יעל דראל
יעל דראל

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, אליאב בן שמעון, מתח היום (ד') ביקורת על מדיניות הממשלה במהלך כנס מקצועי של ענף הבנייה והתשתיות באילת. "כחלון אמר שיש 50 אלף יחידות דיור מוכנות על המדף והציג את זה כאילו אנחנו לא מצליחים למכור. לא הבנו על מה מדובר. התחלות בנייה למגורים ספגו ירידה חדה והן עומדות על 49 אלף - לעומת כ-54 אלף ב-2016. העצירה הזו לא מגיעה על רקע ירידה בביקושים - אלא על רקע המדיניות בשוק".

"משך הזמן מקבלת ההיתר ועד זמן העלייה על הקרקע עלה גם כן. הרבה מאוד היתרים לא מתורגמים להתחלות בנייה על ידי היזמים. בתחום ההתחדשות העירונית ישנה מגמת עלייה, אך הממשלה חייבת לקבל החלטות אמיצות. לא יכול להיות שראש עיריית הרצליה יחליט שהוא עוצר את כל היתרי הבנייה להתחדשות עירונית. חייבים לפעול לטובת פטור מהיטלי השבחה ולהסדיר את אי הוודאות המיסויית בענף". 

בן שמעון ציין כי "ב-2017 בוצעו 99 אלף עסקות בשוק הישראלי. הנתון הזה כולל מכירה של דירות חדשות מקבלנים ומכירת דירות יד שנייה. רוכשי דירה ראשונה שמרו על חלקם בשוק למרות תוכנית מחיר למשתכן והירידה המשמעותית היתה דווקא בקרב משפרי דיור. ב-2017 נמכרו כ-27,500 דירות חדשות - ירידה לעומת 2016, שבה נמכרו 33,100 דירות חדשות".

"תוכנית מחיר למשתכן שיבשה את הפעילות החופשית בשוק. אנחנו לא יודעים מה השוק דורש, כמה אנשים מוכנים לשלם ומה הצרכים שלהם. התוכנית וההגרלות מכתיבות את הצרכים של השוק ולנו אין מושג האם אלו באמת הצרכים. עד כה נרשמו 120 אלף זכאים ויש 45 אלף זוכים - אך רק 10,000 זוכים חתמו על חוזים.עד היום נמסרו בסך הכל כ-120 דירות במחיר למשתכן".

בן שמעון העריך כי עליית הריבית בארצות הברית צפויה לחלחל לישראל ולהשפיע על שוק המשכנתאות וכי תוכנית מחיר למשתכן יצרה אפיק השקעה בנדל"ן. הוא אף העריך כי שכר הדירה בשוק השכירות צפוי להמשיך לעלות בתקופה הקרובה וציין כי "אנשים מתחילים לצנן התלהבות מתוכנית מחיר למשתכן - ואנחנו מזהים שהם חוזרים לשוק". לדבריו, "ב-2019 נראה התפרצות ועלייה חדה במחירי הדירות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker