מסלול עוקף פקקים: כחלון מקדם חניון חדש במחלף שפירים - ללא היתר בנייה

חניון ה"חנה וסע" בשפירים צפוי להכפיל את קיבולתו, והמדינה מבקשת להקים חניון זמני בן 800 מקומות חניה שייתן מענה לתקופת העבודות ■ ארגוני הסביבה: "זהו שימוש עודף בסעיף הפטור. לא מדובר במיזם לאומי שמצדיק עקיפה של מערכת התכנון"

יעל דראל
יעל דראל
חניון "חנה וסע" בשפירים
חניון "חנה וסע" בשפיריםצילום: רודי אלמוג
יעל דראל
יעל דראל

סעיף 266 ה' לחוק התכנון והבנייה - שבאמצעותו יכול שר האוצר להפעיל את סמכותו לטובת מתן פטור מהיתר בנייה או תוכנית לפרויקט בעל חשיבות לאומית - עלה לכותרות באחרונה כשהופעל לצורך העתקת השגרירות האמריקאית לירושלים. אף שמדובר בסעיף חריג שאמור להיות מופעל לעתים נדירות, הבוקר (ג') צפויה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדון בהחלה נוספת שלו: בקשתה של חברת חוצה ישראל לפטור מהיתר להקמת חניון בן 800 מקומות חניה, בסמוך למחלף שפירים. שר האוצר, משה כחלון, אישר את הבקשה, וכעת מתבקשת לאשרה גם המועצה הארצית לתכנון ובנייה.  

בדברי ההסבר לבקשה, שהוגשו על ידי משרד התחבורה לחברי המועצה טרם הדיון, נכתב כי חברת חוצה ישראל אחראית על פרויקט הנתיב המהיר בכביש מס' 1 (בכניסה לתל אביב) ומבקשת לקדם את הקמתו המהירה של חניון זמני. החניון, שישתרע על פני כ-50 דונם בשטחים החקלאיים הממוקמים דרומית לחניון הקיים, ממוקם בקרקע בבעלות המדינה ומטרת הקמתו, כך על פי הבקשה, היא מתן מענה לכלי הרכב המבקשים לחנות בחניון "חנה וסע" הקיים בתקופת העבודות הנדרשות להרחבתו.

חניון "חנה וסע" הסמוך למחלף שפירים פועל מזה כשבע שנים, ולפי משרד התחבורה, לנוכח התפוסה המלאה בו אישרה המדינה תוכנית (תתל /66) המאפשרת הקמת קומת חנייה נוספת בו. אלא שעל פי ההערכות, בתקופת ביצוע העבודות להקמת הקומה הנוספת ייגרעו כ-800 מקומות חניה מהחניון – ולכן יש צורך לתת מענה אלטרנטיבי בתקופה זו.

בבקשת משרד התחבורה נכתב, בין השאר, כי "מדובר במיזם בעל חשיבות סביבתית ולאומית, התורם משמעותית להפחת הגודש בכניסה לתל אביב והמע"ר, באמצעות עידוד הציבור להחנות את הרכב בחניון (בחינם) ולנסוע למטרופולין תל אביב באמצעות שאטלים ללא תשלום, ובאמצעות מתן עדיפות בנתיב לתחבורה ציבורית". עוד נכתב כי "לפיכך, החברה מבקשת להקים חניון זמני בשטחים חקלאיים מדרום לחניון הקיים, בצמידות דופן למסלול הדרומי בכביש מס' 1,  וזאת על מנת שלא לפגוע בפעילות השוטפת של החניון ובמספר החניות הקיימות בו כיום".

אלא שבארגוני הסביבה מתנגדים למתן הפטור, ומותחים ביקורת על מה שהם מכנים "שימוש עודף" בסעיף הפטור. במכתב ששלחו נציגי ארגון הגג של ארגוני הסביבה, דרור בוימל ואסף זנזורי, לראש מטה הדיור במשרד האוצר, זאב בילסקי, וראש מינהל התכנון, דלית זילבר, הם מציינים כי מאז נכנס הסעיף לתוקף ב-2014 עשתה בו המדינה שימוש 13 פעמים, וכי "מדובר בשימוש עודף בסעיף בהתחשב בכך שמדובר בסעיף חריג ודורסני העוקף את כל מהלך התכנון הסדור".

בארגוני הסביבה מציינים כי החניון כולל כיום כ-2,000 מקומות חניה במפלס הקרקע וכעת, על פי התוכנית החדשה, מתוכנן החניון להכפיל את קיבולתו לכ-4,000 מקומות, על ידי המרת הקומה התת-קרקעית המאושרת בקומה עילית. לטענתם, הפגיעה בקיבולת החניון במהלך העבודות היתה ידועה כבר במהלך הדיונים על התוכנית ב-2014.

שר האוצר, משה כחלון. לא עמד בלוחות הזמנים של המבקר
שר האוצר, משה כחלון. לא עמד בלוחות הזמנים של המבקרצילום: עופר וקנין

"סעיף 266 ה' מיועד למקרים יוצאי דופן כאמור, שבהם צורך לאומי ודחוף. על אף חשיבות הפרויקט של הכפלת החניון, מזה שנתיים וחצי מעת אישור התוכנית הממשלה עדיין לא החלה בביצוע פרויקט זה. עתה אנו למדים שישנו צורך בחניון זמני, וכי חניון זה הינו בעל חשיבות לאומית ודחוף ביותר. האם ניתן לראות בפרויקט של הקמת 800 מקומות חניה בכניסה למטרופולין למשך שנתיים חשיבות לאומית שמצדיקה שימוש בהליך חריג ביותר, שעוקף את מערכת התכנון הסדורה? אנו חושבים שברור שהתשובה לכך היא לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ