מחירי הדירות ימשיכו לרדת? התחלות הבנייה צנחו לשפל של שמונה שנים

נתוני הלמ"ס חושפים: מספר התחלות הבנייה צנח ביותר מ-7% ברבעון ■ לראשונה אחרי שנים, ארבע הערים הגדולות נמנות על חמשת הערים המובילות בבנייה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראשון לציון
ראשון לציוןצילום: עופר וקנין

ענף הבנייה חוזר לעשור הקודם, והתחלות הבנייה צונחת ביותר מ-7% ברבעון - כך עולה מנתונים שפירסמה היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). ברבעון הראשון של השנה החלה הקמתן של 9,300 יחידות דיור - המקום הלפני אחרון בתשע השנים האחרונות. קצב הבנייה השנתי הוא הנמוך ביותר מאז 2010, ומגמת הבנייה נמצאת בירידה תלולה ומהירה - כך שייתכן שבהמשך השנה הירידה תימשך.

מהנתונים עולה כי לא רק שהתחלות הבנייה אינן מתקרבות ליעד הממשלתי - 60 אלף דירות בשנה, הן דומות לרמה שאיפיינה את הענף בין 2009 ל-2010. ב-2009 החלה הקמתן של 34 אלף דירות וב-2010 - 42 אלף דירות. סיכום שנתי של הלמ"ס על התקופה שבין אפריל שנה שעברה למארס השנה העלה כי בתקופה זו החלה הקמתן של 43,350 דירות - ירידה של 22% לעומת התקופה שבין אפריל 2016 למארס 2017.

ואולם על פי נתוני המגמה, החל מהרבעון הרביעי של 2016 חלה ירידה של כ-7.4% בממוצע לרבעון (רמה ממוצעת של כ-11,820 דירות לרבעון), כך שאם המגמה הזו שנמשכת כבר שנה וחצי, תימשך ללא תגובה ממשלתית הולמת, התחלות הבנייה ב-2018 יירדו מ-40 אלף לשנה.

הערים הנבנות

מבחינת הערים הנבנות ביותר, לראשונה אחרי שנים, ארבע הערים הגדולות נמנות על חמש הערים המובילות: תל אביב מבססת את היותה העיר הראשונה בבנייה, עם 3,057 התחלות בנייה שהיו בה בין אפריל 2017 למארס 2018 - המספר הגבוה ביותר מאז 2012. בירושלים החלה הקמתן של 2,392 יחידות דיור, והיא אמנם במקום השני, אבל בשנתיים האחרונות ניכרת בבירה ירידה משמעותית במספר התחלות הבנייה.

אשקלון, שנמצאת בצמרת טבלת הבנייה בשנים האחרונות נמצאת במקום השלישי על 2,007 יחידות דיור, ואילו ראשון לציון (1,932 יחידות דיור) וחיפה (1,662), שתי הבאות אחריה, התמקמו בצמרת אחרי כמעט שני עשורים שבהם הבנייה פסחה על שתי הערים הגדולות. ככל הנראה הקפיצה בבנייה בשתי הערים האלה נובעת משכונות חדשות, שחלקן משתתפות במבצעי מחיר למשתכן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הצניחה בהתחלות הבנייה הביאה למצב שבו דירות שנוספו לבניינים ישנים, למשל כתוצאה מתמ"א 38, הגיעו לשיא של9.8% מסך התחלות הבנייה ברבעון הראשון של השנה.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק: "הנתונים החדשים מצביעים על הצלחתו של שר האוצר משה כחלון. שר האוצר של ישראל הצליח לפגוע אנושות ביכולת של ענף הבנייה שלנו לספק את הבנייה הנדרשת באמת לציבור רוכשי הדירות בישראל על ידי מניפולציה של השוק והבטחות שווא. שר האוצר עשה כל מה שהוא יכול כדי להקפיא את שוק הדיור, בהנחה שכך הוא יגרום למחירי הדירות לרדת. אבל האמת הכלכלית הפשוטה היא, שכאשר מוצר שחסר בשוק בזמן שהביקוש למוצר הזה עולה ועולה - גם מחירו יעלה ויעלה.

"המחיר שכולנו - הבונים, הקונים והמשק - נשלם על חוסר היכולת של שר האוצר להודות בטעותו, יהיה מחיר כבר מנשוא עבור רוב חלקי הציבור. הממשלה צריכה לשנות מיד את הדרך שבה היא מנהלת את משק הדיור, לשחרר לבנייה קרקעות בכל מקום שבו נדרשים פתרונות דיור לתושבי ישראל, ולאפשר לכל תושב שצריך דירה לקנות אותה"

מטה הדיור: "המשקיעים שחררו דירות"

ממטה הדיור במשרד האוצר נמסר: "בשנה וחצי האחרונות שחררו המשקיעים לשוק 12 אלף יחידות דיור רק כתוצאה מהכבדת המיסוי על דירות להשקעה, ובכך הגדילו את ההיצע עבור הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור. יש לזכור כי הקבלנים אוחזים במלאי אדיר של עשרות אלפי דירות המוצעות למכירה לקהל הרחב ללא הצלחה.

"הצעירים מצביעים ברגליים ופונים לתוכנית מחיר למשתכן. יותר ויותר דירות ממתינות על המדף וקונים - אין. על פי נתוני הלמ"ס באפריל, זמן ההמתנה למכירת דירה חדשה היה יותר מ-14 חודשים. בנוסף, נתוני חברת חשמל מראים עלייה ברורה בקצב מסירת הדירות כתוצאה מבקשות לחיבורי חשמל.

"מהנתונים שנמסרו לנו היום מהחברה עולה כי ב-2017 חוברו כ-62 אלף חיבורים חדשים לחשמל. מדובר בעלייה של כ-20% מ-2016, שבמהלכה חוברו 51,600 דירות לחשמל. קצב החיבורים לחשמל צפוי להמשיך לצמוח ולהתייצב על קצב של כ-70 אלף חיבורים בשנה. מדובר בנתון כמעט כפול מתחילת העשור, ב-2010 חוברו 39 אלף חיבורים חדשים בלבד. הירידה במספר התחלות הבנייה מתרחשת בהתאמה לתהליכים המתרחשים בשוק הנדל"ן.

"מטה הדיור ימשיך לעקוב אחר תפוקת ענף הבנייה וייצור הדירות ובמידת הצורך לא יהסס לפעול בכלים העומדים לרשותו להגדלת היצע הדירות".

יהודה כתב, יו"ר ארגון קבלני תל אביב-יפו-בת ים, מסר: "הצניחה בהתחלות הבנייה אינה מפתיעה אף אחד. כידוע פרט למכרזי מחיר למשתכן אין מכרזים של רמ"י באזורי ביקוש . בנוסף, פרויקטים של התחדשות עירונית לא מקודמים על ידי הרשויות המקומיות בעיקר פרויקטים מסוג הריסה ובנייה ופינוי-בינוי. אנשים יושבים על הגדר ולא קונים דירות וכשיורדים הביקושים, הקבלנים בונים הרבה פחות. הסיבות האלה בשילוב העובדה שאין קרקעות זמינות באזורי הביקוש גורמות לצניחה בהתחלות הבנייה. לצערי, אם המגמה הזאת תימשך, נתחיל לראות שוב עליות מחירים משמעותיות.

"שר האוצר, שהתקשה לקבל את הנתונים האחרונים שהצביעו על עלייה של 1.6% במחירי הדירות החדשות,  צריך לתת תשובות גם לצניחה בהתחלות בנייה, שאין ספק שהן פועל ישיר של תוכנית מחיר למשתכן. שר האוצר צריך לעשות חישוב מסלול מחדש, לשחרר קרקעות לשוק החופשי, לקדם בכל דרך את תחום ההתחדשות העירונית ולדאוג לקיצור הביורוקרטיה בוועדות התכנון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker