איפה הקרן להתחדשות עירונית? מאות מיליוני שקלים ממתינים

בקרוב צפויות להיחתם התקנות להקמת הקרן, שצברה סכומים משמעותיים על הנייר ■ שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "יש מאות מיליונים שיאפשרו לנו להשקיע במהלכי ההתחדשות העירונית"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון ושר השיכון יואב גלנט. "מחיר למשתכן זה פתרון בעייתי"
שר האוצר, משה כחלון (מימין), ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנטצילום: עופר וקנין

תקנות חדשות שמונחות על שולחנו של שר האוצר, משה כחלון, אמורות לאפשר בקרוב את הקמתה של הקרן להתחדשות עירונית. הקרן להתחדשות עירונית היא מנגנון הקבוע בחוק רשות מקרקעי ישראל – ואמור לנקז אליו סכומים משמעותיים לטובת פעילותה של הרשות להתחדשות עירונית.

היקף הכספים הנוכחי בקרן מוערך, נכון להיום, במאות מיליוני שקלים, ומקורו בפערים שבין יעדי השיווק שהוצבו לרשות מקרקעי ישראל לבין שיווקי הקרקעות בפועל. בהחלטת הממשלה מ-2014, בה הוסכם על הקמתה של הרשות להתחדשות עירונית, נכתב בין השאר כי הרשות תנהל את הקרן, אולם עד היום התקנות שמאפשרות את הקמתה טרם נחתמו.   

מי שהתייחס לנושא בימים האחרונים הוא שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, שנכח באירוע להקמתה של מנהלת התחדשות עירונית שהוקמה בבת ים. "נכון להיום ישנם מאות מיליוני שקלים שרשות מקרקעי ישראל לא ניצלה, ואנו ממתינים לחתימתו של שר האוצר על התקנות שיאפשרו שימוש בכסף הזה לטובת התחדשות עירונית. מדובר בקרן להתחדשות עירונית, וזה יקרה בקרוב. נוכל להשקיע במהלכים החשובים שאנו מקדמים בתחום הזה", אמר.

ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, באפריל
ראש עיריית בת ים, יוסי בכר. "העיר היקרה שלנו זקוקה להתחדשות"צילום: עופר וקנין

ברשות להתחדשות עירונית אישרו כי הקמתה של הקרן מתקדמת בימים אלה והסבירו כי בכל שנה אמורה הממשלה להעביר כספים, שמקורם בפער שבין יעדי שיווק הקרקעות (הן עבור תוכנית מחיר למשתכן והן עבור דיור להשכרה) ובין שיווק הקרקעות בפועל. הקרן החדשה אמורה להכיל את הכסף שנצבר בין השנים 2018-2016 וכאמור, על פי ההערכות, מדובר בסכומים המוערכים במאות מיליוני שקלים. על פי החוק, מי שמופקד על התקנות, סדרי העבודה והנהלת הקרן הוא שר האוצר.

באירוע הקמתה של המנהלת בבית ים בימים האחרונים ציין גלנט כי "בשנתה המאה יתגוררו בישראל כ-15 מיליון תושבים. זה מחייב אותנו לתכנון נכון. בטוקיו למשל מתגוררים 30 מיליון בני אדם, אבל יותר קל לנוע בה בהשוואה לתל אביב. כיום התחדשות עירונית היא המהלך המרכזי שאנו צריכים להשקיע בו, כי מרכזי הערים שלנו הם המקום המוזנח ביותר - אך גם המקום שבו ישנה כדאיות כלכלית גבוהה לביצוע פרויקטים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גלנט סיפר כי אחד המהלכים שבכוונת המדינה להתמקד בהם בעתיד הקרוב הוא הקצאת קרקע משלימה לפרויקטי התחדשות עירונית, וכי בקרוב תובא חקיקה בנושא. "בחודשים הקרובים הממשלה, באמצעות הרשות להתחדשות עירונית, תוכל לבצע עסקות", אמר, "למשל, בקריית שמונה או בדימונה, שבהן יש מקומות שחייבים התחדשות עירונית אבל אין סיכוי לבצע פרויקטים בגלל כדאיות כלכלית. עבור מקומות האלה, אנחנו ניתן קרקע משלימה. בניין אחד ברחובות יכול לאזן שכונה שלמה בפריפריה".

ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, אמר כי "בת ים כבר בת 92. העיר היקרה שלנו, שנבנתה לפני שנים רבות, זקוקה להתחדשות ועוברת התחדשות. אנחנו ניצבים כיום ברשימת הערים המובילות בנושא כי אנחנו מאמינים גדולים בחשיבות המהלך ורואים בו שליחות".

המנהלת החדשה, גוף משותף של עיריית בת ים והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מתעתד לסייע לתושבי בת ים לקדם תוכניות להתחדשות עירונית, בין השאר באמצעות קבלת מידע משפטי, ייעוץ בבחירת יזם, התארגנות לפרויקט וזכויות דיירים.

מי שעוד נכח באירוע הוא חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, שחשף כי גורי נדלר, סגן מהנדס העיר בת ים, מונה לאחרונה לתפקיד ראש אגף תכנון ברשות להתחדשות עירונית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker