עסקה נדירה בחיפה: מה מחפשים הבהאים במגרש של אלקטרו מתכת?

נציגי הדת הבהאית, שמחזיקים במאות נכסים בחיפה, רוכשים ב-9 מיליון שקל מגרש באזור התעשייה חוף שמן בעיר, בשטח של 2,000 מ"ר, שבו שני מבנים תעשייתיים

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הגנים הבהאים בחיפה
הגנים הבהאים בחיפהצילום: תומר נויברג / ג'ינ�

כחודשיים לאחר שבית המשפט המחוזי בחיפה מינה כונס נכסים למפעל אלקטרו מתכת הנדסת חשמל, הושלמה בימים האחרונים עסקה נדירה למדי לרכישת המגרש. הרוכשים הם נציגי הדת הבהאית, באמצעות עמותת הכנס הלאומי רוחני של הבהאים של קנדה — סניף ישראל, שגברו בהליך ההתמחרות על הצעה נוספת והסכימו לשלם 9 מיליון שקל — סכום גבוה בכ-1.5 מיליון שקל מהערכת השמאי שניתנה לנכס, עבור מגרש הממוקם באזור התעשייה חוף שמן בחיפה.

במסגרת העסקה יוצאת הדופן, רכש נציג הבהאים, ראמין רוחני, באמצעות עו"ד גידי שרויאר, את הנכס התעשייתי של המפעל, לאחר שהצעתם המקורית היתה כ–5 מיליון שקל בלבד. לאחר שנותרו שני מתמודדים על רכישת הנכס, הסכימו נציגי הבהאים לשפר את הצעתם והסכום ההתחלתי בהליך ההתמחרות נקבע על 7 מיליון שקל. המתמודדת הנוספת על רכישת המגרש היתה חברת שי מגן אחזקות, שביקשה לרכוש את הנכס ואת הציוד הקיים בו. עם זאת, כאמור, הצעתו של נציג הבהאים גברה לאחר שהסכים לשלם 9 מיליון שקל עבור הנכס.

הנכס שרכשו הבהאים בחיפה כולל מגרש ששטחו כ–2,000 מ"ר באזור התעשייה חוף שמן, ובו שני מבנים: מבנה תעשייה בן שלוש קומות בחלק במזרחי, ומבנה מלאכה חד קומתי בחלקו המערבי. מבנים אלה כוללים את אולם התעשייה של המפעל, וכן חללי משרדים ושטחי אחסנה, ששימשו עד לאחרונה את מפעל אלקטרו מתכת לייצור לוחות חשמל ולייבוא ושיווק ציוד ואביזרי חשמל.

מבדיקת TheMarker עולה כי הרכישה יוצאת הדופן של הנכס תשמש את נציגי הקהילה ככל הנראה כבית מלאכה. בקהילה הבהאית אישרו את הפרטים ומסרו כי "המבנה שנרכש ישמש מסגרייה לחידוש ושיפוץ השערים של הגנים הבהאים".

העסקה בחיפה מגיעה לאחר שלפני כחודשיים מינה בית המשפט המחוזי בחיפה את עו"ד עופר שפירא לכונס נכסים לאלקטרו מתכת, לאחר שהחברה, המוחזקת בידי מיכאל ג'ינו וחברת די.בי מיזוגים ורכישות, נקלעה לקשיים והגיעה למצב של חדלות פירעון. מהבקשה למינויו של עו"ד שפירא לכונס הנכסים עלה כי לחברה חוב של כ–9 מיליון שקל לבנק הבינלאומי הראשון, וכי בין בעלי המניות התגלע סכסוך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במסמכים שהגיש שפירא לבית המשפט המחוזי לאישור העסקה נכתב בין השאר כי "פעילות הכינוס והליכי המכר הניבו תמורה בגין המקרקעין שהיא כ-1.5 מיליון שקל יותר מהערכת השמאי. מדובר בהצעה טובה ביותר, גם אם לא היתה מוגשת במסגרת הליך מכר של חברה בכינוס נכסים, לא כל שכן כאשר אכן מדובר בנכס שנמכר במסגרת זו, ובמימוש מהיר ביותר. יובהר כי ההצעה הינה בגין נכס המקרקעין של החברה בלבד, כאשר כל יתר ציוד החברה לא נכלל בעסקה, וייוותר בידי כונס הנכסים לצורך מכירתו".

לבהאים מאות נכסים בחיפה

נכון להיום מונה קהילת הבהאים בחיפה כ-600 חברים, מרביתם במעמד ארעי, המגיעים לתקופות קצרות לישראל ועוזבים בתום שנה או כמה חודשים למדינות מוצאם. הדת הבהאית מצווה על מאמיניה לתרום כפי יכולתם למוסדות הקהילה ועל פי אמונתם, וחל בה איסור על קבלת כספים ממקורות שאינם בני הדת הבהאית.

חיפה משמשת מתחילת המאה ה-20 כמרכז העולמי של האמונה הבהאית וכמוקד עלייה לרגל עבור מאמיני הדת מכל העולם. בסוף שנות ה-90 הושלם פרויקט הגנים התלויים במורדותיו הצפוניים של הכרמל, שחולקו ל-19 טראסות - המספר הקדוש עבור הבהאים.

מוסדות הקהילה מחזיקים כיום כמה מאות דירות ברחבי חיפה, שבהן מתגוררים חברי הדת המגיעים לישראל. כך, למשל, ברחוב הלל בחיפה, הצמוד למתחם הגנים הבהאיים, מחזיקה הקהילה בנכסים רבים,  וכך גם באזור רחוב אלנבי ורחוב המגינים בעיר.

לצד הדירות בחיפה, מחזיקה הקהילה כמה נכסים נוספים בעכו, הנחשבים קדושים ומקושרים לפעילותו של מייסד הדת הבהאית, בהא־אללה. מקדש הבאב בעל כיפת הזהב בעיר חיפה הוכרז לפני כעשור כאחד מאתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו. מתחם נוסף בבעלות הדת הוא גני בהאג'י שמצפון לעכו, המקיפים את האחוזה ההיסטורית שבה התגורר בהא־אללה.

המגרש ברחוב אופיר, חיפהצילום: רמי שלוש

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker