מהי ערבות חוק מכר?

הערבות ניתנת על פי חוק מכר דירות, ויזם מחויב למסור אותה לרוכש, כתנאי לקבלת יותר מ–7% מהתמורה על הדירה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט של חברת חפציבה. הערבויות שאמורות היו להינתן לרוכשים לא ניתנו
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

המושג ערבות חוק מכר מלווה את ענף הנדל"ן כבר שנים רבות, ואולם הוא נכנס למרכז השיח הלאומי בענף הדיור רק לקראת סוף העשור הקודם, עם קריסת חברת חפציבה. במהלך הפרשה התברר כי ערבויות שאמורות היו להינתן לרוכשי דירות על ידי החברה - לא ניתנו.

גם כיום מונח זה הוא חלק חיוני בתהליך רכישת הדירה, משום שמדובר בכלי מרכזי לשמירת זכויותיהם של הרוכשים. ערבות בנקאית ניתנת מטעם היזם לרוכש הדירה, במה שאמור להוות מעין ביטוח לכסף שהאחרון משלם תמורת הדירה, לפני שנרשמה לטובתו הערת אזהרה בטאבו או שנחתם הסכם החכירה בין הרוכש לרשות מקרקעי ישראל (במקרה שהפרויקט מוקם על קרקע חכורה).

הערבות ניתנת על פי חוק מכר דירות, ויזם מחויב למסור אותה לרוכש, כתנאי לקבלת יותר מ–7% מהתמורה על הדירה. החוק אמנם קיים מ–1974, אך רק ב–2011 נכנסו לתוקף תקנות שקובעות מה צריך להיות נוסח הערבות הבנקאית, דבר שמסייע לרוכשים להגן על כספם במקרה המצער שבו לא יקבלו את הדירה בסופו של דבר.

"הערבות אמנם מספקת לרוכשי הדירות הגנה טובה במקרה שהיזם פושט את הרגל או שהחברה נכנסת לפירוק, אך אין לה משמעות במקרים נפוצים של עיכוב במסירת הדירה, ויכוחים על המפרט הסופי וכדומה", אומר רוני זוהר, שותף בקפיטל פלטינום, קרן השקעות בנדל"ן המלווה פרויקטים בשוק החופשי ובמחיר למשתכן. לדבריו, "אם היזם לא מוכן לספק ערבות חוק מכר, זאת סיבה מוצדקת לסגת מהפרויקט. תשומת לב מיוחדת נדרשת בפרויקטים של התחדשות עירונית ותמ"א 38".

בקבוצות רכישה אין ערבויות חוק מכר, כי הדירות מוקמות על ידי חברי הקבוצה עצמם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker