72 אלף דירות בדיור הציבורי ו-7 מיליארד שקל: מי יממן את התוכנית החדשה?

לתוכנית של משרד השיכון, במסגרתה יתווספו לדיור הציבורי 7,200 דירות בשנה במשך עשור, לא נקבע מקור תקציבי ■ המשרד מתכנן גם גיוס חוב חד פעמי של 800 מיליון שקל

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיור ציבורי בבת ים, בפברואר
מירב מורן
מירב מורן

משרד השיכון הודיע הבוקר (ג') כי הוא מתכוון להניח על שולחן הכנסת והממשלה תוכנית להגדלת מלאי הדיור הציבורי בקצב של 7,200 דירות בשנה למשך עשור, על מנת להגיע ל-72 אלף דירות בסך הכל.

עלות המהלך היא 7 מיליארד שקל לשנה, בשכלול הפסד הכנסות המדינה ממיסוי, שימוש בהכנסות המדינה ממכירת קרקע ושינויים בחקיקה ובניהול כספי הדיור הציבורי. לתוכנית לא נקבע מקור תקציבי. בנוסף, הודיע משרד השיכון כי הוא מתכוון לצאת לסיבוב גיוס חוב נוסף בהיקף 800 מיליון שקלים, באופן חד פעמי.

תוספת יחידות למלאי הדיור הציבורי תגיע באופן הבא: הפרשה של 10% מתקבולי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ממכירת קרקע, ושימוש בהם ככסף לקניית דירות. הכנסות רמ"י הגיעו ל-15 מיליארד שקל ב-2017; המשרד צופה שלא ישתנו בשנים הבאות, ובונה על הכסף לקניית 700 דירות (לפי שווי של מיליון שקל לדירה).

סעיף שני בתוכנית מערב הגדלת זכויות בנייה ליזמים, שיתחייבו להעביר לרשות המדינה שיעור מסוים מהדירות שהם בונים בבניין, שיצטברו במלאי דיור ציבורי. לפי הערכת המשרד המתייחסת לעתודות תכנון של 100 אלף יחידות דיור בשנה ש-50 אלף מתוכן מבשילות לבנייה, כך יושגו לפי תוכניתו עוד אלפיים יחידות דיור.

דיור ציבורי בכפר סבאצילום: עופר וקנין

עוד אלפיים דירות יתווספו באמצעות תמריצי מיסוי, המבוססים על תיקון חוק להפחתת מס שבח באמצעות הרחבת תכולת חוק עידוד השקעות הון בכל הנוגע להטבות מס, בדומה למודל דיור להשכרה. המהלך צפוי להניב כ-2,000 דירות בכל שנה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

1,500 דירות נוספות יגיעו מהרחבת ההקצאה של 5% מדירות המשווקות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן לטובת הדיור הציבורי. מדובר ביישום מלא של החלטת ממשלה שאושרה, והרחבתה מעבר לאזורי ביקוש שבהם מחיר הקרקע גבוה לאזורים שבהם מחיר הקרקע נמוך. סעיפים אלה דורשים שיתוף פעולה עם משרד האוצר ועם גופים הנמצאים בסמכותו - מינהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל ורשות המסים - שהתוכנית לא הובאה לידיעתם.

עוד תוספת תגיע במנגנון שהמשרד מכנה "משכנתא רוכשת", שיאפשר לרכוש מכספי קרן הדיור הציבורי ארבע דירות, לעומת דירה אחת כיום, במהלך שבו הרוכש קונה את הדירה באמצעות תשלומי שכר הדירה הניתנים כיום לממתינים, לצורך החזר משכנתא. בתום 25 שנים הדירה עוברת לבעלות הדייר. סעיף זה הוצג כסעיף שיניב 1,000 דירות בכל שנה. 

הסעיף האחרון והמיידי בתוכנית הוא התארגנות המשרד לסבב גיוס הון בדרך של הנפקת אגרות חוב לציבור בהיקף של 800 מיליון שקל, ובהן יירכשו 700 דירות באופן חד פעמי. גיוס החוב מגיע לאחר שלפני כחודשיים גייסה עמידר, חברת השיכון הממשלתית הגדולה בישראל, מיליארד שקל מהציבור.    

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker