"הפחד האמיתי של נוטלי המשכנתאות צריך להיות מהמדד ולא מהפריים"

ליאור איילון: הלוואה צמודת מדד בטווח הארוך ל-20 שנה צפויה לגדול פי שניים

שלומית צור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר העלה השבוע את הריבית במשק בחצי אחוז. לדברי ליאור איילון, מנכ"ל חברת מת"ן לייעוץ במשכנתאות, אין בכך כל הפתעה. "הנגיד אמר ב-2010 וב-2011 שהריבית תעלה, ולכן אין כאן חדשה מרעישה, אפילו שמדובר בחצי אחוז בבת אחת. זוג שנטל משכנתא של 500 אלף שקל ל-20 שנה ישלם בעקבות העלאת הריבית 150 שקל נוספים בכל חודש. לא נעים, אך גם לא נורא".

"הריבית עלתה למעשה חמש פעמים בשנה האחרונה, ומחירי הדירות לא הפסיקו לעלות בשום שלב. המשמעות היא פשוטה - הריבית לא משפיעה על מחירי הדירות. מה כן משפיע? ביקוש והיצע. אם מחר בבוקר תהיה תוספת היצע משמעותית, המחירים יירדו. אם מחר בבוקר הריבית תעלה בעוד 2%, אך ההיצע לא יגדל, המחירים ימשיכו לעלות. ציפיות הציבור שהמחירים יירדו כתוצאה מעליית הפריים לא נכונות.

"בשלושת החודשים האחרונים יש ירידה של 15% בהיקף רכישות הדירות כי הציבור יושב על הגדר וממתין לראות אולי הבועה תתפוצץ והמחירים יירדו. הבעיה היא שכאשר אנשים יראו שעדיין יש עודף ביקוש על היצע והמחירים לא יורדים, הם ירוצו לקנות דירה, ואז תהיה שוב עלייה בביקושים. תופעה דומה התרחשה בסוף 2009".

האם מסלול הפריים עדיין אטרקטיבי?

ליאור איילון

"הפריים עלה ב-1.5% בשנתיים האחרונות. מי שלקח לפני שנתיים הלוואה של 600 אלף שקל בריבית פריים ל-20 שנה, נאלץ כעת לשלם 400 שקל לחודש יותר. מי שלא מסוגל לספוג את התוספת, יכול לבקש לפרוש את המשכנתא לעוד שנה או שנתיים ולהשאיר את ההחזר באותו גובה שהיה עד כה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"כיום הפריים עומד על 4% - עדיין נמוך מהממוצע שעומד על 4.5%. מי שלקח הלוואת פריים לפני שנתיים הרוויח. כיום, לאחר עליית הפריים, אי הוודאות הוסרה במידה רבה ומומלץ לקחת סכום גדול מההלוואה בפריים, פשוט כיוון שהעלייה מאחורינו. הפריים צפוי לעלות בעוד חצי אחוז ואז לעצור. לכן אם בעבר היה נהוג לקחת 30% מההלוואה בפריים, כיום מומלץ לקחת 80% מההלוואה בפריים.

"הלוואה צמודת מדד בטווח הארוך ל-20 שנה צפויה לגדול פי שניים, אך לא ראיתי שהתקשורת מתייחסת למדד כמו לפריים. הפחד האמיתי של נוטלי המשכנתאות צריך להיות מהמדד ולא מהפריים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker