תוואי הרכבת הקלה בבירה: הגורמים המקצועיים תמכו - הוועדה דחתה את ההכרעה

למרות תמימות דעים בקרב גורמי המקצוע על כך שהרכבת הקלה צריכה לעבור ברחוב עמק רפאים - חלופה שמקובלת גם על מהנדס העירייה - נציג משרד התחבורה ביקש בדיון סגור להימנע בשלב זה מהחלטה, ובקשתו התקבלה

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית אחת החלופות לקו הכחול בעמק רפאים
מירב מורן

הוועדה המחוזית בירושלים התכנסה היום (א') לדיון על הקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים, בניסיון להכריע בנוגע לתוואי הרכבת בקטע שעובר בשכונת המושבה הגרמנית בעיר. במהלך הדיון הציגו הגורמים המקצועיים את החלופות השונות, ואף דירגו אותן על פי פרמטרים שנוגעים לתרומתם לעיר, אך לבסוף התקיים דיון סגור שבו ביקש נציג משרד התחבורה להימנע מקבלת החלטה - והוועדה המחוזית נכנעה לדרישתו.

בין הגורמים המקצועיים היתה תמימות דעים לכך שהחלופה הטובה ביותר היא זו שבה תוואי הרכבת עובר ברחוב עמק רפאים. מהנדס העיר, שלמה אשכול, ציין כי כל דחייה בפרויקט מעכבת את פיתוח העיר וכי מעבר הרכבת בעמק רפאים הוא הזדמנות גדולה להשבחת המסחר ולשיפור חיי הרחוב.

הקו הכחול של הרכבת הקלה מתוכנן לנסוע מדרום-מזרח העיר (שכונת גילה) לצפון-מערב (הר חוצבים ושכונת רמות). שלוחה של הקו אמורה לעבור בעמק רפאים - השדרה המרכזית שחוצה לאורכה את שכונת המושבה הגרמנית הוותיקה. במקור תוכננה שלוחה זו כקו רכבת עילי שייתן העדפה להולכי רגל ויזין מסחר מקומי - בדומה לקטע הרכבת הקלה ברחוב יפו בעיר.

התוואי הזה יגביל את התנועה של מכוניות פרטיות בחלקים מסוימים במושבה הגרמנית, ועם היוודע התכנון התארגנה קבוצת תושבים ופתחה בקמפיין נגד מעבר הרכבת ברחוב עמק רפאים. אליהם הצטרפו חלק מבעלי העסקים באזור, שחוששים מפגיעה כלכלית בזמן העבודות. חלק מאותם בעלי עסקים מקורבים לגורמים חזקים בעירייה. עם זאת, בעלי עסקים אחרים סבורים כי התוואי המקורי של הקו יסייע לפיתוח האזור והם תומכים בו.

לצד התוכנית המקורית, במהלך הדיון היום הוצגו גם יתר החלופות, כולל חלופה שמעבירה את קו הרכבת מזרחה - לאורך תוואי מסילת הרכבת הקדום לירושלים. החלופה הזו זולה ב-70 מיליון שקל מהתוכנית המקורית (כ-20% מכלל העלות המוערכת של הפרויקט באזור זה), אך היא לא תשרת את אותם צרכים. רמת הנגישות והשימושיות של התוואי תהיה נמוכה יותר, מכיוון שהרכבת תעבור בסביבה שאין בה מסחר ושהמגורים בה דלילים. החלופה הזו אף תכזור כליה על פארק המסילה, שנבנה לאורך אותו תוואי.

איתמר שחר - עו"ד, מתכנן עירוני ותושב האזור - אמר לאחר הדיון כי תושבי העיר, ובהם גם רבים מתושבי השכונה, מצטערים על דחיית ההכרעה בנושא, שמשמעותה דחייה נוספת במהלך תשתית אסטרטגי וחיוני לעיר. "הדחייה מגיעה על רקע לחצים עצומים מצד קבוצת מתנגדים, המשופעת בכסף וקשרים, ומצד שר התחבורה, שיכול היה לגבש עמדתו כבר מזמן", אמר. "הציבור הירושלמי כבר אמר את דברו - נגד פגיעה בפארק המסילה ובעד חלופת עמק רפאים. גם צוות התכנון המליץ על כך חד-משמעית בפני הוועדה. אנחנו מצפים מהוועדה לקבל החלטה בהקדם וללא דחיות נוספות".

הרכבת הקלה ברחוב יפו בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, נפגש בשנה האחרונה פעמיים עם בעלי עסקים המתנגדים לתוואי כדי לשמוע את עמדתם. ואולם עד כה, חרף בקשות חוזרות מצד נציגי התומכים בתוכנית הרכבת בעמק רפאים, עוד לא הזדמן השר לפגישה עמם. 

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים קיימה היום דיון מעמיק בו נבחנו החלופות לקו הכחול לרכבת הקלה. לבקשת נציג שר התחבורה הוועדה תשוב ותדון בנושא בדיון פנימי, לאחר קבלת עמדת משרד התחבורה ב-18.6".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker