מחיר למשתכן: באוצר מוותרים על דירות הקבלנים מהשוק החופשי

בהגרלה האחרונה של מחיר למשתכן שהתקיימה במארס שולבו כ-600 דירות שהיו בשלבי בנייה מתקדמים בשוק החופשי ■ במטה הדיור הבינו שההנחה המוצעת במסלול הזה לא משתלמת

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניית דירות מחיר למשתכן באופקיםצילום: אליהו הרשקוביץ
גילי מלניצקי

בתכנית מחיר למשתכן בוחנים מחדש את שילוב דירות הקבלנים מהשוק החופשי שכבר היו בהליכי בנייה או תכנון מתקדמים, והסכימו להעניק לרוכשים הנחה של עד 200 אלף שקל על דירות. הסיבות: הקבלנים מציעים הנחה קטנה ביחס לאחרים בתוכנית, והליך האיתור והאישור של הדירות מסורבל.

בהגרלה הרביעית של מחיר למשתכן, שהתקיימה במארס, שולבו כ-600 דירות בשלבי בנייה מתקדמים מהשוק החופשי בתוך 6,700 דירות שהוגרלו, לאחר שרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומשרד הבינוי והשיכון פירסמו בחודש נובמבר, קול קורא לקבלנים שבבעלותם דירות בשלבי בינוי מתקדמים, שעדיין לא הצליחו להימכר בשוק החופשי.

היזמים נדרשו להתחייב למכור דירות בהנחה של 200 אלף שקל לפחות ממחיר השוק שלהן. את מרבית ההנחה מימנה הממשלה בעצמה באמצעות מענק של עד 137 אלף שקל על כל דירה. כך יצא שבסך הכל מימן היזם כ-60 אלף שקל לכל דירה, ובתמורה לכך, המדינה משווקת עבורו את הדירות לזכאי מבצע מחיר למשתכן.

במטה הדיור הבינו כנראה שהדיל לא ממש משתלם: הדירות יושבות גם ככה זמן ארוך אצל הקבלנים, ובמקום שהם יתחרו בשוק החופשי ויורידו את מחירי הדירה ששיפיעו על שוק הדיור כולו - המדינה מסבסדת עבור היזמים הנחה, ואף מסייעת להם בשיווק ופרסום.

קברניטי התוכנית אמנם טוענים כי לשילוב הדירות המוכנות של הקבלנים בתכנית מחיר למשתכן יש ערך גדול ביצירת דירות זמינות שהזוכים לא צריכים לחכות להם שלוש-ארבע שנים, וכן בהרחבת הפעילות של התוכנית בערים שאין בהן עתודות קרקעות זמינות של במדינה, כמו בחולון ובת ים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם, בערים כמו עפולה, שבה שווקו שליש מהדירות במסגרת הקול הקורא, אין צורך בהנחה הקטנה יחסית שמציעים היזמים, משום שבמקום מוצעות הנחות גדולות יותר והביקושים כבר מיצו את עצמם, בשל הפעילות הגדולה של מחיר למשתכן בעיר.

כמו כן, תהליך איתור הדירות, בחינת ההצעות ובחינת המפרטים של הדירות מעמיסים עבודה רבה לאנשי קבינט הדיור - במיוחד ביחס לתמורה הניתנת לזכאים. בעת בחינת המפרטים עולים לעתים פערים רבים בין היהצע הסטנדרטי בתוכנית לבין ההיצע הקיים בשוק החופשי. כמו כן, חוסר ודאות לגבי התמורות בפרויקטים קיימים של התחדשות עירונית עלול לסכן את זכאי התוכנית, ובמטה הדיור מבקשים למזער את חוסר הוודאות של הרוכשים, שגם ככה קיימת בתכנית מחיר למשתכן.

מקורות במשרדי האוצר והבינוי והשיכון מוסרים כי הנושא אכן נבחן וצפוי להיערך שינוי במתכונת הקול הקורא. בשלב זה נראה כי נבחנת גם אפשרות לשלב את פרויקטים מקבלנים בשלבים מתקדמים רק בערים שבהן אין לרמ"י עתודות קרקע לשווק שעליה מכרזי מחיר למשתכן, ומטה הדיור יגדיר לעצמו ערים מסוימות כיעדים מועדפים, שבהם הוא מבקש להשתלב ולהשפיע על מחירי השוק המקומי, אבל הקול הקורא במתכונתו הקיימת צפוי לעבור שינויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker