בגלל מחיר למשתכן? בנייה בתקן ירוק לא מגיעה לפריפריה

ב-2016 הכריזה ישראל על תוכנית ממשלתית ליישום הסכם פריז, אך בכל מה שנוגע לתחום הבנייה - טרם אומצו תקנים מחייבים ■ במשרדי האוצר והבינוי והשיכון אומרים כי יישום התקנים עלול לייקר את הבנייה, ולהתנגש עם המדיניות הממשלתית של הורדת מחירי הדיור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה על פי תקן ירוק בכרכור
בנייה על פי תקן ירוק בכרכורצילום: אייל טואג

באפריל 2016 חתמה ישראל על הסכם פריז - הסכם אקלים בינלאומי, שקובע יעדים להפחתת פליטת גזי חממה והתייעלות אנרגטית. החתימה על ההסכם הובילה להחלטת ממשלה, שקבעה תוכנית לאומית ליישום היעדים - אך יותר משנתיים לאחר מכן, נראה כי במשרד האוצר ובגופי התכנון לא נערכים לשינוי הדרמטי הנדרש בתחום הבנייה למגורים.

בהחלטת הממשלה נקבע כי עד סוף 2016 תנוסח תוכנית מפורטת, שכוללת אמצעים להפחתת פליטות במבנים קיימים ובמבנים חדשים בישראל. בנוסף לכך נקבע כי יש לפעול להרחיב את מספר המבנים שייבנו על פי תקן בנייה ירוקה עד 2030; לבחון שיקולי עלות-תועלת של מכלול האמצעים הנדרשים לקדם בנייה ירוקה; ולקדם תזכיר חוק מחייב לבנייה ירוקה.

למרות החלטת הממשלה, התקן הקיים כיום לבנייה ירוקה אינו מחייב, ואומץ ככזה רק על ידי פורום 15 הערים הגדולות. גם ההמלצות שגיבש צוות החשיבה הבין-משרדי (ממשרדי האנרגיה, הבינוי והשיכון והגנת הסביבה) לא אושרו מול מינהל התכנון, ולפיכך עדיין לא מעוגנות בחקיקה ובתיקונים מתאימים. בנוסף לכך, האוצר ומשרדי הממשלה השונים לא מקצים משאבים ותקציבים שיבטיחו מנגנוני פיקוח ובקרה ואת יישום הסכם האקלים.

כבר לפני יותר משנה - במארס 2017 - התקיים דיון בנושא בוועדת המשנה לאנרגיות מתחדשות, ובמהלכו התריעו גורמים שונים כי החלטות הממשלה טרם יושמו. מחר (ג') תכנס יו"ר הוועדה ח"כ יעל כהן-פארן דיון בנושא בנייה ירוקה והליקויים במימוש ובאימוץ הסכם פריז, בהשתתפות נציגים של משרדי הממשלה, גופני התכנון ובכירים בענף הבנייה.

משרדי האוצר והבינוי והשיכון טוענים כי יישום התקנים עלול לייקר את הבנייה, והדבר לא עומד בקנה אחד עם המדיניות הממשלתית של הורדת מחירי הדיור והגדלת מלאי יחידות הדיור. נראה כי באוצר חוששים לייצר מגבלחות שירחיקו קבלנים או יובילו להתייקרות המרכיבים במפעל הבנייה הלאומי - תוכנית מחיר למשתכן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ח"כ יעל כהן-פארןצילום: לואיז גרין

"השנה תסתיים בניית 1,450 מבנים חדשים בתקינה ירוקה, אולם מדובר רק בערים החזקות", אומרת הילה ביניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה. "איפה כל יתר הרשויות שבהן מתקיימת רוב הבנייה במחיר למשתכן? איפה האחריות של הממשלה לקדם בנייה איכותית יותר דווקא בערים האלה?".

לדברי ביניש, תוכנית מחיר למשתכן דווקא עשויה להוות הזדמנות לשינוי דפוסי הבנייה ואימוץ תקן ירוק. "ראשי הערים הגדולות מניעים בנייה ירוקה ושאר המדינה נותרת מאחור. הממשלה במו ידיה מעודדת, בעזרת מחיר למשתכן, הגדלת הפערים בין המרכז לפריפריה. מחיר למשתכן מקדם שיח על מחיר בלבד – ומפספס הזדמנות לייצר שינוי עמוק, משמעותי וארוך טווח בבנייה".

ח"כ כהן-פארן הוסיפה כי "מי שגר בבית ירוק ישלם מידי שנה פחות על חשבון החשמל – וכך הפער יונצח וההוצאות בפריפריה יגדלו. גם אם תחול התייקרות, הרי שהיא לא תהיה יותר מאחוז או שניים, אך אלו מתקזזים בחיסכון לצרכן ולמשק באופן רוחבי. נדמה כי משרדי האוצר והשיכון לא עושים שום צעדים קונקרטיים כדי לקדם את המהלכים ולייצר לוחות זמנים מחייבים שיניעו שינוי בבנייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker