האם רשות המסים שכחה את פרשת חפציבה? - נדל"ן - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם רשות המסים שכחה את פרשת חפציבה?

תגובות

>> בסוף החודש ייכנס לתוקפו תיקון מס' 70 לחוק מיסוי מקרקעין. התיקון, שיחול על מכירת דירה על ידי קבלן, יכלול מספר שינויים מהותיים ביותר, שהבולט שבהם עניינו "חובת ניכוי מס במקור". מעתה, חלק מתשלומי עסקת מכר מקרקעין יועברו על ידי הקונה לרשויות המס, כמקדמה על חשבון מס השבח של המוכר, והקונה יוכל לקבל אישור לרישום זכויותיו בפנקסי המקרקעין אף לפני שהושלם הטיפול בשומה.

הסכום שיהיה על הקונה להעביר לרשויות המס מתוך תמורת הרכישה יעמוד על 7.5% מהתמורה (כשהנכס נרכש על ידי המוכר אחרי 11/2001) או 15% (אם הנכס נרכש לפני 11/2001), והוא יועבר לרשויות המס רק לאחר שהועברו למוכר 40% מתשלומי התמורה. אם בסופו של הליך השומה יסתבר כי אין למוכר חוב מס בגין העסקה, יועבר אליו הסכום שנוכה במקור.

עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שהתיקון האמור אינו מתיישב עם תיקון מס' 4 לחוק המכר דירות (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), שבא כלקח מפרשת חפציבה. תיקון זה מחייב קבלן, המוכר דירה בפרויקט המלווה בליווי בנקאי, להבטיח את כספי הרוכשים באופן שכל כספי התמורה ישולמו במישרין לחשבון הפרויקט באמצעות "פנקס שוברים", וכנגד כל הפקדה כזו יקבל הרוכש מהבנק ערבות בנקאית.

תיקון 70 מחייב למעשה רוכש דירה מקבלן להעביר חלק מכספי התמורה ישירות לרשויות המס. גם אם יסתבר כי הקבלן אינו חייב במס, הרי שהסכום שנוכה יועבר לקבלן - ולא לבנק המלווה באמצעות פנקס השוברים. באופן זה הרוכש נחשף למצב שבו הסכום שהועבר לרשויות המס אינו מופקד לחשבון הליווי, אינו מוגן בערבות, וכאשר יוחזר הסכום שנוכה אל הקבלן (אם בכלל), אין דבר המבטיח לרוכש כי הקבלן יעבירו לחשבון הליווי ויבטיחו בערבות בנקאית.

התיקון גם הופך את הקבלן לעבריין בעל כורחו, שכן חוק המכר דירות קובע סנקציות פליליות על גביית תשלומים מתשלומי התמורה שלא באמצעות פנקס שוברים והבטחת הכספים בערבות הבנק המלווה.

תיקון 70 מקנה אמנם שיקול דעת למנהל ברשות המס להקטין את סכום הניכוי במקור, עד כדי איפוסו, אם מוגשת לו בקשה מנומקת, וכן מנחה את פקידי השומה לאפס אוטומטית את סכום המקדמה על חשבון המס כאשר יש לקבלן אישור לפי סעיף 50 ("טופס 50"). ואולם אין בכך בכדי לפתור את הסתירה להוראות חוק המכר דירות, שכן עדיין מדובר ב"שיקול דעת של המנהל", וכל סכום שיועבר על ידי הקונה לרשויות המס, במקרה שבו אין לקבלן טופס 50, לא יובטח בערבות בנקאית, כספו של הקונה יהיה בסיכון, והקבלן יהיה צפוי לענישה פלילית.

על רשות המסים להתעשת ולתקן את המעוות בהקדם - בתיקון חקיקה או בהוראת ביצוע - באופן שכל מכירה, החוסה תחת חוק המכר דירות (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תהיה פטורה מחובת העברת מקדמה על חשבון מס השבח של המוכר.

-

הכותב הוא מנהל מחלקת הנדל"ן במשרד בן שחר, לקנר ושות' ומייצג חברות קבלניות ורוכשי דירות



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#