עיריית תל אביב תדון בתוכנית חלופית המאפשרת את המשך הפעלת שדה דב

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב תדון בשבוע הבא בתוכנית החדשה - הכוללת שדה תעופה עירוני ורובע מגורים שיכלול כ-8,000 יחידות דיור וכ-300 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה, מסחר ומלונאות

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביב
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר

יותר מעשור חלף מאז נחתם ההסכם הראשון לפינוי שדה דב - והפינוי אינו נראה באופק: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב תדון בשבוע הבא בתוכנית חדשה של העירייה, הכוללת שדה תעופה עירוני ורובע מגורים שיכלול כ-8,000 יחידות דיור וכ-300 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה, מסחר ומלונאות בשטח שיתפנה משדה התעופה הצבאי בלבד.

בעירייה מסבירים כי התוכנית החדשה גובשה כדי למנוע את ההשלכות של סגירת שדה דב, ובמטרה לאפשר את המשך פעילותו של שדה התעופה, תוך ארגונו מחדש בשטח מצומצם יותר. זאת, כדי שלאחר פינוי הבסיס הצבאי ניתן יהיה לממש את זכויותיהם של בעלי הקרקע הפרטיים בשטח שיתפנה מזרחית למסלול הקיים.

העירייה הודיעה כי הדיון יתקיים ביום רביעי הבא, ואמרה כי "החלופה החדשה המוצעת תאפשר את המשך קיום שדה התעופה האזרחי במקומו הנוכחי ובשטח ופעילות מצומצמים. זאת בצד בנייה חדשה למגורים ושימושים אחרים בשטח שייוותר, באופן שיאפשר לממש את ההתחייבות כלפי בעלי הזכויות הפרטיים - ובהם הבעלים המיוצגים על ידי מנהלי הגוש הגדול".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, התייחס לתוכנית ומסר: "סגירת שדה דב, שכל גורמי המקצוע מתנגדים לה, משמעותה חיסול התעופה הפנימית בישראל והנחתת מכת מוות על העיר אילת. הציבור צריך לדעת שניתן לעצור את האיוולת. יש היתכנות להשארת השדה ולפיצוי בעלי הקרקע. כפי שהבטחנו, ביצענו עבודה תכנונית מקיפה ומפורטת שמובאת כעת בפני הוועדה המקומית. לפי התוכנית, ניתן לבנות אף יותר ממה שנדרש לפיצוי בעלי הקרקע, תוך השארת השדה האזרחי ושיפור השירות בו. המדינה אינה מפסידה, שכן היא תוכל להכין חלופה לשדה דב בכל עת ולממש את יתרת הזכויות בעתיד (למשל, על אי מלאכותי בים). כל מה שנדרש הוא אומץ ומנהיגות לעשות את הדבר הנכון".

התוכנית מתפרשת על פני שטח של כ-1,450 דונם, הכולל גם את שטח שדה התעופה האזרחי המצומצם, ותקצה כ-8,000 יחידות דיור. בנוסף, יוקצו שטחי תעסוקה, מלונאות, ומסחר בשטח כולל של כ-300 אלף מ"ר. תמהיל הדירות נותן מענה לצורכי משקי הבית המגוונים הצפויים לגור ברובע, וכן לחוק, שדורש כי  20% לפחות מהדירות יהיו קטנות: כ-25% מהדירות עד שני חדרים, כ-25% מהדירות בנות שלושה חדרים וכ-50% מהדירות בנות ארבעה חדרים ויותר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
רון חולדאיצילום: עופר וקנין

"מאזור פרברי - לרובע עירוני"

שטח התוכנית מתחלק לחמישה מרחבים: אזור רצועת החוף ופארק חופי; שדה התעופה האזרחי; אזור עירוני מעורב שייצור דופן פעילה לרחוב אבן גבירול לכיוון מזרח עם עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה , שטחי ציבור, משרדים ומלונאות לכל אורכו. כמו כן, התוכנית תכלול אזור בבנייה מרקמית שיהווה את לב השכונה, וכן אזור משולב מרקמים ומגדלים בחזית הרחובות ש"י עגנון ולוי אשכול. שאר המתווה כולל 89.8 דונם למבני ציבור - הכוללים מענה לכיתות גן, מעונות יום, בתי ספר יסודי ותיכון, מרכז קהילתי ועוד.

בעירייה אמרו כי מתוכננת רציפות של רחוב אבן גבירול, שישמש כרחוב עירוני ראשי אינטנסיבי המחבר בין אזורי פעילות שונים הממוקמים בקרבת השדה. זאת ועוד, בעירייה טענו כי "התוכנית תביא להשלמת רובע מצפון הירקון ועד לרחוב איינשטיין, והפיכתו "מאזור פרברי עירוני" לרובע עירוני.

התוכנית החדשה גובשה על ידי מנהל הנדסה של עיריית תל אביב-יפו, חברת "בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים", ולוותה על ידי צוות יועצים נרחב.

ההסכם הראשון לפינוי שדה דב נחתם ב-2007, אלא שבהסכם המקורי לא נקבעו יעדים ברורים לפינוי השדה. ב-2013 נחתם הסכם נוסף בין משרדי האוצר, הבינוי והשיכון, התחבורה, רמ"י ורשת שדות התעופה - שבו נקבע פינוי ב-2016. עיריית אילת עתרה כנגד המהלך ובעקבות העתירה נדחה מועד הפינוי לאפריל 2017, ובהמשך נחקק חוק, על ידי חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שלפיו הפינוי יידחה לינואר 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker