גלנט ראש בראש נגד מינהל תכנון: רוצה 18 יישובים חדשים בנגב

לאחר שהמינהל במשרד האוצר עיכב תוכנית של גלנט להקמת 5 יישובים חדשים בנגב, השר הציג היום תוכנית רחבה יותר - ותקף: "אסור לאפשר לפקידות לעצור את התפתחות המדינה" ■ מינהל התכנון: "אין לנו כוונה להיכנס לעימות תקשורתי עם השר"

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלנט במסיבת עיתונאים של משרד השיכון, במארס
שר הבינוי והשיכון, יואב גלנטצילום: עופר וקנין

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט (כולנו), הציג היום (ב') את תוכנית ההתיישבות שלו, שכוללת 18 יישובים חדשים בנגב - חלקם יישובים שהקמתם כבר החלה וחלקם יישובים חדשים לחלוטין. ההכרזה על התוכנית מגיעה לאחר שהמינהל עיכב במשך שנה וחצי תוכנית צנועה בהרבה - להקמת חמישה יישובים חדשים באזור באר שבע, אופקים וערד. המדיניות הרשמית של מינהל התכנון גורסת שיש להימנע מהקמת יישובים חדשים בסמוך ליישובים קיימים.

בדיון שהתקיים היום בוועדת הפנים של הכנסת הציג השר גלנט את תוכניתו, תחת הכותרת "חץ לדרום", ורמז כי מינהל התכנון לא פועל לקדם בנייה בנגב. "אסור לאפשר לפקידות ולביורוקרטיה לעצור את התפתחות מדינת ישראל", אמר.

במהלך הדיון מתח גם יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (ליכוד), ביקורת על מינהל התכנון: "מדוע הרשויות לא הצליחו לתת תשובה במשך שנה וחצי על החלטת הממשלה להקים בנגב חמישה יישובים חדשים? אני רואה את העבודה של משרד השיכון. יש בה אמירה מאד ברורה – תשובה ציונית לאומית - אבל מינהל התכנון ומשרד האוצר מעכבים החלטת ממשלה. מדוע טרם התקיים דיון? מתי יהיה דיון?".

התוכנית של השר גלנט כוללת בין היתר מקבץ יישובים בשם "יישובי ציר 25". המקבץ כולל הקמת ארבעה יישובים חדשים לאורך כביש 25, שמחבר בין באר שבע לבין דימונה. מדובר ביישובים כפריים, שבכל אחד מהם אמורים לקום כ-250 יחידות דיור.

כביש 25, שלאורכו צפויים לקום ארבעה יישובים חדשיםצילום: אליהו הרשקוביץ

גלנט אף הציג את תוכנית חמש הנקודות בנגב. התוכנית, שהוגשה לדיון בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע), כוללת כ-5,200 יחידות דיור בחמישה יישובים חדשים: נווה גוריון (כ-2,500 יח"ד), דיה (כ-1,500 יח"ד), שלח (כ-400 יח"ד), דניאל (כ-400 יח"ד) ואשל הנשיא (כ-400 יח"ד).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במהלך הדיון הציג השר גלנט הרחבה של היישוב הקטנטן עיר אובות בצפון הערבה, שאושר להפקדה באחרונה בהיקף של כ-250 יחידות דיור, וכן יישוב חדש בעוטף עזה בשם חנון. יישוב זה אמור לקום מזרחית לקיבוץ סעד ולכלול כ-400 בתים. תוכנית מבואות ערד שהוצגה בדיון כוללת הקמת חמישה יישובים כפריים חדשים בני 250 יחידות דיור כל אחד - ובסך הכל 1,250 יחידות דיור.

יישוב נוסף שצפוי לקום, לפי התוכנית, הוא העיר כסיף, שמתוכננת להשתרע על פני 4,750 דונם ולאכלס כ-50 אלף תושבים מהמגזר החרדי בכ-10,000 יחידות דיור. בצפון-מזרח הנגב, בין מיתר לערד, צפוי לקום היישוב חירן - על אחת משלוחות הן חירן - ולאכלס כ-2,400 משפחות (כ-10,000 תושבים).

לדברי גלנט, אזורים בדרום הארץ סובלים מ"התפשטות פלסטינית איסלאמיסטית ממרחב חברון לעבר הנגב, טרור חקלאי מחריף והולך ובנייה בלתי חוקית". הוא הוסיף כי "ההשתלטות הבלתי חוקית של הבדואים מכרסמת בריבונות הציונית בנגב. הנגב מהווה חצי משטחה של מדינת ישראל. כיום הוא נמצא בסכנה וישנו חשש ממשי להשתלטות עוינת. הבנייה הבלתי חוקית בפזורה הבדואית בנגב ובסביבת באר שבע בשנים האחרונות יצאה משליטה. אני רואה לעצמי חובה וזכות להוביל את נושא ההתיישבות היהודית בנגב. התיישבות והקמת יישובים חדשים היא נשמת אפה של הציונות".

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "עבודת מינהל התכנון, אשר מתואמת לחלוטין עם החלטות הממשלה, רואה חשיבות רבה לפתרון לסוגיית הפזורה הבדואית, יחד עם חיזוק ערי הדרום, ונעשית פעילות רבה בנושאים אלו. אין לנו כוונה להיכנס לעימות תקשורתי עם השר בנושא זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker