מחיר למשתכן הקפיץ לשיא את הרכישות של הזוגות הצעירים

עלייה נרשמה גם ברכישת דירות בקרב משפרי הדיור - ואילו המשקיעים הורידו את רמת הרכישות שלהם לשפל של 15 שנים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוד השרון
הוד השרון. גידול חריג במכירות המשקיעים צילום: עופר וקנין

רכישת הדירות מצד הזוגות הצעירים זינקה לרמה הגבוהה ביותר בשנים האחרונות, לא מעט בגלל ריבוי העסקות של מחיר למשתכן שבוצעו ברבעון זה. כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי באוצר של חודש מארס בענף המגורים. לעומתם, מספר הרכישות שביצעו משקיעים ברבעון זה הגיע לרמה הנמוכה ביותר ב-15 השנים האחרונות, והירידה במלאי הדירות להשכרה, שהחלה באפריל 2016, חצתה לראשונה את רף העשרת אלפים דירות.

בסך הכל נרכשו ברבעון הראשון של 2018 26,800 דירות, עלייה של כ-13% לעומת שני הרבעונים שקדמו לו, והרמה הגבוהה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2017. הגידול נובע במידה רבה מ-2,500 דירות שנרכשו על ידי זוגות צעירים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, ואולם אלה העלו את הרכישות שלהם גם במסגרת השוק החופשי. הזוגות הצעירים רכשו כ-13,800 דירות, מתוכן 18% במסגרת מחיר למשתכן.

מדובר בכמות הרבעונית הגדולה ביותר של רכישות מצד מגזר זה מאז 2012 - ויתכן מאוד שנתון זה גרם לכך שגם משפרי הדיור העלו את מספר הרכישות שלהם לכ-9,100 דירות, הכמות הגדולה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2017. עם זאת, בסך הכל רמת הרכישות של המשפרים נמוכה בכ-10% לעומת 2016. באוצר מצביעים על נקודה חשובה אחרת - פתיחת חלק ממבצעי מחיר למשתכן גם למשפרי דיור, למשל בראש העין, שהעלתה את רכישת הדירות בעיר גם מצד אוכלוסיה זו.

רכישת דירות: זוגות צעירים, משפרי דיור, משקיעים

שני מגזרים עיקריים נפגעים מהתנהגות השוק, או יותר נכון מההתנהלות הממשלתית שקשורה לענף הדיור, והם המשקיעים והקבלנים. המשקיעים רכשו ברבעון הראשון של השנה שפל של כ-3,800 רכישות – שמאז 2003 לא היה כמוהו. בסך הכל, משקל הרכישות שלהם מכלל העסקות ברבעון האחרון מגיע לכ-14%. מצד שני, מכירת הדירות שלהם עולה על הרכישות, מה שגורם מאז אפריל 2016 להקטנה עקבית במלאי הדירות להשכרה.

במארס השנה, נחצה לראשונה רף העשרת אלפים דירות, כשהמלאי צומצם ב-10,400 דירות. עם זאת, חשוב להדגיש, כי הקטנת המלאי טרם באה לידי ביטוי בעליות משמעותיות במדד מחירי השכירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מה שמצביע ככל הנראה על מכירת דירות במקומות שבהם שוק הדירות להשכרה נמצא ברוויה והמשקיעים לא רואים אפשרות להגדיל את התשואות שלהם מהדירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בסקירה מצביע הכלכלן הראשי על גידול חריג שנרשם במארס במכירות המשקיעים בהוד השרון, רעננה ונתניה. מדובר בממצא מעניין, שכן חלק משמעותי מהדירות הללו נמכרו למשפרי דיור, מה שמעיד על כך שהדירות הללו היו יקרות יותר מהדירות הרגילות שמשקיעים מוכרים בתקופה האחרונה.

המגזר שנפגע במידה רבה ביותר מהתנהגות השוק הוא הקבלנים, שממשיכים לרדת במספר העסקות שהם ביצעו, כשהאזורים הבולטים ביותר בירידה במכירות הם אזורי הפריפריה. הנתון הזה נובע, ככל הנראה, ממבצעי מחיר למשתכן ביישובים פריפריאליים שונים, שמיטיבים עם מחוסרי הדיור - אבל גורמים לקיפאון מסוים אצל משפרי הדיור והמשקיעים.

ממצא מעניין מגיע מאזור השפלה, שכולל את הערים רחובות, נס ציונה, ראשון לציון ומודיעין. שם נרשם בחודשים פברואר ומארס גידול ברכישות הזוגות הצעירים לאחר תקופה ארוכה של ירידות, במקביל לירידה במחירי העסקאות, ממחירים ממוצעים של 1.65 מיליון שקל לדירה חדשה, לפחות מ-1.3 מיליון שקל. אם כוללים את הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן", מצא הכלכלן הראשי כי מחירי דירות יד שניה אף גבוהים במעט מאלו של הדירות החדשות, ולאור כל זה מעריכים במשרד הכלכלן הראשי, כי יש בכך כדי לרמז על הקושי לבצע עסקאות במחירים גבוהים יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker