עד 300 אלף שקל: מפקחי בנייה יוכלו להטיל קנסות - אך הם חוששים

הכנסת דנה בתקנות לקנסות המינהליים שיוטלו בקרוב על עבירות תכנון ובנייה ■ מסתמן כי מפקחי בנייה יקבלו סמכות עצמאית להטיל קנסות של עד 50 אלף שקל על עבירות בנייה ■ "המהלך אינו ישים. לוועדות המקומיות אין כוח אדם, ומפקחי בנייה נתקלים באלימות על סכומים פעוטים של 200 שקל"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה ברעננה
בנייה ברעננהצילום: עופר וקנין

ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת החלה לדון בתקנות לקנסות המינהליים שיוטלו בקרוב לראשונה על עבירות תכנון ובנייה, וינועו בין כ-8,000 שקל לכ-300 אלף שקל. על פי הנוסח המסתמן, מפקחי בנייה יקבלו את הסמכות להטיל קנסות עד גובה של 50 אלף שקל. קנס הגבוה מסכום זה ( 50-300 אלף שקל) יצריך את אישורו של תובע הוועדה המקומית. 

נוסח התקנות, שגובש על ידי משרד המשפטים, מגיע בהמשך לתיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, במסגרתו הורחבו באופן משמעותי סמכויותיהם של מפקחי הבנייה במטרה להגביר את האכיפה בתחום. אלא שכעת, עוד טרם אישור התקנות, עולות שאלות רבות בנוגע לאפקטיביות המהלך.

במהלך הדיון ציין יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (הליכוד), כי קנסות גבוהים מדי עשויים להחמיץ את מטרת ההרתעה: "גובה הקנס דורש עיון נוסף. המטרה היא להרתיע את עוברי העבירה. אם הקנסות יהיו גבוהים מאד, זה יגרום לכך שרוב מקבלי הקנסות יבקשו להישפט, ואז לא נשיג את המטרה ההרתעתית של החוק", אמר. קיש ציין כי מדובר בתופעה בהיקף גבוה וכי בעבירות מתמשכות תהיה תוספת לקנס של 1,500 שקל ליום - וכי קנסות יוטלו רק על עבירות בניה מעל 25 מ"ר.

"סיפורים מסמרי שיער על פקחים שחטפו מכות"

עמית אופק, נציג פרקליטות המדינה שנכח בדיון, ציין כי הפרוצדורה במקרה של קנסות על עבירות בנייה צפויה לכלול מספר חובות מצד המפקחים: "המפקח מזמין את החשוד בעבירת בנייה או בשימוש שלא כדין לחקירה. יש לו פרק זמן ארוך, של כמה חודשים, שבו הוא יכול להסיר את העבירה. ישנה גם חובת התראה של 30 יום לפני הטלת הקנס". אופק ציין כי רק ועדות מקומיות שהוסמכו כוועדות עצמאיות לתכנון ובנייה יוכלו להטיל את הקנסות וכי, כאמור, קנס מעל 50,000 שקל יצריך את אישור תובע הוועדה. "בהקשר של שימוש חורג במקרים של צרכים חיוניים, כמו גני ילדים, אפשר לקבוע בתקנות שגם בסכומים נמוכים יותר התובע יצטרך לאשר כל קנס".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אריאל קמרט, מנהל מחלקת הפיקוח על הבנייה בעיריית חולון, שנכח אף הוא בדיון, אמר בשיחה עם TheMarker כי נכון להיום, ישנם כ-600 מפקחי בנייה בישראל, וכי על אף שמטרותיו של המהלך הנוכחי חיוביות - הרי שיהיה קושי ממשי ביישומו. "תהיה בעיה קשה ליישם את המהלך משום שהוועדות המקומיות אינן ערוכות לו. כוח האדם בתחום הפיקוח על הבנייה הוא דל יחסית, מדובר על מספר מפקחים בודדים שעומד לרשות הוועדות המקומיות, מה גם שמרביתן אינן מוסמכות כוועדות עצמאיות, ולכן ממילא לא יוכלו לקבל סמכות לפעול בנושא".

קמרט הוסיף כי לצד היבטים של כוח אדם, הרי שהמציאות היומיומית שעמה מתמודדים המפקחים חושפת אותם לאלימות ואיומים – וספק אם מפקחי בנייה יאשרו הטלת קנסות בגובה עשרות אלפי שקלים במצב זה. "נותנים למפקחי הבנייה את הסמכות להטיל קנס של עד 50 אלף שקל. זו תהיה הסמכות הבלעדית שלנו, מבלי להגיע לבית משפט. לא חסרים לנו סיפורים מסמרי שיער על פקחים עירוניים שחטפו מכות ואלימות מילולית לאחר שהטילו דוחות בגובה של 200 שקל בלבד. אנו לא שוטרים או שופטים, ולא נהנים מהגנה כלשהי. מדובר במציאות מאוד מורכבת".

מופיד מרעי, ראש מועצת חורפיש, שנכח בדיון בכנסת היום מתח ביקורת גם על מוסדות התכנון וההתנהלות התכנונית ביישובים הערביים, המהווים את הריכוז הרב ביותר של עבירות בנייה כיום.  "חסרים פה בדיון האנשים שאחראים למצב שנוצר - ועדות התכנון והבנייה. עליהם צריך להחיל את החוק. הם אלה שצריכים לשלם. יש פה שני קווים מקבילים שלא נפגשים - המחוקק והמתכנן. תאפשרו לנו לסיים את התכנון, אנחנו אנשי חוק, אבל ההתקדמות היא בצעדי צב".

מרעי ציין כי "אנחנו לא מצליחים לתקף את תוכנית המתאר ביישובים - וזה מקומם. 5 שנים מינהל התכנון מוביל תוכנית מתאר, ועדיין לא תיקפנו. אני מנסה להביע תסכול. מה שמגיע לישראלי בתל אביב מגיע גם לי, אבל זה לא קיים. תאפשרו לי לבנות מגדל עזריאלי - אני מיישב בו את כל הכפר. לא מאשרים לי בניה רווייה, לא מאשרים בנייה לעומק. יש לנו מעל 20,000 בתים לא חוקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker