התאחדות הקבלנים: מסים ורגולציה ייקרו בכ-50 אלף שקל דירה ממוצעת בישראל

נתוני התאחדות בוני הארץ הוצגו בכנס ההתאחדות שמתקיים באילת ■ מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "כחלון מנסה להוריד את מחירי הדיור, אך הממשלה בעצמה מעלה את המחירים"

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בבני ברקצילום: תומר אפלבאום
יעל דראל

רישוי מקוון, תקני בטיחות, דרישות כיבוי אש ושורה של שינויי רגולציה ומיסוי שמקדמת המדינה הביאו להתייקרות במחירה של דירה ממוצעת בהיקף של עשרות אלפי שקלים - כך עולה מנתוני המחלקה הכלכלית בהתאחדות בוני הארץ. הנתונים הוצגו במפגש המקצועי של ענף הבנייה והתשתיות המתקיים באילת.

בהתאחדות הציגו נתונים המבוססים על תחשיב העלויות החדשות שהוטלו על ידי הממשלה על פעילות שוק הנדל"ן. מהנתונים עולה כי הרגולציה והמסים יגרמו לכך שתוספת המחיר הממוצעת לדירה בישראל תגיע בעתיד הקרוב ל-50 אלף שקל. בתוספת מע"מ ורווח יזמי, שצפוי לגדול אבסולוטית בשל ההתייקרות, מסתכמת התייקרות הדירה להערכתם בסכום הנושק ל-60 אלף שקל.

בין הנתונים שהציגה ההתאחדות עולה כי הליך הרישוי המקוון גורם בפועל לסרבול ולהארכת משך הוצאת היתרי בנייה באופן שמייקר באופן ממוצע כל יחידת דיור בכ-5,000 שקל – וזאת עקב התייקרות עלויות המימון על הקרקע בתקופה זו. סעיף נוסף, המייקר לטענת ההתאחדות עלות דירה ממוצעת בכ-13 אלף שקל, הוא מינוי ממונה בטיחות באתר. בהתאחדות ציינו כי התחשיב עליו מבוסס סעיף זה לקח בחשבון את מינויו של מהנדס במשרה מלאה בעלות מעביד של 45 אלף שקל לחודש למשך 29 חודשים, באתר בנייה שבו מוקם פרויקט בן כ-50 יחידות דיור.

הוספת תקני נגישות המחייבים את הרחבת שטחי המעברים בדירות המגורים ובשטחי המעבר מייקרים את עלותה של דירה ממוצעת בכ-4,500 שקל. הדרישות המשתנות מצד רשות הכבאות המייקרות את הבנייה בסכום דומה. חובות נוספות הצפויות לחול בקרוב על חברות הנדל"ן נלקחו אף הן בחשבון והן כוללות את תיקון 9 לחוק המכר, שבמסגרתו יידרשו החברות בעתיד הקרוב לדווח לרוכשים על תוכניות הגובלות בתחום המגרש שבו רכשו את דירתם. תיקון זה יחייב בין השאר את החברות להפיק דו"ח תקופתי, ובהתאחדות מעריכים כי מהלך זה צפוי לייקר את יחידת הדיור הממוצעת בסכום של כ-2,000 שקל. הקמתם של מכוני הבקרה צפויה לייקר, להערכת הקבלנים, את עלויות הבנייה בכ-8,500 שקל. הערכות אלו מבוססות על דיווחי קבלנים מהעת האחרונה ועל ממוצע העיכובים בהוצאת היתרי בנייה.

"שר האוצר מנסה להוריד את מחירי הדירות בשוק, אך האמת היא שהממשלה בעצמה העלתה את מחיר הדירה בעשרות אלפי שקלים בממוצע", אמר מנכ"ל ההתאחדות, אליאב בן שמעון. "מדובר בהפרה בוטה של החלטת הממשלה להפחית עלויות של רגולציה בענף הבנייה. ההתנהלות הזו ומשמעותה מנוגדות להחלטת הממשלה משנת 2014 שקראה להפחתה של הליכי רגולציה בסכום מצטבר של 50 אלף שקל לדירה. במקום ללכת במסלול של ויתור על רגולציה מיותרת, הממשלה קובעת עוד ועוד תקנות ומסרבלת עוד ועוד את הליכי התכנון והבנייה ובמקביל מייצר עוד ועוד מיסים, שמביאים אותנו לתוצאה ההפוכה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהתאחדות ציינו עוד כי פרט לרגולציה ולצעדים המתוכננים בתחום הרישוי והמיסוי, ישנם גורמים נוספים שלא הובאו בחשבון, ובהם המבנה המונופוליסטי של שוק המחצבות, המשפיע על עלויות הבנייה. "די אם נסתכל על מה שקורה בימים האלה ממש בתחום המחצבות, שבהן המדינה בידיה מונעת תחרות ומייצרת שוב מונופולים אזוריים ודורשת מבעלי המחצבות להעלות עוד ועוד את התמלוגים על חומרי חציבה, כדי להבין שאנחנו מתרחקים עוד ועוד מהחלטה להוזיל את הבנייה", הוסיף בן שמעון.

נשיא ההתאחדות, רוני בריק, אמר כי "השנה לא נקבעו או בוצעו על ידי המדינה צעדים בתחום הרגולציה המפחיתים עלויות בנייה, למעט הפחתת רכיב המע"מ מתוך הערבויות שעל כל יזם בתחום הדיור להעמיד לטובת הפרויקט במסגרת חוק המכר - הפחתה שיכולה לחסוך כ-2,000 שקלים במחיר דירה בלבד, בשל ויתור על עלויות מימון ישירות. בסופו של יום פרויקט בנייה הוא מפעל וכדי לקיימו יש להבטיח שהעלויות שלו לא יעלו על ההכנסות בו. כל העלאת מס ותוספת רגולציה מגיעים בסופו של דבר לכיסו של רוכש הדירה. אם שר האוצר ושותפיו לממשלה רוצים באמת למנוע המשך של עלויות מחירי הדיור, מוטב להם לחשב מסלול מחדש ולחזור לדרך שתוביל להפחתת עלויות הבנייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker