המדינה רשמה צ'ק של חצי מיליארד שקל לרכישת דירות - ונרדמה בשמירה

חברת מטרופוליס מקבלת מהמדינה 40 אלף שקל על כל רכישה של דירה לדיור הציבורי ■ אלא שהפיקוח של משרד השיכון, שהוציא כבר כחצי מיליארד שקל על דירות אלה, רופף ■ התוצאה: דירות שעומדות ריקות כי זכאים מסרבים להתגורר בהן, דירה שנרכשה בפרויקט תמ"א שנקלע לקשיים ועוד

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון ועדת כלכלה בכנסת
שר השיכון, יואב גלנט, בוועדת הכלכלהצילום: יצחק הררי / דוברות

בנובמבר 2015 נשבר המונופול ארוך השנים של חברת עמידר ברכישת דיור ציבורי עבור המדינה, עם הצטרפותה של חברת מטרופוליס לתחום. החברה נבחרה על ידי משרד הבינוי והשיכון להתחרות בעמידר, וזכתה לקבל צ'ק שמן של כ–40 אלף שקל עבור כל דירה שהיא רוכשת לטובת המאגר. המהלך לתפעולה של זרוע פרטית בתחום זה אמור היה ליצור תחרות ולהגדיל את מלאי הדירות — אלא שמבדיקת TheMarker עולה כי נכון להיום, כשנתיים וחצי לאחר בחירת החברה ולאחר שהוקצו כחצי מיליארד שקל לרכישת דירות, עבורן שילמה המדינה לחברה כ–15 מיליון שקל, הפיקוח של המדינה על הליך הרכישה היה רופף מאוד.

התוצאה היא דירות ריקות שאיש אינו מעוניין לגור בהן, ריכוז מאוד גבוה של דירות דיור ציבורי בבניין אחד, דירה בפרויקט תמ"א שבו הקבלן נקלע לקשיים — ושורה של נהלים שהמדינה נאלצה לשנות כדי להגביר את הפיקוח על מטרופוליס. למרות המצב, באחרונה הוחלט במשרד הבינוי והשיכון להאריך את החוזה עם החברה, והחוזה החדש עימה תקף עד לפברואר 2019.

מטרופוליס היא חברת תיווך פרטית בבעלות כפיר זוהר, אורן גלזר ורועי הרוש, המשמשת זכיינית של רשת אנגלו סכסון בתל אביב. במקביל, זוהר, גלזר והרוש משמשים גם כמנכ"לים משותפים באנגלו סכסון תל אביב. גלזר משמש בנוסף גם מנהל החטיבה המסחרית באנגלו סכסון תל אביב. החברה נבחרה ב–2015 באמצעות מכרז שפירסם משרד הבינוי והשיכון, שאחת הדרישות בו היתה ניסיון בעסקות לאיתור נכסים עם עמלות של 2 מיליון שקל בשנה. למכרז ניגשו ארבע חברות, אך רק מטרופוליס עברה את תנאי הסף ונותרה מציעה בודדת. לפי תנאי המכרז, החברה הפרטית רוכשת דירות המתאימות לדיור ציבורי לפי קריטריונים קבועים, ולאחר מכן מעבירה אותן למדינה, ללא התעסקות באכלוס או בתחזוקת הדירות. היעד שנקבע לחברה הוא רכישת דירות בהיקף מקסימלי של 260 דירות בשנה — ובכל מקרה, לא פחות מ–100 דירות בשנה.

"אפילו לא הגעתי לראות את הדירה"

בקרן הדיור הציבורי, המנוהלת במשרד הבינוי והשיכון, מצטברים כספים המתקבלים ממכירת דירות הדיור הציבורי לזכאים. כספים אלה מנותבים מחדש לרכישת דירות חדשות למלאי — עבור הזכאים הממתינים לדירות. במשך שנים יובשו הכספים בקרן, לאחר שהתמורה שהתקבלה ממכירת הדירות לזכאים נותבה על ידי המדינה למטרות אחרות. כעת, הפעילות של מטרופוליס היתה אמורה להיות אחד הצעדים שישפרו את המצב. אלא שלאחר ההתקשרות, נראה כי במשרד השיכון שכחו לבדוק את העסקות עצמן. הדוגמה הבולטת ביותר היא זאת של דירות שנרכשו על ידי מטרופוליס מכספי קרן הדיור הציבורי — אך נכון להיום איש אינו מעוניין לגור בהן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
רכישת דירות לדיור ציבורי ב-2017-2014 בידי החברות בענף

שתי דירות שכבר נרכשו על ידי מטרופוליס מכספי הקרן ברחוב הגדוד העברי 35 בתל אביב, באזור התחנה המרכזית, עומדות ריקות. דירות אלה נרכשו כבר בספטמבר 2016 — ואף שהוצעו לזכאים רבים, שחלקם ממתינים לדירה תקופה ממושכת, הן נותרו לא מאוכלסות בשל תנאי הדיור הירודים במקום.

"יש לי ילדים קטנים, והציעו לי לבוא לראות את הדירה", מספרת זכאית דיור ציבורי שהוזמנה לראות את אחת הדירות. "מדובר באזור מאוד קשה. אין לי כל כוונה להתגורר שם, ולכן אפילו לא הגעתי לראות את הדירה". מבדיקת TheMarker עולה כי דירות אלה נמכרו למטרופוליס במחיר ממוצע של כ–1.5 מיליון שקל, כך שבשורה התחתונה, המדינה הקציבה מקופת קרן הדיור הציבורי כ–3 מיליון שקל, אך נכון להיום אין לסכום זה שימוש והדירות נותרות לא מאוכלסות.

במשרד הבינוי והשיכון הודו כי הם מכירים את פרטי המקרה, וציינו כי אם הדירות ישארו לא מאוכלסות — הן יימכרו מחדש בשוק החופשי. עדיין לא ברור אם המדינה תצליח למכור את הדירות מחדש בעסקה שלא תגרום לה להפסד כספי. בינתיים, ציינו במשרד כי מטרופוליס קיבלה הוראה שלא לרכוש יותר דירות באזור התחנה המרכזית.

במטרופוליס ציינו בהקשר זה כי "הדירות שנרכשות על ידנו מקבלות את אישור משרד הבינוי והשיכון, המחויב במתן אישור לכל עסקה. במקרה של הדירות באזור התחנה המרכזית בתל אביב, היעד שהוצב לנו הוא רכישת דירות 3 חדרים בתל אביב בסכום מקסימלי של 1.5 מיליון שקל — בלי שהוצבה הגבלה על אזור הרכישה. אלא שמדובר בסכום מאוד מוגבל עבור עסקות נדל"ן בעיר, ולמרות המגבלה הצלחנו לאתר דירות חדשות בסכום זה. אנחנו לא חשופים למשפחות עצמן או לצרכים שלהן, ורק מקבלים הנחיה לרכישת דירות מהמדינה".

הקבלן בקשיים — המדינה משלמת

זה אינו המקרה היחיד שבו המדינה פיקחה באופן רופף מאוד על הליך רכישת דירות על ידי מטרופוליס. בפרויקט מגורים חדש שנבנה ברחוב גוש עציון בשכונה ג' בבאר שבע, רכשה מטרופוליס שיעור גבוה של דירות באותו בניין. על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון, בבניין אחד בפרויקט רכשה החברה 16 מתוך 23 דירות — מהלך שמשמעותו הפיכת 70% מהבניין לדיור ציבורי, בניגוד גמור למקובל.

הבניין ברחוב הגדוד העברי שבו רכשה מטרופוליס דירות. נותרו לא מאוכלסות בשל תנאי הדיור הירודים במקוםצילום: עופר וקנין

במשרד הבינוי והשיכון ציינו כי עד למקרה הזה לא נוסח כלל מסודר במשרד בנוגע לתמהיל הדירות בבניין אחד, אולם במשרד נהגו לקבוע מכסה של עד 25% דירות לטובת זכאי הדיור הציבורי בבניין אחד. בעקבות המקרה, החליטו במשרד הבינוי והשיכון לחדד את הנהלים בנושא ולהקפיד על הגבלת הרכישות במקום אחד.

באשר לשאלה אם התקבלה הנחה עבור רכישת כמות של דירות בבניין אחד, השיבו במשרד כי לא ניתנה הנחה מיוחדת. אלא שבחברת מטרופוליס מחזיקים בהקשר זה בגרסה הפוכה: "קיבלנו הנחה משמעותית עבור הרכישה בבאר שבע. בנוגע לריכוז הדירות, מדובר בפרויקט בן כ–250 יחידות דיור שמתוכן נרכשו 36 דירות. ההסתכלות היתה באופן מרחבי על כלל הדירות במתחם".

מקרה נוסף שהגיע לידיעת TheMarker אירע באחרונה לאחר שמטרופוליס רכשה דירה חדשה בפרויקט תמ"א 38 בבת ים המבוצע במסלול של חיזוק מבנים, אך הקבלן המבצע בפרויקט נקלע לקשיים ולהליכים משפטיים. כתוצאה מכך, אכלוס הדירה, שנרכשה בכספי המדינה, צפוי להתעכב משמעותית.

האם מטרופוליס גבתה עמלות גם מהמוכרים?

המקרים האלה התרחשו למרות שבהסכם שחתמה מטרופוליס עם המדינה, מתבקש משרד השיכון לתת את אישורו לעסקה לפני שלב הרכישה. מחיר הדירה בכל אזור נקבע לפי מחירון שנשען על נתוני אתר מדלן — השואב את המידע על העסקות מרשות המסים — ובהתאם למחיר הממוצע לפי שנת בנייה ומספר החדרים. משך הזמן המקסימלי שקבעה המדינה להעברת הדירה ממטרופוליס אליה הוא 12 חודשים במקרה של דירה מיד שנייה, ובמקרה של דירה חדשה — 18 חודשים.

העמלה שמטרופוליס מקבלת עבור כל דירה היא 40 אלף שקל, כ–4% מדירה ששוויה מיליון שקל (כשדמי תיווך רגילים עומדים על 2%) — לעומת כ–8,000 שקל שאותן מקבלת חברת עמידר על כל עסקה לרכישת דירה. במשרד הבינוי והשיכון מציינים כי סכום זה כולל דמי תיווך, בעוד שעמידר מקבלת 1% דמי תיווך בנוסף לסכום הקבוע. אלא שבניגוד לעמידר, מטרופוליס מתמקדת רק ברכישת הדירות, ואינה עוסקת באכלוסן או בתחזוקתן. עם זאת, הסכום שמקבלת מטרופוליס מיועד לשמש אותה גם לטובת השירותים הנוספים שאליהם היא נדרשת בתהליך — הכוללים הערכת שמאי ועו"ד.

כפיר זוהרצילום: עופר וקנין

במטרופוליס לא הגיבו לשאלה אם בנוסף לסכום שמועבר לחברה על ידי המדינה, החברה גובה עמלות גם מבעלי הנכסים שמהם נרכשות הדירות. גם ממשרד הבינוי והשיכון לא נמסרה תגובה בנושא.

רכישת הדירות על ידי מטרופוליס היא מהלך משלים לרכישת הדירות המבוצעת על ידי עמידר, שגייסה באחרונה סכום של כמיליארד שקל באמצעות הנפקת אג"ח לציבור — לטובת רכישה מאסיבית של דירות. נכון לספטמבר 2017 מנהלת עמידר כ–40.5 אלף יחידות דיור ציבורי, המהוות את החלק הארי של מאגר דיור הקבע הציבורי בישראל. רשימת הממתינים עבור הדיור הציבורי מונה כ–3,500 זכאים.

משרד השיכון: "הטעות שנעשתה — תוקנה"

בתשובה לפניית TheMarker מסרו במשרד הבינוי והשיכון כי "עד היום נרכשו על ידי הזכיינית מטרופוליס 372 דירות ביישובים השונים, על פי הצרכים שמועברים לחברה בהתאם לתור הממתינים. מתוך הדירות שנרכשו על ידי מטרופוליס אוכלסו 178 — והיתר יאוכלסו בחודשים הקרובים עם קבלתן. במכרז השתתפו ארבע חברות, שלוש מהן לא עברו את תנאי הסף המחמירים של המכרז. החוזה עם חברת מטרופוליס נחתם בפברואר 2015 ועל פי סעיף 8 בחוזה, מומשה האופציה להארכת החוזה עם הזכיינית עד פברואר 2019".

במשרד ציינו עוד כי "נוהל 'רכישת דירות למלאי' נמצא כעת בהליך עדכון, וימשיך להתעדכן ככל שנידרש. עד להפצת עדכון רשמי, הוציא המשרד הנחיה בכתב שלא לרכוש דירות במתחם התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, וכן חודדה ההנחיה כי אין לרכוש מעל 25% דירות באותו בניין. כל דירה המאותרת על ידי החברה ואינה עומדת בתנאי הסף המפורטים בנוהל נבדקת על ידי מהנדס ושמאי. לאחר הבדיקה, עוברת הדירה לאישור משרד הבינוי והשיכון. באשר לדירות בבאר שבע — מדובר ברכישה שאושרה מתוך תפישה מרחבית של שכונה ולא של בניין. בדיעבד, עם ההכרה בטעות שנעשתה, זו תוקנה באופן מיידי והנהלים חודדו".

כפיר זוהר מסר בתגובה: "הדיור הציבורי גדל עד היום בזכות הפעילות שלנו והמכרז יצר רק טוב לענף. התהליך הוא קפדני, כל עסקה מאושרת על ידי שמאי מרשימת השמאים של השמאי הממשלתי ועל ידי משרד הבינוי והשיכון. יצויין כי חברת מטרופוליס אינה חברה משכנת, אנחנו מסתמכים על אישורי משרד הבינוי והשיכון ויוצאים מתוך הנחה שהדירות האלה יגיעו בסופו של דבר לידיהם של הזכאים".

תגובות