יעל דראל
יעל דראל

"מחיר למשתכן בצורתה הנוכחית היא תוכנית בנייה גוססת. זה קורה מפני שחלק ניכר משוק הדיור פועל זמן רב מדי בלי מידע ברור על הצורך האמיתי בדירות בכל מקום, על היכולת הכלכלית של תושבי כל אזור, מתי יושלמו התשתיות ומה היזם או הקבלן יכול להציע בכל מתחם" - כך אמר היום (ה') נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, במפגש השנתי של ענף הבנייה והתשתיות באילת, שמקיימת התאחדות בוני הארץ בשיתוף עם הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל. "שר האוצר, משה כחלון, מתגאה בכך שהוא ניטרל את גורם היזם-הקבלן, אבל מה לעשות שאי אפשר לנטרל את הגורם שבונה ולצפות שהבנייה תימשך", אמר.

בריק הוסיף ומתח ביקורת נוקבת על כחלון: "שר האוצר סימן מטרה ראויה של סיוע לחסרי דיור. אני משוכנע שכאשר הוא יצא לדרך הוא באמת ובתמים חשב שיוכל לחתוך מחירים בסבסוד קרקע, ושיוכל באמת לטפל בכל חסרי הדיור בקדנציה הזו. אבל איפשהו אחרי הבחירות השר כחלון איבד את הדרך. הרגע שבו שר מפסיק לשמוע לעצות של המומחים ואנשי השטח שבו הוא מטפל – הוא רגע עצוב. כולנו ראינו את זה קורה. כולנו מכירים כבר את הפורמט – באים שרים ומנסים לתקן טעות גדולה אחת עם טעות גדולה אחרת.

"שר האוצר עשה את הצעד הראשון ונעצר. אי אפשר להבטיח שהמחירים יירדו ואז להעלות בעשרות אחוזים את המס על הבנייה, ועוד להסתיר מידע על הנעשה בשוק כשהוא לא דומה למה שרוצה השר. הציבור הבין שתוכנית מחיר למשתכן לא עובדת יותר בצורה שבה מפעילים אותה. רואים את זה בדיווחים על עוד ועוד ביטולי זכייה, ורואים את זה גם בסקרים הפוליטיים".

כן תקף בריק את השר חיים כץ: "השר החליט להרחיב את פעילות האכיפה בתחום הבטיחות בעבודה, ואנחנו היינו אלה שקמו ותמכו בו. אבל הוא בחר בפתרון פופוליסיטי ונוח, שלא צריך להשקיע בו הרבה משאבים.

משה כחלון (משמאל) ושי באב"ד. הפוליטיקאים פועלים בניגוד גמור ללשון החוק ורוחו
משה כחלוןצילום: דודו בכר

"עם הפתרון הזה כץ בטוח שפתר ב'זבנג וגמרנו' את בעיות הבטיחות של ענף הבנייה והתשתית בישראל, וזאת במקום לגייס קבוצה גדולה מאוד של פקחים, להכשיר אותם בתחום הבטיחות בענף הבנייה ולתת להם את הכלים הנדרשים כדי לאכוף את הנושא החשוב הזה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"שר העבודה המציא תפקיד חדש – 'ממונה עיצומים' או בעברית פשוטה 'ממונה קנסות' - והוא מאושר. הוא העביר את פקחי הבטיחות מהתעשייה לבנייה – וראו איזה פלא, הם מחלקים בכל יום ובכל מקום קנסות ועיצומים, שחלק גדול מאוד מהם לא קשור לבטיחות, וחלק לא מבוטל מהם בכלל מצוץ מהאצבע.

"קבלנים מכל הארץ מדווחים על פקחים שמצלמים מהרחוב עובדים בקומות גבוהות ומדווחים על חוסרים בציוד שהם בכלל לא ראו. קבלן סיפר לי שקיבל קנסות על פועל שעבד כביכול ללא נעלי עבודה בקומה העשירית. נראה לכם הגיוני? איך אפשר לראות מהקרקע אם לעובד בקומה 10 יש נעלי עבודה או נעלי ספורט? כל העשייה של השר כץ אין בה כלום לטובת הבטיחות. הוא מתגאה בתקשורת שהביא יותר מ-40 מיליון שקל קנסות. אז בתי המשפט יהיו מלאים בעבודה והכול קשקוש אחד גדול ופופוליזם זול".

בריק התייחס גם לתוכנית לפינוי שדה דב: "אין צורך באלפי דירות בשדה דב, זה לא למען הזוגות הצעירים. זוג צעיר שרוצה דירה שיקנה דירה בבאר יעקב או בראש העין.

נשיא ההתאחדות הרחיב בעניין עליית הסיכון של הקבלנים וציבור רוכשי הדירות בעקבות צעדי הממשלה. "אנחנו כבר נמצאים חודשים בירידה משמעותית בהתחלות הבנייה, ואם זה לא מספיק – יש סיכוי סביר שניכנס לתקופת בחירות. בכל שש מערכות הבחירות לכנסת שהיו מ-2001 נרשמה ירידה של 30%-40% בהתחלות הבנייה למגורים, ובעקבותיה בא זינוק מחיר דירות".

שר הרווחה חיים כץ
שר הרווחה חיים כץ. "שר הקנסות"צילום: מרק ישראל סלם

עוד הוא העריך כי צפויה התייקרות בעלויות הבנייה בתקופה הקרובה: "אנחנו הולכים לתקופה של זינוק בעלות תשומות הבנייה בגלל מחסור עולמי בברזל, וזינוק במחיר חומרי חציבה לבטון וסלילה, שקורה עכשיו לאור כישלון המדינה לייצר תחרות במחצבות. בנוסף, אין לנו ביטחון בכך שמדדי המכירות ומדדי המחירים של הלמ"ס משקפים את השוק בכלל. לזה תוסיפו ויכוחים בין האוצר לבנק ישראל, שיכולים להביא לירידת בזמינות המימון לבנייה וחזרה לעליית הריבית על המשכנתאות".

"בניין אחד בהרצליה שווה שלושה בקרית שמונה"

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, שנכח אף הוא בכנס, אמר כי "במקומות שבהם אין כדאיות לבנייה ניתן קרקע משלימה באזורי הביקוש. בניין אחד בהרצליה שווה שלושה בניינים בקרית שמונה. כך ניתן יהיה לעשות התחדשות עירונית בכל הארץ. זה לא דורש שינוי בחוק, ומערכת המשפט מסכימה לזה. מדובר בקרקע של המדינה, ולאורך השבר הסורי אפריקאי צריך לבצע פעולות על מנת לשמור על חיי אדם במצב של רעידות אדמה.

"ראיתי מה קורה בעולם, בסינגפור, באירופה. הם נותנים לקבלן קרקע ומבקשים ממנו לבנות הכל, עד לרמת הכסאות בכיתות הלימוד. אנחנו עושים את זה כעת בפעם הראשונה בחריש, במסגרת תוכנית 'תכנן ובנה' - ורוצים שגורם אחד יבנה הכל. לא צריך שכל גורם יבנה חלק אחר בשכונה. שהקבלן ייקח את השטח - ויחזיר שכונה מוכנה. זה הדבר הכי הגיוני בעולם".

גלנט התייחס גם למצב הביטחוני, ואמר כי "נוצרה לישראל הזדמנות לעקור את איראן מסוריה, ואנחנו ננצל אותה. איראן היא מדינה טרוריסטית ואימפריאליסטית – הם בעירק, תימן ולבנון. לא נאפשר הקמה של הצבא האיראני בסוריה ופתיחת חזית שנייה ברמת הגולן, ולא נאפשר שהאדמה הסורית תהיה מקפצה לנשק מפר איזון. איראן במצב כלכלי קשה שילך ויחריף בעקבות הסנקציות. יש ויכוח פנימי מאוד גדול כיום באיראן, כי גם שם רוצים לחיות.

יואב גלנט
יואב גלנטצילום: התאחדות בוני הארץ

"לא כדאי לאיים על אזרחי ישראל. יש כאן צבא שיודע לפעול, יש חוסן אזרחי, יש קבינט שמחזיק את המושכות בצורה שקולה, ואם יורשה לי – יש גם ראש ממשלה שמנווט את הדברים בצורה אחראית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker