מלחמת הארנונה: כמה משלמים חללי העבודה המשותפים?

האם חברות המשכירות חללים משותפים לסטארט-אפים צריכות לקבל את ההנחה בארנונה שניתנת לחברות היי-טק - והאם הן רוצות אותה בכלל?

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
מתחם עבודה של מיינדספייס בשדרות רוטשילד בתל אביב
מתחם עבודה של מיינדספייס בשדרות רוטשילד בתל אביבצילום: מיינדספייס

משרדים מעוצבים במחיר זול, שכנים מגוונים ו-HAPPY HOUR בתדירויות משתנות. WeWork, מיינדספייס, בי אול ודומותיהן חולשות על שטחי משרדים רבים ברחבי תל אביב. החברות הללו מציעות לסטארט-אפים ובעלי מקצועות חופשיים חללים משותפים, שנפוצו ברחבי הארץ כפטריות אחרי הגשם. ריכוז גבוה שלהם נמצא בתל אביב. מלבד השכרת שטחי העבודה וחדרי הישיבות ואספקת שירותי משרד, החברות מתייחסות לחבריהם כקהילה, מעודדות שיתופי פעולה, מטפחות חברות דרך חממות, אקסלרטורים, פורומים של משקיעים ושיתופי פעולה שונים.

אבל איך החללים המשותפים מסווגים לצורכי חיוב בארנונה? רוב העיריות גובות ארנונה מהחברות תחת סיווג "בניינים שאינם משמשים למגורים" המיועדים למשרדים, שירותים ומסחר. ואולם, הדיון בסוגיית מדיניות ההנחות בארנונה לחברות היי-טק שזכו בסיווג "בתי תוכנה", מעלה שאלה מעניינת, שבתי המשפט והרשויות המקומיות עוד לא נדרשו להכריע בה. האם חברות המפעילות חללים משותפים ומאכלסות בנכסיהן בתי תוכנה וחברות סטארט-אפ, צריכות לזכות גם הן בהקלות בארנונה – שאולי יוכלו להוריד את מחירי השימוש במשרדים.

עורך הדין עפר שפיר, מומחה למיסוי מוניציפאלי ודיני ארנונה, מסביר שלא מדובר בסוגיה חד משמעית. "לכאורה נראה שמדובר בסיווג חד משמעי היות שהחייב בארנונה הוא מחזיק הנכס והמחזיקה היא חברה הנותנת חלל עבודה ושירותים משרדיים. אולם, התעריף של הארנונה נקבע גם לפי סוג הפעילות בנכס. כך, אם במתחם ישנו שטח מסוים המושכר באופן שוטף לפעילות תעשייתית, אז התעריף במקרה כזה יכול להיות לפי סוג העיסוק של המשתמש, ולא לפי סיווגו של המשכיר. כמובן שלשאלה מהי תעשייה ומהו בית תוכנה יש הרבה שטח אפור הנתון לפרשנות הרשות המקומית ולהוכחת העוסק עצמו".

עם זאת, נדמה שחברות כמו WeWork ודומותיהן לא רצו לבקש הנחות בסיווג הארנונה. הרבה יש לייחס למורכבות בבחינה ובמעקב אחר השימושים בפועל בנכס. הדיירים המתחלפים תדיר, הנטל שבהוכחת הפעילות של כלל החברות והביורוקרטיה מסביב – עלולות למנוע מהחברות לפעול בכיוון זה. "לחברות המפעילות חללים משותפים, כמו גם לרשויות המקומיות, יהיה מאוד קשה לעקוב אחרי הפעילות של כל מי שיושב בכל פינה של המתחם, על התחלופה שלהם ועל אופי הפעילות שלהם", אומר עו"ד גיא בן גל ממשרד עוה"ד רוזן, בסיס, בן גל, המתמחה בייצוג רשויות מקומיות בתחום המיסוי המוניציפאלי.

"ככלל הארנונה מוטלת על המחזיק בפועל לפי תחום עיסוקו המרכזי", מסביר בן גל. "מי ששולט הלכה למעשה בעסק ונראה שמירב הזיקות הם כלפיו הוא החברה המנהלת את הנכס, האחראית על תחזוקתו ותקינותו וקובעת בו את המדיניות בפועל. ניתן להשוות זאת במידה מסוימת לחדר כושר. המנויים משלמים דמי שימוש חודשיים במסלולים שונים כדי לעשות שימוש בחלל, אבל הם לא מחזיקי הנכס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הסייג לעניין יכול להגיע מחקיקת המשנה, החקיקה העירונית. נכס יכול להיות רב תכליתי. אם חברות המשכירות חללי עבודה משותפים יתחייבו לשימושים מעורבים או יחתמו על חוזים ארוכי טווח יכולים להיווצר אפשרויות למתן הקלות בארנונה. עם זאת, חברה כמו WeWork נחשבת מחזיקת הנכס בתל אביב ובבאר שבע, והגדרתה כמחזיקת הנכס וההחלטות הנובעות מתוקף כך כדאי שיהיו חד משמעיות בשתי הערים".

לדברי בן גל, האתגר האמיתי בסוגיות המשפטיות הנוגעות לצו הארנונה נובעות מכך שהחקיקה נשענת על פקודת העיריות מהתקופה המנדטורית, 70 שנה אחורה, ולא עומדת באתגרים שעולים היום מהשטח.

מי שסביר שירצו לנצל את האפשרות לשינוי סיווג בארנונה הן החברות הגדולות בתחום, שעומלות בניסיונות למשוך אליהן את התאגידים הגדולים במטרה שיאכלסו קומות ובניינים שלמים. WeWork בעולם ובארץ מקדמת מגעים לפי מודל שבו היא מפעילה את המתחם עבור חברת ההיי-טק או התאגיד. גם מיינדספייס הודיעה בעבר כי תשכיר קומה רק לעובדי מיקרוסופט. הדבר מסמל את ניצחון השיתופיות ואת העידן שבו חברות התוכנה נפטרות מהתעסקות בתפעול, אך מייצר פתח לשאלות בגין חיובי הארנונה - שיגיעו לפתחן של הרשויות המקומיות והמחוקק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker