ניצחון לשטחים הפתוחים: מתחם המסחר ירקונים שהוקם על קרקע חקלאית ייהרס

בתום מסכת ארוכה של דיונים משפטיים בנוגע למתחם פאוור סנטר בסמוך לפתח תקוה - החליטה המועצה הארצית כי אין הצדקה לביטול ההכרזה החקלאית על הקרקעות במתחם ■ "בפני המועצה עמד השיקול של אי עידוד עבריינות בנייה"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם קניות צומת ירקונים
מתחם ירקוניםצילום: עופר וקנין

האם ניתן להכריז סוף סוף על סיום תפקודו של מתחם המסחר הבלתי חוקי בירקונים? לאחר הליכים משפטיים רבים בנוגע להריסת הפאואר סנטר שליד פתח תקוה, שהוקם על קרקע חקלאית, החליטה ביום שלישי המועצה הארצית לתכנון ובנייה לקבל את המלצת הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים (הולקחש"פ) - שקבעה כי אין הצדקה לביטול ההכרזה החקלאית על הקרקעות במתחם. לאור זאת, יזמי המקום לא יוכלו לנסות ולהשיג אישורים בדיעבד להפעלת המקום וייאלצו להורסו.

מתחם ירקונים הוקם בתחילת העשור הקודם על קרקע חקלאית של 45 דונם, ועליה נבנה מבנה מסחרי של כ-11 אלף מ"ר. יזמיו הם הילת ישורון השקעות בע"מ, ל.א. שטרית נכסים בע"מ, ע. לוזון נכסים והשקעות בע"מ והכשרת היישוב קניונים ומרכזי מסחר בע"מ.

בדיעבד הוכח כי  חלק מההליכים התכנוניים מטעם עיריית פתח תקוה שליוו את הקמת המקום היו בלתי חוקיים, ומספר ערכאות שיפוטיות, בהן פליליות, שדנו בעתיד המקום קבעו כי אין מקום להמשיך את הפעלתו וכי יש להרוס אותו.

ביולי 2017 החליטה גם המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, הערכאה התכנונית העליונה בישראל, כי אין מקום להסב את הקרקעות שעליהם נמצא הפאואר סנטר מייעודן המקורי כקרקעות חקלאיות. היזמים, שעסקו בשנים האחרונות בעתירות כנגד צווי ההריסה וערעורים על ההחלטות השיפוטיות בעניינם, עתרו גם נגד החלטה זו, וביקשו להשמיע את עמדתם בנושא. במאי השנה הביעה המועצה הארצית את הסכמתה להשמעת עמדת היזמים, ואולם, כאמור, החליטה כי אין מקום לשנות את החלטתה המקורית.

מהמועצה נמסר כי  "בפני המועצה עמד השיקול של אי עידוד עבריינות בנייה. מדובר במבנה מסחרי, בהיקף של יותר מ-10,000 מ"ר. המבנה נבנה על בסיס היתרים שהוצאו שלא כדין. בנייתו הושלמה בניגוד לצו הפסקה מנהלי שהוצא נגדו ע"י בית המשפט והוא פועל יותר מ-15 שנה, כמרכז מסחרי רחב היקף על קרקע חקלאית מוכרזת. ביטול ההכרזה החקלאית על השטח עלולה להעביר מסר שגוי למוסדות התכנון המקומיים כמו גם לבתי המשפט, ולפיו קיימת לכאורה הצדקה לאישורו של המתחם המסחרי בשטח החקלאי, באופיו הקיים, ותוך פגיעה בשטחים הפתוחים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker