דירה להסתיר: היזם מנע מהדיירים להביא בודק מקצועי לדירה – וננזף

בפרויקט מחיר מטרה סירבה החברה גיא ודורון לוי לאפשר לבודק מקצועי מטעם הרוכשים לבצע פרוטוקול מסירה ראשוני – נוהל מקובל בשוק, שמטרתו לשקף את הליקויים שאותרו בדירה לפני המסירה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרויקט בשכונת הנביאים במודיעין
הפרויקט בשכונת הנביאים במודיעין

חברת גיא ודורון לוי, הבונה פרויקט במסגרת מחיר מטרה ומחיר למשתכן, מונעת מדיירים לבצע פרוטוקול מסירה ראשוני בליווי בודק מקצועי מטעמם, כמקובל בשוק החופשי. עם היוודע הדבר למשרד הבינוי והשיכון ננזפה החברה: "נבקשם לחדול באופן מיידי מסירוב זה, ולאפשר לכל רוכש המבקש להגיע עם בודק מטעמו", נכתב במכתב שנשלח לקבלנים על ידי לשכת היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון.

עוד נכתב כי "למרבית הרוכשים אין השכלה מתאימה לבדיקות, ועל כן הם מסתייעים בחברות שונות. סירובכם לאפשר הגעה עם בודק מטעמם מונע מהם את האפשרות לבצע בדיקות, ככתוב בחוזה הבנייה במכרז מחיר מטרה".

הסוגיה עלתה בדירות של החברה בפרויקטים של מחיר מטרה במודיעין ובראש העין, תוכנית שקדמה לתוכנית מחיר למשתכן, שבה גם שווקו קרקעות מדינה ביוזמת משרד הבינוי והשיכון. הפרויקט בשכונת הנביאים במודיעין נמצא לקראת אכלוס ובשלב טרום מסירה, אבל דיירים שביקשו להגיע עם בודק חיצוני המוסמך ובקיא בתחום – נדחו לטענתם על ידי החברה. זאת אף שזה פרויקט המקודם על ידי המדינה ובסבסוד הקרקע.

"יש תחושה שרוצים להסתיר משהו ולא נותנים לנו למצות את הזכויות שלנו", סיפר אחד הרוכשים בפרויקט. "לא ברור למה בפרויקט שמשרד הבינוי והשיכון שותף בו – הקבלן מרשה לעצמו להערים קשיים ומונע נהלים מקובלים בשוק החופשי. כל מניעה להכניס יועץ מקצועי היא הפרה של רוח החוזה שלא בתום לב".

בתגובה הודיעה החברה לדיירים כי היא מקפיאה כרגע את הליך המסירה של הדירות, ודיירים שפנו בנושא נענו על ידי החברה כי "כנוהל, אנחנו מעודדים בדק, אך לא לפני מסירת הדירה". לטענתם, כך הם נוהגים גם עם לקוחות בשוק החופשי. זאת, בניגוד למקובל בענף של ביצוע פרוטוקול מסירה ראשוני – סיור שנהוג לערוך בדירה עוד בטרם חוברו מערכות מים חשמל וגז. בדירות בשוק החופשי מקובל שהרוכש יבוא עם מהנדס מטעמו לשלב המסירה הסופי, ואף לשלבים מוקדמים יותר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התנהלות שעלולה להשפיע גם על מחיר למשתכן

פרוטוקול המסירה הוא מסמך סטנדרטי המהווה מעין אסמכתא בין הדייר לקבלן על ביצוע בדיקה ראויה. זאת בכדי לוודא שהדירה עומדת בכל התנאים שעליהם סוכם בהסכם המכר. הפרוטוקול מתעד את מצבה הכללי וההנדסי של הדירה ומשקף את הליקויים שאותרו, אך הוא איננו מסמך מחייב. בחוזה שעליו חתומה החברה מול משרד הבינוי והשיכון אין הוראה המחייבת אותם לקיים נוהל מסירה ראשוני.

במכתב ההבהרה שפירסם משרד הבינוי והשיכון, דרש היועץ המשפטי מהחברה לחדול מסירובם לשתף בודק חיצוני, לאחר שהנושא נידון במשך כמה שבועות במשרד. בדיקת TheMarker מעלה כי גם בחוזי מחיר למשתכן השכילו ללמוד אנשי משרד משרד הבינוי והשיכון, וכבר קיימת התייחסות רחבה לעניין פרוטוקול המסירה; שם מובהר כי הרוכש או מי מטעמו יהיה רשאי לבדוק את הנכס בטרם המסירה. למשרדים הממשלתיים יש אינטרס לקדם בדיקה ואחריות נוספת על היזם, כדי למנוע תלונות עתידיות אפשריות על איכות הבנייה – שיפלו עליהם, כיוזמי התוכנית.

עם זאת, גם בחוזי מחיר למשתכן אין הכרח לערוך פרוטקול מסירה בעת מסירת הדירה – הליך שלכאורה אמור להגן על המוכר והרוכש. חברת גיא ודורון לוי בונה גם כעשרה פרויקטים של מחיר למשתכן בקרית ביאליק, ראש העין וירושלים, והתנהלותה במקרה זה יכולה להעיד על הפרויקטים הבאים, שישפיעו על מאות רוכשים נוספים.

מחברת גיא ודורון נמסר כי החברה תעמוד בהתחייבויותיה החוזיות לרבות מועד המסירה. "חברתנו עושה את מירב המאמצים למסור לדיירים דירה באיכות גבוהה, ולפיכך גם מבצעת בדיקה טרם המסירה, על מנת לוודא שהדירה הנמסרת תקינה וראויה למגורים. מדיניות החברה, ללא אבחנה בין מסלולי הרכישה השונים, היא לאפשר בדיקת מהנדס, למי שיחפוץ בכך, לאחר מסירת הדירה. אנו מברכים את הדיירים החדשים טרום כניסתם לדירה החדשה ומזמינים אותם כבר היום לבוא ולהתרשם מהדירות, הלוביים והפיתוח שהם הרבה מעבר להתחייבות החברה".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "המשרד פועל כל העת למען הגנה על זכויות הרוכשים במסגרת תוכניות מחיר למטרה ומחיר למשתכן, וכך ימשיך לעשות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker