5,000 דירות חדשות במרכז ת"א - אחרי עשור של המתנה

התוכנית מתמרצת מיזמי הריסה ובנייה מחדש עד גובה של שמונה קומות ■ מתוקף הזכויות שמקנה התוכנית, הרשויות יוכלו לגבות היטלי השבחה של עד מאות אלפי שקלים לדירה

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי

אחרי יותר מעשור, תוכנית רובע 4 בתל אביב קיבלה היום (חמישי) את אישור הוועדה המקומית, והועברה לאישורה הסופי של הוועדה המחוזית שצפויה לחתום על כניסתה לתוקף בשבוע הבא. התוכנית תאפשר להגדיל את זכויות הבנייה בעוד אלפי יחידות דיור במרכז תל אביב. כמו כן, תתאפשר גבייה של היטלי השבחה מתוקף הזכויות שמקנה התוכנית, בסכום שיכול להגיע למאות אלפי שקלים לדירה. שטחי תוכנית רובע 4 תחומים בין רחוב אבן גבירול במערב, נתיבי איילון במזרח, נחל הירקון בצפון ושדרות שאול המלך מדרום.

"זו בשורה לתושבי תל אביב", כתב סגן וממלא מקום ראש עיריית תל אביב דורון ספיר, שהוא גם יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה בעיר, בעמוד הפייסבוק שלו הבוקר. "זו תוכנית הכוללת בתוכה את תמ"א 38 והופכות את הזכויות הנובעות ממנה למוקנות. התוכנית מתמרצת הריסה ובנייה מחדש עד גובה של שמונה קומות. לתוכנית יש פוטנציאל לתוספת של כ-5000 יחידות דיור לעיר".

עתה, צופים בעיריית תל אביב כי יהיה מבול של בקשות להיתרי בנייה, לאחר שנים של המתנה לאישור התוכנית. בטווח הארוך צפוי לגדול היצע הדירות ברובע, וכן לעורר מחלוקות רבות על גובה ההיטלים. תוכנית רובע 3, שאושרה בתחילת השנה, השיתה על דירות בנות 3 ו-4 חדרים בשטח של 75-65 מ"ר היטלי השבחה שהגיעו ל-600 אלף שקל, ולכן צפויות מחלוקות וערעורים על גובה ההיטלים.

לדברי שמאי המקרקעין דני טרשנסקי ממשרד קמיל-טרשנסקי-רפאל, "ההערכות הן כי גם ברובע 4, כמו ברובע 3, שיעורי ההשבחה יהיו גבוהים ביותר מכוחה של התוכנית להתחדשות עירונית ויגיעו בפועל להיטלי השבחה של מאות אלפי שקלים לכל יחידת דיור נמכרת, בגין הזכויות הנובעות מהתכנית. אני בהחלט קורא לבעלי הנכסים לא לקבל דרישות אלה כגזירה שאינה ניתנת לערעור או לבחינה מחודשת".

גם שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין אומרת כי "בעלי נכסים צריכים להיות מאוד ערניים לנושא של היטל השבחה ולבדוק את המשמעויות לפני ביצוע עסקה ואת גובה ההיטל. על בעלי הנכסים באזור העומדים בפני ביצוע עסקה, אם מכירה ואם תמ"א 38, לבחון היטב את צעדיהם על מנת שלא ימצאו את עצמם לפתע עם דרישת חוב גבוהה שלא לקחו בחשבון"

תוכנית רובע 4 היא חלק מתוכנית הרובעים שקידמה עיריית תל אביב, במטרה ליצור מתווה תכנוני לאזורים שונים בעיר, כך שתתאפשר התחדשות עירונית בשכונות השונות, וייקבעו אפיקי הפיתוח של חלקי העיר השונים. תוכניות לרובעים 3 ו-4 עוררו הרבה התנגדויות בקרב התושבים כאשר הופקדו, ונערכו בהם שינויים והתאמות בעקבות הוראות הוועדה המחוזית. תוכנית רובע 3 אושרה בתחילת 2018, ואילו תוכנית לרובע 4 התעכבה בשל עתירה משפטית וריבוי התנגדויות כנגד המתווה שהציגה ועדת התכנון והבנייה.

במסגרת העתירה שהגישה אז לשכת המסחר ויזמי התמ"א 38, תוכניות הרבעים שהופקדה באוקטובר 2012 הכניסה את אחד האזורים הפעילים ביותר בשוק הנדל"ן בעיר לחוסר ודאות מתמשך. עתה מקווים שהיא תביא לוודאות לגבי קידום פרויקטים ומימוש זכויות באזור.

מעיריית תל אביב נמסר כי "התוכנית תפורסם למתן תוקף בימים הקרובים".

ממנהל התכנון נמסר כי "הוועדה המקומית אישרה את מסמכי התוכנית אולם יו"ר הוועדה המחוזית דניאלה פוסק טרם אישרה מתן תוקף לתוכנית, שאמורה להיחתם בשבוע הבא". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker