רפורמה ברשות מקרקעי ישראל עשויה להחזיר אותה חמש שנים לאחור

מנכ"ל הרשות, עדיאל שמרון, הוציא חוזר המחזיר את חלוקת הסמכויות ברשות על בסיס מרחבים גיאוגרפיים - כפי שהיה עד 2013 ■ העובדים וראשי החטיבות מתנגדים בתקיפות למהלך, שמנומק בהתייעלות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט של רשות מקרקעי ישראל בראשון לציון
שלט של רשות מקרקעי ישראל בראשון לציוןצילום: רשות מקרקעי ישראל

חוזר שהוציא לפני כשבוע מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, הביא לשיאה את הסערה שמתחוללת ברשות בשבועות האחרונים. הסערה מעיבה על תפקוד הרשות והעובדים בתקופה שבה שיווק הקרקעות שלה הוא חיוני מתמיד ליישום התוכנית להורדת מחירי הדיור, שמוביל שר האוצר משה כחלון.

החוזר, שנחשף בדיוני הוועדה לביקורת המדינה ביום שני, נועד להגדיר את המרחבים הגיאוגרפיים שאליהם מחולקת הרשות כמרחבים אופרטיביים — כלומר, מרחבים שלעומד בראשם אחריות ניהולית מלאה על פעילותם.

הסמכויות ברשות מקרקעי ישראל נחלקות בהתאם לסוג הפעילות בשלוש חטיבות: עסקית, שמירה על הקרקע וחטיבת השירות. מתחת למנהל החטיבה העסקית, למשל, נמצאים מנהל מרחב עסקי צפון, מנהל מרחב עסקי מרכז. תחת מנהל חטיבת השירות נמצאים מנהל מרחב שירות צפון, מנהל מרחב שירות מרכז וכן הלאה. החוזר החדש קובע כי מנהל מרחב עסקי צפון, למשל, יהיה אחראי גם על פעילות השמירה והשירות — בעוד חטיבות הרשות יהיו גופי מטה המנחים אותו מקצועית.

בבסיס החוזר — שגובש בעקבות דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי — כוונת שמרון לייעל ולהפחית ביורוקרטיה במרחבים השונים. אלא שמי שמכיר את ההיסטוריה של רשות מקרקעי ישראל, מבין כי המהלך מחזיר את הרשות לאחור, למצב שבו היתה לפני הרפורמה הגדולה שהונהגה בה ב–2013. אז הורכבה הרשות — שעדיין נקראה בשמה הקודם, מינהל מקרקעי ישראל — ממטה ושישה מרחבים גיאוגרפיים. הרפורמה ההיא גרסה כי ההתייעלות תנבע דווקא מהפיכתה לגוף המתבסס על שלוש חטיבות מקצועיות, שכל אחת מהן חולשת על כלל המרחבים הגיאוגרפיים בתחומה.

הרפורמה הקודמת התבססה על דיונים שנמשכו יותר משנה בכנסת. הרפורמה הנוכחית מתבססת על החלטת ממשלה שהתקבלה בפברואר, שבה הוסמך שמרון לבצע שינויים ארגוניים, ועל חוזר מנכ"ל של עמוד וחצי שנשלח לפני שבוע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"למה צריך לשנות מבנה שמצליח?"

המהלך של שמרון נתקל בהתנגדות של ראשי החטיבות, שיאבדו מכוחם, ושל אנשי הוועד שחוששים כי המהלך יפגע בהם.

"בוקר אחד הודיע מנהל הרשות בחוזר שיש שינוי מבני", אמרה אתמול יו"ר ועד העובדים ברשות מקרקעי ישראל, גיל אייזנשטיין קנה. "כשביקשנו לראות את דו"ח מקינזי, אמרו לנו שאנחנו לא יכולים לראותו".

עוד אמרה אייזנשטיין קנה כי "לפני הרפורמה היו שישה מחוזות, ולכל מחוז היה מנהל שעסק בכל — כולל פיקוח על קרקעות ושירות. הרפורמה איפשרה למנהל המרחב העסקי להתמקד בשיווק — ולא לעסוק בשמירה ושירות למוכר. זה הוכיח עצמו. עכשיו, בטענה של 'התאמות ארגוניות', מחזירים את הרשות לאחור.

"למה לשנות מבנה שמצליח? הרי ההפרדה שבוצעה ב–2013 נועדה בין השאר להפריד בין פעילויות אכיפה, שמירה על הקרקע ושיווק", היא הדגישה.

יו"ר ועדת ביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בדיון שקיימה הוועדה בנושא שלשום כי "לא ייתכן שהחלטות דרמטיות ושינויים מהותיים הנוגעים לגורלה של הקרקע יופיעו בחוזר מנכ"ל סתמי, על סמך החלטת ממשלה בדבר אפשרות ל'התאמות מבניות' — כשהחלטת הממשלה כולה שואבת לגיטימיות רק מדו"ח של החברה העסקית החיצונית מקינזי.

"בקצב הזה, אולי לא צריך ממשלה וכנסת — מקינזי תנהיג את המדינה. הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל עברה בכנסת תוך דיונים מעמיקים, מחלוקות שצפו ועלו ושיתוף אנשי מקצוע רבים. היא עברה בכנסת, בממשלה, ותחת כל יד אפשרית. כאן, אנחנו שומעים על מיני־רפורמה נוספת שעוברת במחשכים — בלי לשתף איש ובלי שנדע את השלכותיה".

אסף זנזורי, רכז תכנון בחברה להגנת הטבע, אמר בדיון כי "דו"ח מבקר המדינה מתריע על מיליון דונם של קרקע שחשופה לפגיעות בשטחים פתוחים, ואיני יודע, למשל, כיצד התוכנית החדשה תשפיע על חוות בודדים. קשה לי לקבל תשובות מרשות מקרקעי ישראל על שאלות ששלחתי לפני חצי שנה. האם משהו ברפורמה של חוזר המנכ"ל משפרת משמעותית את השמירה על אדמות מדינה?"

מרשות מקרקעי ישראל נמסר אתמול כי "הניסיון המצטבר, שנרכש באופן מעשי מאז יישום הרפורמה לפני חמש שנים, ובמסגרת בדיקה שנערכה ברשות בדבר מימושה, עלה באופן טבעי הצורך בביצוע התאמות ותיקונים קלים לשינוי הארגוני המהותי שבוצע. במסגרת זו אף הוזמן דו"ח ממקינזי, חברה חיצונית מומחית ובלתי־תלויה, שהצביע על השינויים וההתאמות הנדרשים. אלה הובאו לאישור הממשלה וזכו לאישורה.

"כל זאת במטרה לטייב ולייעל את עבודת רשות מקרקעי ישראל, לשפר את השירות לאזרחים, את השמירה על מקרקעי ישראל ואת הגדלת היצע יחידות הדיור ולקדם את מטרות הרשות. ההתאמות המדוברות אינן פוגעות במעמד העובדים ובשכרם. אנחנו מנהלים עמם שיח שוטף ורציף, לרבות פגישה שהתקיימה שלשום. עם זאת, מדובר בפעולות שהן בסמכות הנהלת הרשות במסגרת אחריותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker