זאבי, גרדינגר, בירנהק־מרקוס ואנשי עסקים נוספים נלחמים בתוכנית המתאר החדשה של חיפה

אנשי העסקים חברים בעמותת "שינוי בחיפה", ששלחה לוועדה המחוזית חיפה מכתב ובו דרישה להפקיד מחדש את תוכנית המתאר העירונית המתוכננת לעיר - ואף איימה בצעדים משפטיים ■ הוועדה המחוזית חיפה: "הטענות במכתב מופרכות, ואין להן שום אחיזה מקצועית או משפטית"

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפה. האם תוכנית המתאר החדשה תיכנס לתוקף?צילום: צבי רוגר
אריק מירובסקי

עם תוכנית מתאר מנדטורית אחת שנשרפה ב–1946, ועוד אחת שהופקדה בשנות ה–80 ונעלמה, העיר חיפה לא מתברכת בהיסטוריה נקייה של מתן תוקף לתוכניות מתאר. עד היום, לחיפה יש תוכנית מתאר אחת, בת יותר מ–80 שנה.

בימים אלה מצפים למתן תוקף לתוכנית חדשה, אולם לפני כשבועיים שלחה עמותת אנשי עסקים בשם "שינוי בחיפה" מכתב לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, שבו דרישה לבטל את תוכנית המתאר העירונית החדשה. העמותה אף הזהירה במכתב מפני נקיטת צעדים משפטיים.

שינוי בחיפה שלחה את המכתב באמצעות עוה"ד יעל לירון־שגיא ועופר גראור. המכתב אמנם תובע מהוועדה המחוזית להפקיד את התוכנית מחדש, אך משמעות הדבר היא למעשה לבטל את אישורה, ולהחזיר את הגלגל לאחור כארבע שנים, אז הופקדה.

התוכנית הנוכחית נקראת חפ/2000. היא קודמה בעשור הקודם על ידי צוות בראשות המתכנן יצחק פרוינד. לאחר הפקדתה ב–2014, הוגשו לה יותר מ–1,200 התנגדויות, והיא נבדקה על ידי האדריכל דוד גלור. בעקבות הדו"ח שהגיש גלור בנושא, קבעה הוועדה המחוזית חיפה בספטמבר 2016 כי יש לערוך בתוכנית תיקונים שונים. ביולי 2017 נדון ערר על החלטה זאת בפני המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שלדרישת עיריית חיפה החליטה על מחיקת האפשרות ליצור תעשייה פטרו־כימית בשטח העיר. כיום, תוכנית חפ/2000 מצויה בשלבים אחרונים לקראת פרסומה הסופי למתן תוקף.

גד זאביצילום: מוטי קמחי

עמותת שינוי בחיפה כוללת אנשי עסקים, בהם גד זאבי, מוקי גרדינגר, ליאורה בירנהק־מרקוס ואחרים, והיא הוקמה לקראת הבחירות המקומיות, שייערכו בסוף אוקטובר. נגד חברי העמותה מועלות טענות שלפיהן מדובר בקבוצת בעלי אינטרס, שיש להם כוונות להשפיע בבחירות הקרובות ואולי אף להסיט את תוכנית המתאר העירונית לטובת חבריה.

חברי העמותה מעלים גם טענות לגוף התוכנית. ראשית, הנימוק הטכני — התמשכות הזמן שבין החלטת הוועדה המחוזית לבין השלמת התוכנית לכ–19 חודשים. שנית, המכתב מעלה את שאלת אורך חיי התוכנית. בעיקרון, תוכנית מתאר אמורה להסתכל קדימה 20 שנה ויותר. תוכנית המתאר החיפאית מסתכלת עד 2025, שבע שנים מהיום. ביקורת נוספת היא היעד הלא מציאותי לגבי מספר התושבים שהתוכנית צופה לעיר — 330 אלף, לעומת 270 אלף כיום. בנוסף, חיפה סובלת מהגירה שלילית ארוכת שנים.

להסתייגויות אלה יש תשובות אפשריות, אך הן מעלות שאלה עקרונית יותר: האם חפ/2000 אינה תוכנית מיושנת, שזקוקה לרענון? זאת, במיוחד על רקע התוכניות הגדולות של היישובים מסביב, והתמשכותן של הבעיות המוכרות של העיר — בהן בעיות תעסוקה, נטישת צעירים והזדקנות האוכלוסייה. אנשים שהיו מעורבים בקידום התוכנית טוענים כי כל הגורמים האלה נלקחו בחשבון על ידי מיטב אנשי המקצוע.

לגבי יתר הטענות במכתב, כתבה הוועדה המחוזית חיפה כי "הן מופרכות ואין להן כל אחיזה תכנונית או משפטית. מדובר בתוכנית בעלת מורכבות תכנונית, שכללה יותר מ–1,200 התנגדויות — ולכן הליך התכנון כלל שיתוף של גורמים רבים, דבר שמצריך חשיבה ואיזון בין אינטרסים. במסגרת שלב ההתנגדויות לתוכנית, הוועדה המחוזית קיימה דיונים רבים, בהם הקשיבה בקשר רב והכריעה בסוגיות השונות. תמוהה העובדה שהעמותה, שכלל לא הייתה מעורבת בדיונים הרבים על התוכנית, מנסה לעצור תוכנית בעלת חשיבות רבה לעיר חיפה, ועולה החשד כי טובת העיר לא זו שעומדת לנגד עיניה. בימים אלו עומדת התוכנית לקראת סיום תהליך עדכון המסמכים, והיא צפויה לקבל תוקף בקרוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker