תוכנית ל-1,400 דירות בנתיבות חזרה לקבינט: הדירות להשכרה קוצצו מ-30% ל-5%

בתחילת השבוע חזרה תוכנית ענק להקמת שכונת רמות מאיר בנתיבות לשולחן הקבינט לצורך שינוי דרמטי: במקום 30% דירות להשכרה, ביקש משרד האוצר להפחית את שיעורן ל-5% בלבד ■ "בפגישות שנערכו לאחר התנעת התוכנית התעורר חשש, שלפיו אין כדאיות כלכלית לביצוע הפרויקט"

יעל דראל
יעל דראל
בנייה בנתיבות
בנייה בנתיבותצילום: אליהו הרשקוביץ

תוכנית בנייה מאסיבית להקמתן של 1,400 יחידות דיור בנתיבות, שהוכרזה כבר לפני כארבעה חודשים על ידי קבינט הדיור כמתחם מועדף לדיור, חזרה השבוע לשולחנו של הקבינט לטובת קיצוץ ניכר במספר יחידות הדיור להשכרה ארוכת טווח שייבנו במתחם.

על פי ההצעה החדשה, שאליה צורפה חוות דעת משפטית מטעם משרד האוצר, הכדאיות הכלכלית להשכרה ארוכת טווח באזור זה נמוכה מאוד – ובמקום 30% דירות להשכרה (היעד שקובע החוק למתחמי דיור מועדפים), הוחלט להקצות בתוכנית רק 5% מכלל הדירות לטובת הנושא – כמחצית מהן במחיר מופחת.

בדברי ההסבר שצורפו להצעה נכתב כי "בפגישות שנערכו לאחר קבלת ההחלטה לצורך התנעת התוכנית התעורר חשש, שלפיו אין כדאיות כלכלית לביצוע הפרויקט עקב המספר הגבוה של יחידות הדיור להשכרה לטווח ארוך. לאחר שנערכה בדיקת היתכנות כלכלית,  נמצא כי כדי שלפרויקט תהיה היתכנות כלכלית, יש להעמיד את שיעור יחידות הדיור להשכרה על 5% בלבד. יובהר כי גם במתחמים מועדפים לדיור באזור נתיבות נקבע שיעור נמוך מ-30% של יחידות דיור להשכרה".

תוכנית הענק במתחם רמות מאיר אינה התוכנית היחידה בעיר שקודמה במסלול התכנוני המהיר של הוועדה לתכנון מתחמי דיור מועדפים (הוותמ"ל). לצדה קודמו בנתיבות במסלול זה שתי תוכניות גדולות נוספות, שעתידות להוסיף לעיר סך של כ-9,300 יחידות דיור חדשות. תוכניות אלה, לצד תוכניות נוספות, מעוגנות בהסכם הגג שנחתם בחודש פברואר האחרון בין משרדי האוצר והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ועיריית נתיבות, במסגרתו סוכם על תוספת כוללת של 13 אלף דירות חדשות בעשור הקרוב.

החתימה על הסכם הגג בנתיבות
החתימה על הסכם הגג בנתיבותצילום: אליהו הרשקוביץ

על פי הסכם הגג, תוספת הדירות תתמקד בשכונותיה המערביות של העיר, בהשקעה ממשלתית פוטנציאלית של כ-4.7 מיליארד שקל בתשתיות ובמוסדות ציבור. על פי ההערכות, אוכלוסיית העיר צפויה לגדול בכ-50 אלף תושבים בתוך עשור ולהכפיל בכך את מספר תושביה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי פרטי ההסכם, הבנייה תתבצע בחמש שכונות חדשות: רמות יורם בה ייבנו 5,166 יחידות דיור, מעלות הנחל שתאוכלס ב-3,288 דירות חדשות, נוה שרון א' וב', שבהם ייבנו 2,696 דירות, נתיבות מערב ב' עם 734 דירות, רמות מאיר שבה יוקמו כ-1,400 דירות וכן מתחם נתיב המעלה שיכלול 177 יחידות דיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker