עובדי רשות מקרקעי ישראל מאיימים לפגוע במומנטום של ירידת מחירי הדיור

עובדי הרשות מקיימים עיצומים במחאה על הרפורמה הארגונית הצפויה ■ העובדים מאיימים לפגוע בתהליך שיווק הקרקעות והם צפויים להחריף את צעדיהם החל ממחרתיים

חגי עמית
חגי עמית
שלט של רשות מקרקעי ישראל בראשון לציון
שלט של רשות מקרקעי ישראל בראשון לציוןצילום: רשות מקרקעי ישראל

מאז יום ראשון מקיימים עובדי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עיצומים, שצפויים להחריף מחרתיים. זאת, לאחר שהיום (ג') התכנסה הוועדה לביקורת המדינה, בפעם השנייה בשבוע האחרון, כדי לדון ברפורמה הארגונית ברשות, שלפי התוכנית המקורית היתה אמורה לצאת לדרך ב-6 ליוני - משמע מחר.

הרשות צפויה לסיים את הרבעון השני של 2018 עם שיא בשיווקי קרקעות, ונראה כי השוק השתחרר והמחירים במגמת ירידה. התנגדות עובדי הרשות למהלך שמנסה לבצע מנהל רמ"י, עדיאל שמרון, מאיימת לפגוע במומנטום של ירידת מחירי הדיור - והשאלטר שבידיהם הוא קריטי מתמיד.

ועד העובדים, בראשות היו"רית גיל אייזנשטיין קנה, שלח היום הודעה לכלל עובדי הארגון, בתגובה לקבלת דו"ח מקינזי שעליו מבוססת הרפורמה, ושממנה עולה כי הוא מאיים לפגוע בשיווק הקרקעות. בהודעה נמסר כי "אנו מרגישים מרומים. הדו"ח כולל שינויים מבניים אשר יש בהם כדי להוות סכנה ממשית לביטחון התעסוקתי של כל אחד מהעובדים. לכן אנו נאלצים להמשיך במתכונת של עיצומים ואף להחריף אותם". בין השאר, הורה הוועד להפסיק לקיים קבלת קהל, מענה טלפוני, פגישות, ושירות תומך שיווק, וקרא להתכנס לתהליך של הידברות.

המשבר הנוכחי הוא שיא של מגעים שמתנהלים בין שמרון לוועד העובדים כבר שנה וחצי. בנוסף, רק ביום ראשון הכריז שר החינוך נפתלי בנט כי בתוכניתו להביא לחקיקה חוק שיגביל את זכות השביתה של עובדים כנגד מהלכים של רפורמות מבניות.

בבסיס תוכנית הרפורמה של שמרון ניצבת תפישה ניהולית, שלפיה הדגש בפעילות הרשות צריך להיות על התחום העסקי - האחראי על שיווק הקרקעות. בהתאם, האחראי על התחום העסקי אמור להיות המפקח על פעילות הרשות בשטח. תחום השירותים והשמירה על הקרקע אמורים להיות כפופים למפקח העסקי. כיום הרשות מורכבת משלוש חטיבות: החטיבה העסקית, חטיבת השירות וחטיבת השמירה על הקרקע. מתוך 850 עובדים, 730 משתייכים לחטיבה העסקית. למרות זאת, גם שתי החטיבות הנוספות מחזיקות בסגל ניהולי, הכולל מנהל, מזכירה, מנהל כספים יועץ משפטי וכדומה. שמרון טוען כי המבנה הנוכחי עתיר כוח אדם ומסורבל, לאור העובדה שפעולות רבות בחטיבה העסקית מצריכות אישור של מפקח מהחטיבות האחרות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העובדים טוענים כי הרפורמה מחזירה את המצב ברשות לזה שהיה לפני הרפורמה של 2013 - שאז הורכבה הרשות משישה מחוזות, כשבכל אחד מהם היה מנהל שעסק בכל תחומי המינהל - ברמה העסקית וברמת הפיקוח על קרקעות ושירות. לטענתם, דווקא הרפורמה הקודמת איפשרה למנהל המרחב העסקי להתמקד בשיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker