המענקים לא עזרו: כרבע מדירות מחיר למשתכן בפריפריה לא נמכרו

המדינה מחלקת מענקים בהיקף של 60-40 אלף שקל ביישובי פריפריה שבהם יש צורך לעודד ביקוש ■ אלא שמתוך 3,200 דירות ביישובים אלה - לכ-700 דירות אין קונים ■ בתקווה לשפר את המצב תאפשר המדינה מענק גם למשפרי דיור

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט מחיר למשתכן בקריית מוצקין
פרויקט מחיר למשתכן בקריית מוצקיןצילום: דורון גולן

הביקוש המקרטע למכרזי מחיר למשתכן בפריפריה, כמו גם לדירות שמוגרלות בסופו של דבר ביישובים אלה, אינו מתרומם למרות המענקים שמחלקת המדינה. ביישובים מועדפים אלה נותרות כ-22% מהדירות ללא ביקוש. מנתוני המדינה הנחשפים כעת בראשונה עולה כי בפריפריה - על אף המענקים - הביקוש הוא נמוך מאוד וכי מתוך 3,200 דירות ביישובי הפריפריה בהם ניתנו מענקי מדינה - יש יותר מ-700 דירות המצויות בהליכי אישור סופיים במוסדות התכנון והוגרלו כבר לזכאים, אך אין להן קונים.

נתונים אלה עולים מהצעת ההחלטה שתובא השבוע לקבינט הדיור, באמצעותה מבקש משרד האוצר להעניק לראשונה מענקים גם למשפרי דיור, במטרה להגביר את הביקוש לדירות "מחיר למשתכן" בפריפריה.

נכון להיום, מאפשרת המדינה לחסרי דירה, הזכאים להשתתף בתוכנית מחיר למשתכן קבלת מענק בגובה של כ-60 אלף שקל בכ-15 יישובים ובהם: אופקים, בית שאן, דימונה, מצפה רמון, נצרת, ערד וטבריה. מענק בגובה של כ-40 אלף שקל ניתן כיום לחסרי דירה בתוכנית במספר יישובים נוספים ובהם: אילת, אשקלון, חריש, נהריה, עפולה ופוריידיס.

אלא שהמענקים אינם מספיקים על מנת לעודד את הביקוש לדירות ביישובים אלה, וכעת מבקשת המדינה להשוות את תנאיהם של משפרי הדיור הזכאים אף הם לרכוש דירות בתוכנית - על מנת שגם קבוצה זו תקבל מענקים. מנתוני ההצעה שהגיש משרד האוצר בנושא עולה כי כיום רשומים 5,700 משפרי דיור להגרלות מחיר למשתכן, מתוכם זכו רק כ-900.

"ניסיון העבר מלמד כי גם לאחר שבוצעו כל הפעולות, נותר ההיצע גדול מהביקוש. על מנת לסייע לפרויקטים ששווקו בעבר, מוצע גם למשפרי דיור לקבל מענק רוכשים וזאת בתנאים החלים על חסרי הדיור", זוהי לשון ההצעה. משפרי דיור יכולים להתמודד על דירה מוזלת, רק לאחר שמוצו כל האפשרויות מול ציבור חסרי הדירה. זאת ועוד, על פי התנאים הקבועים כיום, משפר דיור חייב למכור את הדירה שבבעלותו תוך 12 חודשים מרגע קבלת החזקה בדירת מחיר למשתכן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חששות במשרד האוצר

אלא שעוד לפני שאושרה ההצעה החדשה, במשרד האוצר חוששים מפני ההשלכות שעשויות להיות לה, שכן כעת עשויים משפרי הדיור שכבר זכו בהגרלות מחיר למשתכן, לבוא בטענות למדינה על כך שלא קיבלו את המענקים הללו והופלו בהשוואה למשפרי הדיור שיירשמו להגרלות כעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker