"רוצים שנשלם עוד 100 אלף שקל - הם יודעים שאנחנו מחכים לדירה ומחזיקים אותנו בביצים"

טעות של חברת י.א אלון בחישוב הצמדת מדד תשומות הבנייה, ולחץ מצד משרד השיכון והבינוי להחתים את 90 הזוכים על חוזה עוד לפני שהתקבל היתר בנייה - גרמו לתוספת של עשרות אלפי שקלים עבור זוכי מחיר למשתכן בראשון לציון

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגרלת מחיר למשתכן
הגרלת מחיר למשתכןצילום: מוטי מילרוד

בשבועות האחרונים קיבלו זוכי מחיר למשתכן בפרויקט של חברת י.א אלון בנייה בפרויקט בשכונת הרקפות בראשון לציון פנייה מהחברה, ובה בקשה להגיע לחתום על עדכונים בחוזים עליהם חתמו לפי כחצי שנה מול החברה. נציגי החברה טענו בפני הדיירים כי חלו טעויות קטנות בתחשיבים שעשתה החברה ומופיעים בחוזה שיש לתקנם. מחיר התיקון: תוספת של עשרות אלפי שקלים לדירה.

"הקבלן טעה בתחשיבים שלו והוציא לנו הודעות חצי שנה אחרי שחתמנו על החוזה, עם דרישה לחתום על חוזים חדשים שמגלמים תוספת של 70-50 אלף שקל", מספר אחד הדיירים שרכשו דירה בפרויקט. "הסכום שהוצג לנו בחוזה היה ברור ומוחלט ועכשיו החברה מבקשת מאיתנו לשלם על הטעות בנקיפת הסכום. אף אחד לא מעלה על דעתו שאנחנו נספוג טעות של 100 אלף שקל. מצד שני - הם מחזיקים אותנו בביצים, כי הם יודעים שאנחנו מחכים לדירה הזאת מההגרלה שנערכה כבר לפני שנה, ושכל עוד שהפרויקט מתעכב ואנחנו נשלם גם שכירות וגם משכנתא - אנחנו ניזוקים".

מקור הטעות בחיוב נובעת מכך שהיזם, שלפי ההסכם עם משרד הבינוי והשיכון יכול להצמיד את המחיר למ"ר למדד תשומות בנייה מרגע הזכייה במכרז, לא נקב בחוזה במחיר למ"ר אחרי עליית המדד, אלא בעקבות טעות בחישוב הצמיד רק באופן חלקי ולא חישב את מלוא עליית המחיר. משמעות הדבר היא שאת ההצמדה של המדד מרגע זכייתו במכרז באוקטובר 2015 ועד רגע חתימת החוזה מול הדיירים, בעצם לא חושב בחוזי החברה - מה שגורם להפסד רווח אפשרי של עוד כמה עשרות אלפי שקלים מכל דירה. כך למעשה היזם העניק לדיירים הנחה, בלי לשים לב.

עד חודש מארס האחרון ההצמדה למדד תשומות הבנייה (מדד המשקלל את עלויות הבנייה, בעיקר חומרים ועבודה) חושבה החל מהרגע שבו הקבלן זכה במכרז והיזם נדרש לגלם את העלייה בחוזים מול הרוכש. בין 2016 ל-2018 עלה מדד תשומות הבנייה בכ-4.7%. כך למשל דירה בפרויקט בשטח 85 מ"ר, שהדייר צפה לפי תנאי החוזה שישלם עליה 949,747 שקל, נדרש עתה לשלם מחיר של 994,385 שקל. מדובר בעלייה של כ-50 אלף שקל לדירות הקטנות בפרויקט, ועלייה יותר דרמטית בעבור הדירות הגדולות יותר.

רק לאחרונה החליטו קברניטי תכנית מחיר למשתכן כי ההצמדה למדד תתבצע רק מרגע חתימת הדייר על החוזה. זאת כדי להבטיח שליזם לא יהיה אינטרס להאריך את זמני הבנייה ולהבטיח שהיזם סיים את הליכי התכנון, קבלת ההיתרים ועבודות הפיתוח.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הרשמה להגרלת מחיר למשתכן בעפולה. "התוכנית היא פשרה שאת תוצאותיה השליליות נראה בעוד כמה שנים"צילום: רמי שלוש

במקרה זה, היתר הבנייה התקבל כחמישה חודשים אחרי שהחוזים בין החברה לדיירים נחתמו, רק באפריל האחרון. החתימה המוקדמת על חוזים מבלי שאושרו התוכניות המכתיבות את גודל הדירה וכו', נגרמה לפי מקורבים לחברה, בשל לחצים שהפעילו במשרד הבינוי והשיכון כדי לקדם את הפרויקט ולהסב מרגוע ל-90 הדיירים שממתינים לדירתם כבר שנתיים.

עם זאת, רק כשהתקבל היתר הבנייה התברר גודלן הסופי של הדירות, וכך נגרמו שינויים בגודל הדירות. גם המרכיב הזה גרם לתוספת או החסרה של בין 10,000 ל-20 אלף שקל בחלק מהדירות, שנובעים מהגדלת או קטנת שטח הדירה.

החברה בתגובה: "העלייה במחירים נובעת גם מגידול בשטח הדירה"

בעניין זה מסבירים בחברת י.א אלון כי "פערי המחירים אינם תולדה רק של טעות בחישוב ההצמדה. חלק לא מבוטל מפערי המחירים מקורו בהגדלת שטחי הדירות אגב שינויים שחלו לצורך קבלת היתר הבניה - גם זאת כמובן, בהתאם להוראות הסכמי המכר שנחתמו על ידי הקונים. אנו מניחים שהדיירים לא מלינים על כך שהדירות גדלו ועל כך שהם צריכים לשלם על כך".

עוד מסבירים בחברת י.א אלון מסבירים כי התאמות ועידכונים בחוזה בכפוף לשינויים בתנאי תכנית מחיר למשתכן נעשו בעבר, ואיש מהדיירים לא הלין על כך, כל עוד אלו הטיבו עם איכות הבנייה ושיפור המפרטים לדירות. לפיכך טוענים בחברה כי יש לקבל שינוי בחוזה שנעשה במסגרת ההסכמים מול משרד הבינוי והשיכון ובכפוף למכרז, גם אם הדבר לא מטיב עם הדיירים.

מהחברה נמסר כי "מנגנון עדכון מחירי הדירות מבוצע בהתאמה להסכמי המכר שנחתמו על ידי הזוכים, להוראות המכרז ולהוראות כל דין. הזוכים מבקשים להתבסס על מחירי דירות נמוכים מאלה שנקבעו במכרז בשל טעות אריתמטית של החברה בחישוב הצמדת מחירי הדירות למדד תשומות הבניה. החברה לא תאפשר עשיית עושר ולא במשפט ותמשיך להיצמד להוראות הדין והמכרז. בשולי הדברים נציין כי תמוה בעיני החברה התייחסות הדיירים לתיקון.  כל עוד ביקשו הדיירים תיקונים לחוזים ולמפרטים החתומים לצורך התאמתם להוראות המכרז וכל עוד החברה שיתפה פעולה ולא נתלתה בטענה שה"חוזים חתומים" היה נוח לדיירים ועתה, משהתגלתה טעות תחשיב פשוטה וברורה, הם מבקשים להינות מההפקר. למען הסר ספק מובהר כי החברה אינה חורגת ממחירי הדירות כפי שנקבעו בהוראות המכרז של משרד השיכון. לסיום - נוסחת המחיר נקבעה במכרז על ידי משרד השיכון ואין בכוחם של הדיירים ו/או החברה לשנותה".

הפנייה בנושא הועברה לחברת י.ת.ב, המפקחת על פרויקט מחיר למשתכן. לעומת זאת, ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "התלונה מצד הדיירים עדיין לא התקבלה. כשתתקבל, נטפל בה במלוא המהירות וברצינות הראויה".

עו"ד רינה שוסטר, המייצגת כ-50 מתוך 90 רוכשי הדירות בבניין, מסרה: "מדובר בשערורייה לא מקובלת. אין הצדקה מצד החברה לדרוש תוספת תשלום מהדיירים למחיר החוזי, וגם ההצמדה למדד תשומות הבנייה אינה חובה וכורח, אלא זכות שהיזם יכל לבחור אם להשתמש בה. החברה טענה כי תוספת העלות נובעת בעיקר משינוי בשטחי הדירה, אולם התוספות שנדרשות הן של עשרות אחוזים וגבוהות בהרבה מחישוב עלות תוספת השטח לדירה. אנו טוענים כי אי אפשר לדרוש תוספת בעבור שטח עליו סוכם במועד החוזי. בתוך כך, הקבלן כיום מסרב למסור לדיירים העתק של החוזה שנחתם ומתנה את מסירת החוזים בחתימה על נספח השינויים, שמאפשר לו לגבות תוספת תשלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker