השרים אישרו: דחייה של היטל ההשבחה עד לאישור תוכניות בנייה מפורטות

הממשלה מקדמת תיקון למצב הנוכחי, שבו עיריות תל אביב ורעננה מחייבות בעלי מקרקעין בהיטלי השבחה של עשרות אלפי שקלים על זכויות הנובעות מתוכניות מתאר כלליות ■ שמאים: מוכרים עדיין עלולים להיות חשופים לתביעות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב ברוש ברעננה
רחוב ברוש ברעננהצילום: עופר וקנין

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') כי היטל השבחה המוטל בעקבות אישור תוכנית כוללנית, ישולם רק במועד כניסתה לתוקף של תוכנית מפורטת לנכס. ההצעה, שאותה יזמו הח"כים מיכאל מלכיאלי (ש"ס), יואב בן צור (ש"ס), רועי פולקמן (כולנו) וישראל אייכלר (יהדות התורה), תועלה בהמשך השבוע לקריאה טרומית בכנסת.

אם החקיקה תעבור, היטלי השבחה שבהם חויבו בעלי נכסים בתל אביב ורעננה בשל זכויות בנייה אפשריות מכוח תוכנית המתאר שאושרה, ישולמו רק לאחר שתאושר תוכנית מפורטת למימוש אותן הזכויות. היטלים הנובעים מאישור תוכניות מתאר יכולים להגיע למאות אלפי שקלים לדירה, ונגבים בערים שכבר אושרו בהן תוכניות מתאר - וכן בחדרה וברעננה.

היטל השבחה נדרש מכל מוכר בעקבות עליית ערך הנכס שלו - בין היתר במקרים שבהם תוכנית שאושרה הביאה לעליית שווי הקרקע או זכויות הבנייה בנכס. גובה ההיטל נקבע על ידי שמאי מטעם העירייה - ומהווה לרוב כמחצית מעליית השווי. תשלום ההיטל לעירייה הוא תנאי להשלמת עסקת המכירה של הנכס.

לדוגמה, תוכנית המתאר הכוללנית לתל אביב־יפו, תא/5000, שנכנסה לתוקף בינואר 2017, התירה הגדלה של הזכויות הלא מנוצלות לבנייה למגורים לכ-200 אלף יחידות דיור. הרחבת השימושים שנקבעה בתוכנית הביאה לעלייה בשוויים של אלפי נכסים בעיר - הכוללים קרקעות, מבנים קיימים ודירות ישנות. בעקבות זאת, חייבה הוועדה המקומית את בעלי הנכסים בהיטלי השבחה, אף שבחלק ניכר מהמקרים אפשרות מימוש הזכויות החדשות מוטלת בספק, ולעיתים גם דרושים הליכי תכנון פרטניים ותוכניות נקודתיות לשם המימוש.

בעלי נכסים רבים עירערו על החיוב, ובחודשים האחרונים חלו בשל כך עיכובים בעסקות נדל"ן רבות - בעיקר בתל אביב. אם החקיקה החדשה אכן תאושר בכנסת, יוכלו העיריות לדרוש היטל השבחה רק לאחר אישורן של תוכנית מפורטת לנכסים, ועסקות רבות שתקועות כיום בדיונים בוועדות הערר של ערים כמו ת"א, חדרה ורעננה יוכלו לצאת אל הפועל. החקיקה - אם תעבור - גם תשפיע על שווי העסקות, משום שכיום בעלי נכסים רבים מעלים את מחיר המכירה כך שיכלול גם את החיוב בהיטל ההשבחה. כל עוד לא יוכרע הנושא בחקיקה, עסקות רבות עלולות להמשיך ולהתעכב - וחוסר הוודאות יימשך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, אנשי מקצוע ובהם יו"ר לשכת השמאים לשעבר, רן וירניק, התריעו בפני עיריית תל אביב כי גם אם תושלם החקיקה, וייקבע שתשלום ההיטל אכן יידרש רק לאחר אישור התוכנית המפורטת (זמן רב אחרי שהנכס נמכר לבעלים חדשים), מוכר הנכס עדיין עלול להיות חשוף להפרת הסכמים ולתביעות משפטיות, וייתכן שיווצרו מחלוקות שונות בין הצדדים.

במשרדי האוצר התנגדו תחילה לקידום החקיקה - במסגרת תיקון לחוק התכנון והבנייה, אולם בעקבות לחצים כבדים מצד משרד הפנים הוסכם על העלאת החוק לקריאה טרומית, ועיריית תל אביב אף הביעה תמיכה במהלך. בסיעת ש"ס, שמקדמת את החוק, סבורים שמדובר בבשורה של ממש עבור האזרחים, ובתיקון המצב הבעייתי כיום - שבו סכומים גבוהים נגבים על ידי הרשויות המקומיות לפני שקיימת אפשרות אמיתית למימוש זכויות הבנייה הנוספות בנכסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker