הסוף למאבק על גבעת עמל? 18 משקי בית יפוצו ב-34 מיליון שקל בלבד

לאחר שנים של מאבק, פסק בית משפט השלום בתל אביב כי לכל משק בית מפונה מגיע פיצוי של עד 4.1 מיליון שקל ■ הפיצוי כולל נפסק ל-18 משקי בית שנותרו באזור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבעת עמל
פנוי בינוי בגבעת עמלצילום: אייל טואג

בתום מאבק שנמשך שנים בנוגע לזכויותיהם של תושבי גבעת עמל והפיצויים המגיעים להם בגין הפינוי מבתיהם, הכריע ביום חמישי שופט בית משפט השלום בתל אביב מנחם קליין בסוגיה. השופט קליין קבע: 18 המשפחות שנותרו באזור יפונו, ויקבלו  פיצויים בסך 34 מיליון שקל. זהו סכום נמוך בהרבה מההערכות, ובהן הערכה שמאית מטעמם שהגיעה לסך של יותר מ-150 מיליון שקל.

החלטתו העקרונית של בית המשפט היתה כי אין להעניש את המשפחות שהתגוררו בבתי השכונה, בטענה שהחזקת הקרקע היא עבירה, אלא להעניק להם לצד צווי הפינוי, גם דמי פיצוי. "פינוי ללא פיצוי יפגע בשלטון החוק ובאמון הציבור במערכת המשפט", כתב השופט קליין. בכך התייחס להיסטוריה של הקרקע. עם קום המדינה יושבו יהודים במבנים וקרקעות נטושות. תושבי גבעת עמל יושבו בשטחי כפר ג'מוסין, אך זכויותיהם בקרקע מעולם לא הוסדרו.

בתחילת שנות ה-60 נמכרו שטחים אלה על ידי מינהל מקרקעי ישראל, בתמורה לכך שהיזם יסייע לתושבים לקבל פתרונות מגורים הולמים. בחלוף השנים הקרקע עברה ידיים מיזם ליזם - וכולם ניסו לקדם על הקרקע פרויקטים יוקרתיים ולפנות את התושבים. התנגדויות התושבים להתפנות הלכו והסלימו, והמחלוקת סביב התמורה המגיעה להם לפרקים נשכחה, עד שהתעצמה ועמדה בלב המחלוקת והיכולת לקדם פרויקטים. 

בנושא גובה הפיצוי, נתגלעו מחלוקות רבות וגישות שונות. בהכרעתו השופט למעשה דחה את הערכות השמאים מצד היזמים והעירייה וגם מצד התושבים, ובנה נוסחה עצמאית משלו לחישוב התמורות המגיעות לכל משקי הבית. הנוסחה מבטיחה לכל בית אב בין 900 אלף שקל ליחידה ועד ל-4.1 מיליון שקל, כשאת החלוקה הפנימית בין הדורות השונים במשפחה - יעשה כל משק בית לעצמו, או בתיווך בית הדין לענייני משפחה.

השופט גם דחה את ההשוואה לגובה הפיצויים של מפוני גוש קטיף או הפזורה הבדואית בנגב, כפי שהשמיעו המשפחות המפונות, וגם קבע כי להגדלת זכויות הבנייה בשטחיהם אין קשר לגובה הפיצוי שיקבלו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הפגנה בגבעת עמלצילום: מוטי מילרוד

בסיום פסק הדין ביקר השופט את הצדדים המעורבים בפרשה וכתב: "חשבתי לתומי לחזור ולהפציר בצדדים להמשיך בחייהם ולהפסיק להתקוטט בבתי המשפט. כך הקבלנים יוכלו לממש את זכויותיהם הקנייניות והתושבים יוכלו לבנות את חייהם מחדש במקום אחר. אך בהכירי את הנפשות הפועלות, 'ירדתי' מכך והחלטתי לסיים פסק דין זה באיחולי בריאות ואריכות ימים ליזמים, לקבלנים, לתושבי גבעת עמל ב', ילדיהם ונכדיהם... וגם את השופטים שיבואו אחרי, בכדי שנוכל כולנו להמשיך ולהתדיין בשבעים שנות המדינה הבאות".

בית המשפט מינה את עו"ד דורון אלקיים כמי שיוודא את פינוי המקרקעין ומסירת כספי הפיצויים.

הקרקעות נהפכו להשקעות כדאיות ליזמים שרכשו אותם. כך למשל, בימים אלה משווקת משפחת כוזהינוף את פרויקט מגדלי בראשית בבלי, על קרקעות שכבר פונו, והחלה בהן בניית המגדל שיגיע ל-44 קומות. מחיר התחלתי בפרויקט הוא כ-35 אלף שקל למ"ר, ודירות בפרויקט שכבר נמכרו הגיעו גם למחיר של 10 מיליון שקל לדירה בקומה ה-17.

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, יוזם הצעת חוק גבעת עמל מסר: "הדרג הפוליטי נתן ליזמים ציניים כמו תשובה וכוזהינוף לעשות הון עתק על גבם של תושבי גבעת עמל ללא הצדק המינימלי המגיע להם. המדינה היא ששיכנה, לפני למעלה מ-70 שנה, אזרחים בגבעת עמל. לא ייתכן שהיום יקראו להם ׳פולשים׳, יפנו אותם בכוח מבתיהם ויזרקו אותם לרחוב בנימוקי כדאיות כלכלית של טייקונים.

"אנו נמשיך להיאבק עבור התושבים שגרים ברציפות בבתיהם מאז שנת 1947 וראויים לפתרון ופיצוי ראוי והוגן. אני קורא לשר האוצר ושרת המשפטים לממש את הבטחותיהם ולהתייצב לצד התושבים בהבטחה כי לכל משפחה יימצא פיתרון בדמות דירה חלופית".

פינוי-בינוי בגבעת עמלצילום: אייל טואג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker