מקסם שווא: מה יקרה אם עשרות אלפי משפחות ישלמו את מס הנדל"ן החדש שמתכננים באוצר

למס הרכוש יש שני יתרונות - קל לממש אותו והוא נשמע טוב לקראת הבחירות. קל להתפאר במס חברתי שמוטל על יזם שמחליט לעכב את הבנייה על הקרקעות שלו, או על בעל קרקע שדוגר עליה ולא עושה בה דבר. אבל יש בעיה: כשניסו את המס הזה בעבר - הוא לא פעל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בחיפה
בנייה בחיפהצילום: רמי שלוש

אם החזרת מס רכוש אכן נבדקת במשרד האוצר בימים אלה, נראה שכלו כל הקיצין ומלאי התחמושת של תותחי הממשלה בתחום הבנייה אזל. למס הזה יש שני יתרונות — קל לממש אותו, והוא נשמע טוב לקראת הבחירות. קל להתפאר במס חברתי שמוטל על יזם שמחליט לעכב את הבנייה על הקרקעות שלו, או על בעל קרקע שדוגר עליה ולא עושה בה דבר. אבל יש בעיה: כשניסו את המס הזה בעבר — הוא לא פעל.

הרקע לאותו ניסוי היה שנות ה–90, כשפקד את ישראל גל הגירה גדול מברית המועצות. במחצית הראשונה של אותו עשור מספר התחלות הבנייה זינק בבת אחת פי שניים ואף פי ארבעה בהשוואה לסוף שנות ה–80. ואולם במחצית השנייה של אותו עשור נרשמה ירידה חדה במספר התחלות הבנייה. ככל הנראה ברשות המסים של אז, בדיוק כמו כיום, לא אהבו את הירידה, ומס רכוש צץ כפתרון הקסם להגדלה מחודשת של קצב הבנייה. המס הופעל, אבל הקסם לא עבד. התחלות הבנייה המשיכו לרדת.

הסיבה לכך היא שבאותה תקופה פחת מאוד מספר העולים שהגיעו ארצה, והחלו להיווצר עודפי היצע של דירות. היזמים הגיעו למסקנה, שאם יבנו בהיקפים הגדולים שבהם בנו במחצית הראשונה של אותו עשור — הם יתקשו למצוא רוכשים לדירות. יזמים אלה ראו במס הזה רע במיעוטו.

במקרים אחרים התברר שבעקבות הטלת המס נדרשים פקידי רשויות המס להיהפך למומחי תכנון ובנייה — מה שלא קרה וגרם לעיוותים רבים. שבתאי עזריאל, שהקים את עמותת נמ"ר (נפגעי מס רכוש) בניסיון לבטל את המס, סיפר בריאיון ל–TheMarker ב–2012 כי המס הוטל מדי שנה על 120 אלף משפחות שבבעלותן היו קרקעות פרטיות אשר לדעת הממשלה היו מוכנות לבנייה. "הנימוק היה כביכול שהמס מהווה גורם מדרבן לבנות. בפועל, 95% מהקרקעות הללו היו כאלה שהשימוש בהן נאסר שלא באשמת הבעלים, כך שכל עילת הדרבון הופרכה", אמר.

התברר שעל חלק גדול מהקרקעות לא ניתן היה לבנות עקב חסמים. כך, למשל, המזבלה של נתניה מוקמה בשנים אלה על קרקעות פרטיות, שבעליהן מוסו אף כי לא יכלו לקדם את הבנייה; בעלי קרקעות בסמוך לארובות תחנת הכוח בחדרה מוסו — אף כי לא ניתן לבנות שם דבר; וכמוהם בעלי קרקעות ליד צירי תנועה ומסילות ברזל, שטחים שהוכרזו על ידי אגף העתיקות כאתר עתיקות, שטחים שלא בוצעה בהן חלוקה למגרשים (פרצלציה) ועוד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות הלחץ הציבורי קבעה הכנסת ב–2000 כי מס רכוש יהיה 0%. כלומר, המס לא באמת בוטל וקל מאוד להחזירו לחיים באמצעות שינוי 0% לשיעור כלשהו משווי הקרקע. על אף שהפעלת המס כשלה בהשגת היעדים, והמימוש שלו בעייתי מאוד במקרים רבים, הקסם ממשיך לפעול על פקידי הממשלה.

ב–2011 ועדת טרכטנברג שבה למס בגרסה של "היטל עיכוב בנייה", ושנה לאחר מכן ניסה שר הבינוי והשיכון דאז, אריאל אטיאס, להשיב את מס רכוש לתוקף בעקבות כישלונו להגדיל את קצב הבנייה. הרעיון נותר במגירה, מכיוון שהיו אז באוצר מי שהבינו שמדובר במקסם שווא.

לכן, אם ב–2018 חוזרת הממשלה לדוש במס הזה כדי להתמודד עם הבנייה המתמעטת והולכת — כנראה שכבר לא יודעים מה עוד לעשות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker