"בנייה ירוקה תחסוך למשפחה 1,500 שקל בשנה - אבל באוצר מסנדלים את המהלך"

בוועדת המשנה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת הוצגו נתונים, שלפיהם העלות המושקעת בבנייה בתקן ירוק מסתכמת ב-1.5% מערך הדירה ■ יו"ר הוועדה: "לא מקבלת את עמדת משרדי האוצר והשיכון כי הבנייה תהווה חסם לקבלנים להקים פרויקטים חדשים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל כהן פארן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ועדת המשנה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת בראשות ח"כ יעל כהן פארן התכנסה היום (ג'), לדיון בנושא בנייה ירוקה בישראל והשפעתה על שוק הדיור. בוועדה הוצגו נתונים חדשים אודות החיסכון שמובילה הבניה בתקן ירוק במחירי הדיור והורדת יוקר המחיה. לפי מחקר של המשרד להגנת הסביבה, שהציג רן אברהם, ראש תחום בנייה ירוקה במשרד, עלות השקעת הקבלן לבנייה בתקן ירוק מסתכמת ב-1.5% לדירה. בהמשך לכך, ח"כ פארן טענה בדיון כי בדיקות שהוצגו בפניה הצביעו על כך שכל דירה בבניין ירוק יכולה לחסוך כ-1,500 ש"ח בשנה כתוצאה מהחיסכון האנרגטי.

בדיון לקחו חלק נציגי חברות בנייה ויזמי נדל"ן, המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מכון התקנים ונציגי משרדי הממשלה בהם האוצר, הכלכלה, הבינוי והשיכון, האנרגיה והגנת הסביבה. הדיון התעסק ברובו בהיעדר החקיקה המחייבת לתקנים של בנייה ירוקה, ועיכוב ביישום החלטת הממשלה בנושא פיקוח ובקרה על בנייה ירוקה - כחלק מהתחייבות המדינה להפחתת פליטות גזי חממה בישראל.

יו"ר הוועדה אמרה כי "המצב האבסורדי שבו קיימת החלטת ממשלה קפואה, שאף משרד לא טורח ליישם אותה היא עוול ציבורי. כל הגורמים מסכימים כי בנייה ירוקה היא צדק סביבתי, צרכני וחברתי ולכן אני לא מקבלת את עמדת משרדי האוצר והשיכון כי הבנייה תהווה חסם לקבלנים להקים פרויקטים חדשים. יש תחושה שהם מסנדלים את המהלך".

עיקרי הממצאים מעבודת המשרד להגנת הסביבה העלו כי מתוך 4,850 תוכניות שאושרו בין 2014 ל-2017 ב-25 רשויות מקומיות, אושרו כ-1220 תוכניות - שבהן נקבע חיוב בנייה ירוקה בכ-430 תכניות, כלומר כ-35% מהתוכניות. העבודה בדקה מדגם של תוכניות בערי פורום ה-15 (הכולל את הערים הגדולות בארץ כמו תל אביב וירושלים) וערים מרכזיות נוספות. בסקר בלטו רחובות, ראשון לציון, באר שבע ורמת גן בקידום תוכניות הכוללות חיוב לפי תקן לבנייה ירוקה.

לדברי אברהם, מדובר במגמה חיובית המצביעה על אמון של מוסדות התכנון בבנייה ירוקה. עם זאת טוענים במשרד כי בין 2014 ל-2017 מערכת התכנון אישרה מעל ל-400 אלף יחידות דיור ולכן בראייה רב שנתית רק 16% מתוכן ימומשו בעתיד בבנייה ירוקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ביקורת נוספת שעלתה בדיון היתה כי בערים האיתנות באיזורי הביקוש אמנם חל שיפור משמעותי בתקני הבנייה הירוקה, אולם במרבית הרשויות שמחוץ לאיזורי הביקוש כמעט שלא יבנו בנייה ירוקה, אם לא תתקבל החלטה גורפת בנושא בפורומים הרלוונטיים. כמו כן נשמעה ביקורת על כך שהתכנית הלאומית מחיר למשתכן לא מחייבת לתקן בנייה ירוקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker