אושר בממשלה: דירות עזובות יוקצו לדיור הציבורי

האפוטרופוס הכללי יקצה דירות שיורשיהן אינם ידועים לטובת זכאי הדיור הציבורי ■ הערכות: מדובר על מספר זעום של 10 דירות בשנה בלבד ■ כחלון: "זו בשורה של ממש עבור משפחות רבות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיכוני עמידר בבית שאן
שיכוני עמידר בבית שאןצילום: יובל טבול

הממשלה אישרה הבוקר את הצעה של שר האוצר משה כחלון, להקצות דירות עזובות שיורשיהן אינם ידועים ומנוהלות על ידי האפוטרופוס הכללי לזכאי הדיור הציבורי. המהלך הוא חלק מאמצי הממשלה למצוא פתרונות לדיור הציבורי.

"זו בשורה של ממש עבור משפחות רבות המחכות יותר מדי שנים לקורת גג במסגרת הדיור הציבורי", אמר כחלון. "הדאגה לזכאי הדיור הציבורי היא חלק בלתי-נפרד מהמאבק הצודק לצמצום הפערים החברתיים בישראל".

עם זאת, לפי הערכות, רק 10-15 דירות בלבד יתווספו למאגר הדיור הציבורי מדי שנה. עבור רשימת הממתינים הארוכה, המונה כ-3,000 זכאי דיור ציבורי של משרד הבינוי והשיכון ועוד אלפים תחת רשימות משרד הקליטה והעלייה, זו אינה בשורה מהפכנית.

החשב הכללי והיועץ המשפטי במשרד האוצר יצטרכו להחליט אם אפשר להחיל את ההחלטה רטרואקטיבית על דירות שתקופת ניהולן הסתיימה ונמצאות בהליכים שונים של מכירה.

לפי ההחלטה, החשב הכללי במשרד האוצר יגבש המלצות לשימוש בדירות שיועברו לקניין המדינה, בהתאם להוראות חוק האפוטרופוס הכללי. כמו כן, ייבחנו הגבלות משפטיות ופרקטיות שעלולות להתקיים על הדירה, כמו התאמתן לצורכי הדיור הציבורי, מצב התחזוקה וכן זכויות שקיימות לגביהן מול דיירים נוכחיים וצדדים שלישיים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הנכסים יירשמו על שם המדינה ויועברו לניהולה של חטיבת הנכסים, רכש ולוגיסטיקה באגף החשב הכללי. עם זאת, האפוטרופוס הכללי יצטרך להבטיח כי זכויותיו של מעוניין ברכישת הדירה שכבר מנהל מגעים לגביה, או מי שיכול להצביע על זיקה כיורש של הנכס, לא יפגעו כתוצאה מהעברת הנכס לידי הדיור הציבורי.

אין תיאום בין המשרדים

משרד הבינוי והשיכון קבע מפרט טכני, הכולל פרטים ודרישות מדירת דיור ציבורי והוא עוסק בימים אלה בגיוס אג"ח דרך חברת עמידר, שיאפשרו הגדלה של מלאי הדיור הציבורי. דירות למאגר הדיור הציבורי נקבעות בהתאם לצורכי הזכאים לדיור בהתחשב במצב משפחתי, מיקום גאוגרפי ועוד, כפי שמגדיר משרד הבינוי והשיכון.

הצעת ההחלטה שנוגעת לתחום המצוי תחת אחריות משרד הבינוי והשיכון, לא תואמה מראש עם המשרדים השונים. לכן, היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון לא העביר התייחסות להיבטים מקצועיים או משפטיים למהלך, שעלולים לעורר בעיות ביישום ההחלטה.

ברקע הדברים עומד דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשבוע שעבר, שבו עולה ביקורת קשה על התנהלות האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים, ועל חוסר האמצעים העומדים לרשותו כדי להעמיק בתהליכי איתור והשבת נכסים עזובים. לפי המבקר, עובדי האפוטרופוס הכללי נתקלים במשאבים דלים ובהיעדר ממשקי עבודה עם רשויות ונספות המנהלות רישום על נכסים. הדבר מעיד על מאגר דירות גדול יותר שיכל לעמוד לרשותם של דיירי הדיור הציבורי, אם המנגונים הנוגעים ברישום ואיתור קרקעות ונכסים היו פועלים בהתאם לחקיקה ובמתן משאבים נדרשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker