים לתחייה גופים שונים המבקשים את המשך הפעלת השדה. זאת, על רקע הדיון הצפוי מחר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב, בתוכניתו של חולדאי.

בשעות הצהריים התקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת בעתידו של שדה דב ובמענה לצורכיהם של תושבי אילת והסביבה. יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש, התייחס בדבריו לכך שבניגוד להוראת החוק להקים טרמינל זמני שיפעל כל עוד שדה התעופה הצבאי פועל, השר כחלון מקדם תיקון חוק שלפיו הטרמינל לא יוקם בשל עלויותיו הגבוהות (כ-60 מיליון שקל): "הכנסת חוקקה חוק שלפיו המדינה היתה אמורה לבנות טרמינל זמני בשדה דב, אך משרד האוצר בחר לפעול בניגוד לחוק ולא לבנות את הטרמינל", אמר קיש.

"הגיע הזמן שנפעל", הוסיף. "חברי הכנסת מכל סיעות הבית מודעים לחשיבות השדה לעיר אילת. עיריית תל אביב עומדת בסיכום עם בעלי הקרקע, אבל את המחיר ישלם האוצר. אנו ממליצים למדינה לספוג ולא לנסות שיטה עוקפת. הוועדה דורשת לפעול להקמת טרמינל זמני. נמשיך לאפשר לבעלי הקרקע לממש את זכויותיהם וגם נשמור על אילת. אי אפשר להשאיר את אילת ללא השדה".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, שנכח בדיון, אמר כי "שדה דב הוא התחנה המרכזית של אילת. היום עליתי למטוס ואיתי 12 חולים שנדרשו לקבל טיפולים רפואיים באיכילוב. לא ייתכן שהעיר הפריפריאלית ביותר במדינה תיוותר ללא מענה תחבורתי זמין".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית תל אביב, אמר כי "מדינת ישראל לא יכולה להתבסס על שדה תעופה אחד. בתל אביב יש שני מיליון תושבים. צריך שדה פנימי נוסף שייתן מענה. בבן גוריון יש כבר עכשיו חריגות רעש מעבר לתוכנית המתאר. אז רוצים להוסיף לשם עוד מיליון איש? לנו יש פתרון לבעלי הקרקע".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קישצילום: ליאור מזרחי

ח"כ איתן ברושי, נורית קורן, נאוה בוקר ומיקי לוי הביעו תמיכה בהמשך הפעלת השדה, ולעומת זאת בלטה בהיעדרותה עמדתו של שר התחבורה, ישראל כץ. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסר כי "חייבים להשאיר שם שדה אך לא לפגוע בזכויות בעלי הקרקע. התוכנית של עיריית תל אביב מאפשרת שדה תעופה ללא פגיעה בבעלי הגוש הגדול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker