הפנטהאוז שייך להרפתקנים: איך האופי שלכם משפיע על הדירה שתרכשו?

מחקר חדש מראה כי הבחירות הנדל"ניות שלנו נקבעות על ידי תכונות האופי לא פחות מאשר לפי מצב כלכלי או משפחתי

שלומית צור
שלומית צור

"לפני שבוע הגיעה למשרדנו בירושלים רוכשת, שחיפשה דירת 4 חדרים בשטח של לפחות 100 מ"ר, במקום שקט במרכז העיר שלא זקוקה לשיפוץ, עם תקציב די מוגבל", מספר זכיין אנגלו סכסון בירושלים בני לובל, "אחרי חיפושים לא פשוטים, מצאנו לה דירה שעונה בדיוק על הצרכים שלה - דירת 110 מ"ר, ברחוב שקט ומרכזי, מושקעת מאוד שהמוכרים היו לחוצים למכור בגלל רי-לוקיישן לחו"ל, ועל כן המחיר שלה היה אפילו מעט נמוך מהתקציב המבוקש. זו היתה מבחינתנו עסקה בטוחה. אבל כשהתקשרנו לספר לרוכשת על הדירה, השאלה הראשונה שלה היתה מה מספר הבית. ברגע ששמעה את המספר, היא החליטה שמבחינה נומרולוגית הכתובת שבה נמצאת הדירה לא מתאימה לה. היא אפילו לא הגיעה כדי לראות את הדירה".

מסתבר כי החלטות נדל"ניות כבדות משקל מתקבלות פעמים רבות על סמך נטיות אישיותיות כאלה ואחרות של הרוכשים, גם אם אלו מובילות להחלטות שייראו לאנשים אחרים כלא רציונליות. מחקר שנערך באחרונה בנושא אישיות נדל"נית על ידי המהנדס האזרחי רוני גולן עסק בשאלה זו - כיצד תכונות אישיות משפיעות על התנהגותנו הנדל"נית. המחקר הוגש כעבודת תיזה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, בהנחיית ד"ר דני בן שחר.

גולן הסביר במבוא לעבודתו כי מודלים שעוסקים בהחלטות הנוגעות לשוק הדיור והמשכנתאות מתקשים להסביר מדוע שני אנשים הנמצאים במצב כלכלי ומשפחתי דומה לא מקבלים בהכרח החלטות כלכליות זהות. בעוד חוקרים מסוימים מצביעים על כך ששיקולים כלכליים הם המניע העיקרי להחלטות, אחרים סוברים כי דווקא שיקולים לא כלכליים הם העומדים בבסיס ההחלטות בשוק הדיור. לכן, גולן בחן כיצד שיקולים פסיכולוגיים ורגשיים משחקים תפקיד משמעותי בהכרעה בסוגיות כלכליות בתחום הדיור.

צילום: שקדי יזהר

אז מה בדיוק מניע אותנו להתנהגות נדל"נית מסוימת? המחקר התבסס על "חמש תכונות האישיות הגדולות", המהוות מיפוי מקובל בעולם הפסיכולוגיה של האישיות. כל אחת מחמש התכונות היא למעשה קובץ של כמה תכונות:

מוחצנות: כוללת תכונות של דעתנות, חברתיות, פעלתנות, חיפוש ריגושים, ורגשות חיוביים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נועם: כוללת תכונות של אמון, ישירות, אלטרואיזם, צייתנות, ענווה ועדינות.

מצפוניות: כוללת תכונות של נטייה לסדר, תחושת חובה, הישגיות, משמעת עצמית ושיקול דעת.

נוירוטיות: כוללת חרדה, עוינות כעוסה, דיכאון, מודעות עצמית, אימפולסיביות ופגיעות.

צילום: TheMarker

פתיחות לחוויות: כוללת דמיון, אסתטיקה ורגשנות.

מטרת המחקר של גולן היתה לבחון האם תכונות האישיות שלנו מתקשרות להעדפות בסוגיות בתחום הדיור כגון בעלות או שכירות, הלוואת המשכנתא, מאפייני נכס המגורים, אזור המגורים, השקעה בנדל"ן ובנייה עצמית.

המחקר התבסס על שאלון עליו השיבו 1320 נשאלים. ניתוח התשובות שהתקבלו מצביע על קשר מובהק בין תכונות אישיות לבין העדפות בשוק הדיור. לא לכל קישור בין תכונה להעדפה נדל"נית יש הסבר מיידי ברור, והמחקר מתמקד בהצבעה על קשרים אלה בלבד.

הנה, למשל קביעה, עליה התבקשו הנשאלים לחוות דעה: "אם הייתי יודע ששכירות משתלמת כלכלית יותר מבעלות הייתי מעדיף להיות שוכר מאשר בעל דירה". לכאורה, האדם הכלכלי הרציונלי אמור להסכים בלי היסוס עם קביעה זו, אלא שהנשאלים שהתבקשו לדרג את מידת הסכמתם ביחס לקביעה, הפתיעו בחלק מן התשובות. 17.5% אמרו כי הם מתנגדים בהחלט לקביעה, 19.7% אמרו כי הם מתנגדים במקצת, 15.6% אמרו כי הם לא מסכימים ולא מתנגדים, 21.1% אמרו כי הם מסכימים במקצת ו-25.7% אמרו כי הם מסכימים בהחלט.

פילוח לפי סוגי האישיות מעלה תוצאות מעניינות נוספות. מתברר כי בעלי תכונות נוירוטיות - כלומר אנשים עם מאפיינים חרדתיים ופגיעים - נטו באופן בולט שלא להסכים עם הקביעה. ציבור זה מייצג באופן קיצוני יותר את ההעדפה של הציבור לבעלות על דירה, גם אם זו פחות משתלמת כלכלית משכירות, ככל הנראה בשל החשש מפינוי תדיר של דירות להשכרה והשאיפה לתחושת ביטחון שמקנה בית קבע בבעלות.

בלטו בהתנגדותם לקביעה גם נשאלים בעלי תכונת מצפוניות. תכונה זו מתאפיינת בהתנהגות שקולה, שמרנית ושקולה, ולכן חוסר ההסכמה של ציבור זה עם הקביעה כי עדיף לשכור דירה במצב בו שכירות משתלמת כלכלית יותר מבעלות על דירה מפתיע מעט. "הממצא הזה מוכיח חד משמעית כי המושג 'בית' הוא הרבה מעבר לערך הכלכלי שלו", אומר גולן.

לנשאלים הוצגה גם האמירה הבאה: "ככלל אעדיף לפרוש את החזר המשכנתא לתקופה ארוכה". רוב הנשאלים התנגדו לקביעה, ומקצתם הסכימו עמה. בקרב כלל הנשאלים, 11.7% הסכימו בהחלט עם הקביעה, 11.7% הסכימו במקצת, 23.1% לא הסכימו ולא התנגדו, 28.2% התנגדו במקצת ו-25.3% התנגדו בהחלט.

צילום: TheMarker

הנשאלים שהתנגדו במידה הרבה ביותר לקביעה מתאפיינים בתכונת המצפוניות, המתאפיינת, כאמור, בהתנהגות שקולה, שמרנית ורציונלית, בעוד שבעלי תכונות מוחצנות העדיפו משכנתאות ארוכות יותר. לדברי גולן, ניתן אולי להסביר ממצאים אלה בכך שאנשים מוחצנים רוצים לחיות ברמת חיים גבוהה ככל האפשר ולכן בוחרים במשכנתאות לטווח ארוך עם החזר חודשי נמוך יותר, בעוד המצפוניים מעדיפים לדחות סיפוקים ולסיים את המשכנתא במהירות.

הרוב המכריע של הנשאלים התנגד לקביעה "אם היה ידוע שהריביות על משכנתא בריבית קבועה ועל משכנתא בריבית משתנה שוות בעת הנוכחית - הייתי מעדיף משכנתא בריבית משתנה". הנשאלים שהתנגדו באופן הנחרץ ביותר הם בעלי תכונת מצפוניות, המתאפיינים בהפעלת שיקול דעת, מה שמסביר את הרצון שלהם לשמור על יציבות ולא לבחור בריבית משתנה הכרוכה באי ודאות.

גם בנושאי העדפות דיור התבקשו הנשאלים לדרג את הסכמתם עם קביעות שונות שהוצגו בפניהם. על הקביעה "באופן כללי בהינתן שיש מעלית בבניין, אני מעדיף להתגורר בקומות הגבוהות מאשר בנמוכות" ענה הרוב המכריע של הנשאלים כי הוא מסכים, ובאופן בולט הנשאלים בעלי תכונת הנוירוטיות, הכוללת מאפיינים של אימפולסיביות ומודעות עצמית, ובעלי תכונת הפתיחות לחוויות המאופיינים בדמיון, נטייה אסתטית ורעיונות. בין מיעוט הנשאלים שלא הסכימו עם הקביעה בלטו בעלי תכונת הנועם - המאופיינת בצייתנות, ענווה אלטרואיזם ואמון.

ביחס לקריטריונים אחרים - העדפה לקומות נמוכות נרשמה בקרב דתיים, שאינם משתמשים במעלית בשבת, ואנשים שגדלו בבית צמוד קרקע, שאינם מייחסים יתרון לגובה הדירה.

על הקביעה "הייתי מחליף דירה שנשקף ממנה נוף יפה, בדירה שוות ערך גדולה יותר אך ללא נוף" היו חלוקים הנשאלים בדעותיהם. בין הנשאלים שהסכימו עם הקביעה בלטו בעלי תכונת המוחצנות. בין הנשאלים שלא הסכימו עם הקביעה ומצאו בנוף ערך חשוב יותר מגודל הדירה בלטו בעלי תכונת הפתיחות לחוויות המאופיינים בדמיון ורגשנות.

צילום: TheMarker

על הקביעה "ככלל הייתי מעדיף בנייה עצמית על פני רכישת נכס מקבלן", הסכימו מרבית הנשאלים. באופן צפוי בעלי תכונת הפתיחות הסכימו באופן בולט יותר עם הקביעה, שכן הם נוטים באופיים לאסתטיקה ורעיונות חדשים, ובנייה עצמית מאפשרת להם כר נרחב יותר לביטוי אישי. בעלי תכונת נועם, המאופיינים בענווה, אמון וצייתנות, התנגדו ברובם לקביעה. "מאחר שנועם היא תכונה הפוכה לעוינות, אנשים בעלי תכונת נועם, רוצים להימנע מעימותים שיכולים להיגרם בבנייה עצמית", העריך גולן.

אחת הקביעות המעניינות שהופיעה בסקר היא "אעדיף פנטהאוז על פני בית פרטי שווה ערך עם חצר". הנשאלים היו חלוקים בדעותיהם בעניין זה. מתוך כלל הנשאלים, 16.9% הסכימו בהחלט עם הקביעה, 8.6% הסכימו במקצת, 17.3% לא הסכימו ולא התנגדו, 19.6% התנגדו במקצת ו-37.6% התנגדו בהחלט. אלו שהסכימו עם הקביעה בצורה הגורפת ביותר הם בעלי תכונת הפתיחות לחוויות. מבין המעדיפים בית פרטי בלטו בעלי התכונות נועם ומצפוניות, המתאפיינים בענווה, שיקול דעת ומשמעת עצמית. רבים מהם אגב, גדלו בעברם בבית צמוד קרקע.

אחת הסוגיות המעניינות בהן עסק הסקר נגע לקביעה כי "אם היה בידי חיסכון, הייתי מעדיף להשקיע במניות על פני השקעה בנדל"ן". 70% מהנשאלים התנגדו לקביעה, כלומר העדיפו השקעה בנדל"ן - מה שמבטא את התפישה הרווחת בארץ לפיה השקעה בנדל"ן בטוחה יותר מהשקעה במניות. לדברי גולן, קבוצה אחת שהתנגדה באופן מובהק לקביעה היא בעלי תכונת המצפוניות. בעלי תכונה זו נוטים לשמרנות, ולכן מדובר בתוצאה צפויה. תוצאה צפויה קצת פחות היא ההתנגדות לקביעה של בעלי תכונת המוחצנות, שדווקא נוטים יותר ללקיחת סיכונים. גולן משער כי ייתכן שקבוצה זו נוטה להשקעה בדירה בשל הסטטוס היוקרתי שמקנה סוג כזה של בעלות בחברה הישראלית.

"הממצאים מראים כי מידע על אישיותו של אדם יכול ללמד אותנו על העדפותיו בסוגיות מגוונות הקשורות בנדל"ן לא פחות ממשתנים כמו גיל, השכלה, הכנסה או מצב משפחתי. מדובר בכלי פשוט לשימוש, שיכול לסייע לבעלי מקצוע כמו יועצי משכנתאות או מתווכי דירות להתאים את המוצר להעדפות רוכשי הדירות", מסכם גולן.

צילום: TheMarker

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ