כך ייבחרו 300 האנשים שיחליטו כמה שווה הדירה שלכם

משרדי האוצר והמשפטים פירסמו מכרז לאיתור 300 שמאים שייכללו ברשימת שמאי המקרקעין של הממשלה ■ צוות בין-משרדי יבחר את האנשים שמבצעים שומות לנכסים בשווי 50 מיליארד שקל בשנה, ובהם קרקעות מחיר למשתכן

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט מחיר למשתכן בגליל ים
פרויקט מחיר למשתכן בגליל יםצילום: אייל טואג

בשבוע שעבר פתח מינהל הדיור הממשלתי, בהובלת משרדי המשפטים והאוצר, מכרז לשמאים הקורא להם להיכלל ברשימת שמאי המקרקעין הנותנים שירות למשרדי הממשלה. 300 השמאים הנכללים ברשימה מבצעים מדי שנה כ-15 אלף שומות לנכסים בשווי כולל מוערך של כ-50 מיליארד שקל.

השמאים האלה קובעים למעשה את ערכי הקרקע במכרזי מחיר למשתכן וקרקעות מדינה אחרות המשווקות על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י); ועוסקים גם בהערכות שווי לנכסים ממשלתיים ובשירותי שמאות ליחידות מטה מקצועיות ומשרדים ממשלתיים. ועדת מכרזים בין-משרדית תבחן את ההצעות שיוגשו עד ה-26 ביולי.

השמאים יתמודדו על מקום ברשימה שתבטיח להם עבודה לשש שנים, עם אפשרות להארכה של עוד שנתיים. בעבור כל יחידת שומה יקבל שמאי שכר טרחה של כ-925 שקל, ושמאי שמכשיר במסגרת תפקידו שמאים מתמחים יקבל 1,053 שקל לשומה, במטרה לעודד שמאים להכשיר מתלמדים. יחידת שומה אחת מדודה לדירה, אולם בחלק מהפרויקטים מדובר בשומות מקרקעין למתחמים נרחבים בהרבה ולפיכך מספר היחידות המחושבות עולה בהתאם למורכבות וגודל השומה.

השמאי הממשלתי, אוהד עיני, מסביר כי "במכרז זה החלטנו לתעדף מבחינת ניקוד במכרז ומבחינת תשלום שכר טרחה שמאים שמאמנים מתמחים בשמאות מקרקעין. הסיבות הן הרצון להעסיק את השמאים הטובים ביותר, והתפיסה ששמאי, שהוא גם מאמן, הוא בעל פוטנציאל גבוה להיות שמאי טוב יותר.

"כמו כן, זו הזדמנות כמעט חד-פעמית להגדיל את מספר השמאים המאמנים. נוכח האופי המצומצם של קהילת שמאי המקרקעין בישראל, המונה כ-1,000 שמאים פעילים בלבד, יש מחסור במקומות להתמחות, מה שמנציח את הקושי להרחיב את שורות המקצוע".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על מקום ברשימה יוכלו להתמודד שמאים בעלי רישיון בתוקף מטעם מועצת שמאי מקרקעין, בעלי ותק וניסיון בביצוע מגוון עבודות במשך שלוש שנים לפחות. במסגרת ההליך יתקבלו הצעות משמאים יחידים בלבד ולא תתאפשר השתתפות של תאגידים ופירמות, אבל עובד בתאגיד יוכל להציע עצמו כשמאי עצמאי.

בנוסף, שמאי מכריע לא יוכל לשמש שמאי בשירות הממשלה במקביל. כמו כן, יחויב כל מתמודד להודיע על ניגוד עניינים בפועל או כזה העלול להיווצר בעקבות שירותי שמאות שיינתנו עבור אחד ממשרדי הממשלה או באזור מסוים.

המכרז הנוכחי, בשונה מקודמו, פתוח גם לשמאים שעבדו במשרדים גדולים ולא חתמו על שומות, כל עוד השמאי צירף למכרז הצהרה על ביצוע שומות אלה. כחלק מהליך המיון וכדי לבחון את מקצועיות השמאים, השמאי הממשלתי הראשי יבדוק שומות שהוגשו על ידי המועמדים במסגרת המכרז. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker